Водоспадна модель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Водоспадний метод розробки. Процес проходить всі стадії послідовно, як вода в водоспаді

Водоспадна (каскадна[1]) модель життєвого циклу ПЗ (англ. waterfall model) — послідовний метод розробки програмного забезпечення, названий так через діаграму, схожу на водоспад (як на ілюстрації справа).

Ця модель розробки запозичена з системної інженерії у виробництві та будівництві — областях, в яких зміни на пізніх етапах дуже дорогі або неможливі.[2] Наприклад, для створення складних інженерних конструкцій (споруд, літаків, мостів тощо). Зміни в проекті фундаменту будинку після того, як покладений дах, коштують дуже дорого, тому перфекціонізм на початкових етапах проектування просто необхідний. Інженери, які починали займатись розробкою програмного забезпечення, перейшовши з інших галузей, просто адаптували звичну модель, тому що на ранніх етапах розвитку комп'ютерної техніки не було методологій, створених саме для програмування.[2] Проте схожі методології застосовуються для програмного забезпечення й далі у випадках, коли вимоги фіксовані і вимагається висока якість та надійність, наприклад, у системах для військових чи медичних потреб[3].

Перший формальний опис водоспадної моделі, після якої вона стала популярною, був здійснений В. В. Ройсом у 1970[4]. Попри те, що стаття містить переважно критику методу, на неї часто посилаються.

Принципова особливість водоспадної (каскадної) моделі — перехід на наступну стадію здійснюється тільки після повного завершення роботи на поточній стадії, повернення на пройдені стадії не передбачається. Кожна стадія закінчується одержанням результатів, що є вхідними даними для наступної стадії, та випуском повного комплекту документації. Вимоги до програмного забезпечення, визначені на стадії формування вимог, документуються у вигляді технічного завдання і фіксуються на весь час розроблення. Критерієм якості розробки за такої моделі є точність виконання специфікацій технічного завдання[джерело?].

Плюси методу[ред. | ред. код]

 • Ніяких, або майже ніяких переробок;
 • гарна специфікація здебільшого перетікає в гарну документацію;
 • зрозуміла модель;
 • програмісти можуть мати низьку кваліфікацію.

Мінуси[ред. | ред. код]

 • Необхідно досягати досконалості на кожному етапі;
 • може бути складно вносити зміни (якщо взагалі можливо);
 • надлишкове проєктування;
 • Поділ розробників на «perfect» та «code monkeys».

Модифікації[ред. | ред. код]

Через те, що цей метод погано підходить для розробки саме ПЗ, частіше використовують його модифікації.

Найвідоміша модифікація — Sashimi. Названа так через японську страву сашимі (суші нарізане і сервіроване так, що складені рядочком шматочки накладаються один на одного). В моделі розробки Сашимі фази життєвого циклу йдуть одна за одною, але при цьому перекривають одна одну в часі.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Лаврищева, Катерина Михаліївна. 2.3.1 каскадна модель. Програмна інженерія (укр). Київ: ВПЦ «Київський унiверситет». Архів оригіналу за 26 лютий 2012. Процитовано 4 жовтня 2015. 
 2. а б Benington, Herbert D. (1 October 1983). Production of Large Computer Programs. IEEE Annals of the History of Computing (IEEE Educational Activities Department) 5 (4): 350–361. doi:10.1109/MAHC.1983.10102. Архів оригіналу за 2011-07-18. Процитовано 2011-03-21. 
 3. What are names of successful projects using the waterfall model? Quora
 4. Royce, Winston (1970), «Managing the Development of Large Software Systems» Архівовано 15 березень 2016 у Wayback Machine.
 5. http://blog.3back.com/development/sashimi-method-building-software/

Джерела[ред. | ред. код]