Воротан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Воротан
Sisian river.jpg
Річка поблизу міста Сісіан
Басейн річки позначений сіро-коричневим кольором в нижньому правому кутку мапи
Басейн річки позначений сіро-коричневим кольором в нижньому правому кутку мапи
Гирло Аракс
Країни басейну Вірменія Вірменія
Азербайджан Азербайджан
Нагірно-Карабаська Республіка Нагірно-Карабаська Республіка (де-факто)
Довжина 178
Висота витоку 3 150
Площа басейну 5 650
Категорія у Вікісховищі Воротан

Ворота́н (вірм. Որոտան, Воротан; азерб. Bargjušad, Баргюшад; Bazarçay, Базарчай) — річка в Закавказзі, ліва притока Араксу. Протікає територією Вірменії та Нагірно-Карабаської Республіки. Довжина — 178 км, з них 119 км у Вірменії, 59 — у Карабаху. Воротан є гірською річкою, на окремих ділянках протікає глибокими каньйонами.

На річці збудовані водосховища, працюють 3 ГЕС. Для доставки води з Воротана в Севан з метою підняття рівня озера був побудований 22-кілометровий тунель. Розпочатий у 1980-х рр., будівництво було припинено в 1988 році у зв'язку з економічною блокадою з боку Азербайджану. Тунель був закінчений у 2003 році, але його експлуатація ще не почалася.

Витік Воротана, як річки Арпи, перебуває на території Нагірно-Карабаської Республіки. У зв'язку з цим деякі вірменські експерти висловлюють занепокоєння, що в разі переходу контролю частини території Карабаху до Азербайджану в руках останнього виявиться безпека 80% водних ресурсів Вірменії, і цей фактор може бути використаний для тиску на Вірменію.[1][2]

На річці розташоване місто Сісіан.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]