Волатильність

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Волати́льність (Мінливість, англ. Volatility) — статистичний показник, що характеризує тенденцію ринкової ціни або доходу змінюватися з часом. Є одним з найважливіших фінансових показників в управлінні фінансовими ризиками, де становить собою міру ризику використання фінансового інструмента за заданий проміжок часу. Найчастіше вираховується середня волатильність. Виражається волатильність в абсолютному (100$±$5) або у відносному від початкової вартості (100%±5 %) значенні.

Розрізняють два види волатильності:

  • Історична волатильність — це величина, рівна стандартному відхиленню вартості фінансового інструмента за заданий проміжок часу, розрахованому на основі історичних даних про його вартість.
  • Очікувана волатильність — волатильність, яку вираховують на основі поточної вартості фінансового інструмента із припущенням, що ринкова вартість фінансового інструмента відбиває очікуваний ризик.

Розрахунок історичної волатильності[ред.ред. код]

Середньорічна волатильність \sigma пропорційна стандартному відхиленню \sigma_(SD) вартості фінансового інструменту і обернена пропорційна квадратному кореню періоду часу:

\sigma = {\sigma_{SD}\over\sqrt{P}} ,

де \sigma — стандартне відхилення вартості фінансового інструменту; P — період часу в роках.

Волатильність \sigma_T за інтервал часу T (виражений у роках) розраховується на основі середньорічної волатильності так:

\sigma_T = \sigma \sqrt{T} .

Наприклад, якщо стандартне відхилення вартості фінансового інструмента протягом дня становить 0,01, а в році налічується 252 торгові дні (тобто період часу — 1 день = 1/252 року), то середньорічна волатильність буде дорівнювати:

\sigma = {0.01 \over \sqrt{1/252}} = 0.1587 .

Волатильність за місяць (тобто за T = 1/12 року) дорівнюватиме:

\sigma_{month} = 0.1587 \sqrt{1/12} = 0.0458 .