Пермакультура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сільське господарство
Enten und Gänse als Gartenhelfer.jpg
Категорія КатегоріяPortal-puzzle.svg Портал

Пермакультура (від англ. permaculture — permanent agriculture — «Стале сільське господарство») — підхід до проектування сталих систем і система ведення сільського господарства, що працює в гармонії з природними процесами з мінімальними витратами праці і без шкоди для довкілля.

Підхід сформувався у другій половині XX століття через недовіру і спротив сучасним методам землеробства (активне застосування мінеральних добрив і пестицидів, обов'язкове орання землі і т. д.) зі сторони багатьох агрономів і біологів, а також фермерів-практиків з усього світу. Найвідоміші з них — австрійський фермер Йозеф Гольцер, японський фермер і філософ Масанобу Фукуока[en] і австралійський дизайнер, еколог і зоолог, пропагандист пермакультури Білл Моллісон. Моллісон написав декілька книг з цього предмету, зокрема «Пермакультура: порадник для дизайнера». Відтоді слово «пермакультура» розширило своє значення.

Основа пермакультури — грамотне функціональне проектування (дизайн) компонентів, з яких будується конкретна стала система (город, присадибна ділянка, парк, екопоселення тощо). Грамотність такого дизайну визначається достатнім знанням про властивості і особливості кожної складової (плодові дерева, господарські будівлі, живоплоти, стави) та вмінням встановити зв'язки між ними таким чином, щоб підвищити ефективність їх обслуговування і, відповідно, зменшити зусилля на їх підтримку.

Історія[ред. | ред. код]

Франклін Гірам Кінг[en] вперше вжив термін «перманентна агрокультура» (permanent agriculture) у своїй книзі 1911 року «Фермери 40 століть». В контексті книги під цим терміном мається на увазі агрокультура з невичерпними ресурсами.

Елементи дизайну[ред. | ред. код]

Кожний елемент системи підлягає ретельному вивченню: для чого він потрібен, що він дає, які його властивості. Наприклад, курчата — їм потрібна вода, помірний мікроклімат і їжа, їх розводять на м'ясо, яйця, пір'я і послід, який служить добривом для твердого ґрунту.

Далі елементи дизайну з'єднують між собою так, щоб продукти існування одного елементу були корисні іншим елементам. Спільне функціонування призводить до мінімізації витрат і людської праці, необхідної для обслуговування сталої системи.

Пермакультура в Україні[ред. | ред. код]

Громадська спілка «Пермакультура в Україні» [Архівовано 2 грудня 2013 у Wayback Machine.] веде активну роботу з впровадження новітніх технологій пермакультури в життя країни. Спілка організовує численні навчально-практичні заходи для охочих навчитися пермакультурному дизайну.

Принципи створення симбіотичної агрокультури[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]


Посилання на інтернет ресурси[ред. | ред. код]

Публікації[ред. | ред. код]