Інвазійні види

Інвазійні (інвазивні) види — алохтонні види із значною здатністю до експансії, які розповсюджуються природним шляхом або за допомогою людини й становлять значну загрозу для флори й фауни певних екосистем, конкуруючи з автохтонними видами за екологічні ніші, а також спричиняючи загибель місцевих видів. Процес розселення диких видів рослин і тварин на нові території визначається терміном біологічні інвазії.
Опісля нищення місць перебування інвазійні види становлять найбільшу загрозу для світового біорізноманіття. Інвазійні види рослин є значною проблемою на територіях, що охороняються, витискаючи місцеві види рослин, для яких власне й було створено охоронні території. У таких випадках постає питання про заходи проти прибульців (головним чином — механічне знищення).

Біологічні інвазії — швидкоплинні явища, які відбуваються протягом одного або кількох поколінь і призводять до формування нових частин ареалу. Цим вони відрізняються від експансій (поступових розширень ареалів), які можуть відбуватися поступово, упродовж кількох популяційних циклів. Ці процеси нерідко розглядають як особливий тип біологічного забруднення. Пусковим механізмом для розвитку біологічних інвазій є порушення природних бар'єрів для розселення, формування «екологічних коридорів» для розселення (наприклад, канали меліоративних систем, лісосмуги, придорожні смуги). Проте найпоширенішими стали штучні (часто — ненавмисні) інтродукції видів.
Поява інвазійних видів розглядається як екосистемна мутація, яка призводить до перебудови структури угруповань.
Зміст
Визначення терміна в орнітології[ред. • ред. код]
В орнітології термін «інвазійний вид» має дещо інше значення. Інвазійними вважають види птахів, які досить нерегулярно, але в значній кількості, з'являються на якійсь території. Як правило, це види вузькоспеціалізовані щодо характеру живлення. Для України прикладами таких видів є[джерело?]:
- сова біла (Nyctea scandiaca),
- сибірський підвид горіхівки (Nucifraga caryocatactes macrorhynos),
- шишкар ялиновий (L. curvirostra).
Для деяких видів інвазійність виявляється тільки у флуктуаціях чисельності мігруючих птахів, змінах трас перельотів. Як правило, то є види, які живляться малорізноманітним рослинним кормом. У випадку недороду на якійсь території живлення (зазвичай — на місці зимівлі) більша, ніж звичайно, кількість птахів мігрує далі в пошуках нових, багатших на поживу місць. Таку збільшену кількість птахів на трасі міграції називають інвазійним нальотом. Прикладом таких видів для України є[джерело?]:
- чиж (Carduelis spinus),
- чечітка звичайна (Carduelis flammea),
- дятел великий строкатий (Dendrocopos major),
- омелюх (Bombycilla garrulus),
- сойка (Garrulus glandarius)
Найвідоміші біологічні інвазії в Україні[ред. • ред. код]
- поява пацюка мандрівного (сірого) у середині 19 ст.;
- багаторазові появи чужорідних вірусних захворювань;
- розселення колорадського жука;
- розселення амброзії полинолистої;
- поширення борщівника через необдуману інтродукцію;
- завезення морських безхребетних з баластними водами: мнеміопсіс, краб голландський, мохнорукий краб китайський, рапана венозна тощо.
Найновіші спостереження[ред. • ред. код]
Аналіз екологічних ніш 50 видів рослин, частина яких свого часу потрапила з Північної Америки до Євразії, а частина — з Євразії до Північної Америки, показав, що ці переселення не супроводжувалися змінами їх ніш (щодо абіотичних факторів). Цей результат виглядає дещо несподіваним на тлі інформаційного буму з приводу загрози біологічних інвазій[1].
Див. також[ред. • ред. код]
- Ареал
- Інтродуковані види
- Біологічне забруднення
- Захист рослин
- Рудеральні рослини
- Натуралізація (біологія)
![]() |
У цій статті є перелік джерел, але походження окремих тверджень залишається незрозумілим через відсутність виносок. |
Джерела[ред. • ред. код]
- Загороднюк І. Адвентивна теріофауна України і значення інвазій в історичних змінах фауни та угруповань // Фауна в антропогенному ландшафті. — Луганськ, 2006. — С. 18-47. — (Праці Теріологічної Школи, Вип. 8).
- Чужеродные виды на территории Росии
- Экологическая безопасность и инвазии чужеродных организмов. Сб. мат. Круглого стола в рамках Всероссийской конференции по экологической безопасности России (4-5 июня 2002 г.). М.: ИПЭЭ им. А. Н. Северцева, IUCN (МСОП), 2002. 118 с.
- тема «біологічні інвазії» в укрнеті
- Інвазія середземноморських Жуків-вусачів у Західній Україні (укр.)
- Велика інвазія у Середземному морі (укр.)
- Амброзія (укр.)
Примітки[ред. • ред. код]
Посилання[ред. • ред. код]
- (англ.) Center for Invasive Species & Ecosystem Health — Центр дослідження інвазивних видів при Університеті Джорджії.