Верлан (ватажок)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Верлан
Народився невідомо
Помер невідомо
Країна Chorągiew królewska króla Zygmunta III Wazy.svg Річ Посполита (Республіка Обох Націй)

Верлан (р. н. і р. с. невідомі) — один з керівників національно-визвольного і соціального руху проти польської шляхти на Правобережній Україні у 30-х роках XVIII століття, відоме також як Народне повстання 1734-38 рр.[1], Верланівська революція, або Повстання Верлана.

Життєпис[ред. | ред. код]

Докладніше: Повстання Верлана

Був сотником надвірних козаків (або полковником надвірної міліції[2]) князів Любомирських у м. Шаргородi. Під час масового повстання гайдамаків на Брацлавщині 1734 року обраний наказним козацьким полковником. Своє військо організував за козацьким взірцем. Називав себе у листах-закликах «виконавцем волі» царського уряду, прагнув єдності українських земель у складі Російської імперії.

Його загони діяли на Брацлавщині, Волині, в межах Західної України. Повстанці захопили Жванець (нині село Кам'янець-Подільського району Хмельницької області), Крем'янець, Броди, деякі населені пункти поблизу Львова і Кам'янця-Подільського. Після об'єднання зусиль царських і польсько-шляхетських військ того ж року повстання було придушене, а його ватажок з частиною прибічників відступив на територію Молдови. Подальша доля Верлана невідома.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Омельчук В. В. Народне повстання 1734—1738 рр. на Правобережній Україні та його місце у суспільно-політичному житті і міжнародних відносинах, Автореф. дис… канд. іст. наук: 07.00.01, Київ. нац. ун-т  ім. Т. Шевченка. — К., 2003. — 17 с.
  2. Korduba M. Czałyj Sawa, także Czałenkiem zwany (†1742) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków, 1938. — t. IV/2, zeszyt 17. — S. 163. (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]