Зангеланський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зангеланський район

Zəngilan rayonu

Адм. центр Зангелан
Країна Азербайджан
Регіон Азербайджан
Азербайджанська РСР
Номерний знак 64
Населення
 - повне 32 500
Площа
 - повна 707 км²
Дата заснування 1930
Глава району Ramiz Həsənovd
Вебсайт zengilan-ih.gov.az
Код ISO 3166-2 AZ-ZAN
Zangilan District in Azerbaijan 2021.svg

Map
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Зангеланський район

Зангеланський район (Зангіланський) (азерб. Zəngilan rayonu) — де-юре адміністративно-територіальна одиниця у південно-західній частині Республіки Азербайджан, де-факто ця територія окупована вірменськими силами восени 1993 року в ході Карабаського конфлікту й донині контролюється невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. Відповідно до адміністративно-територіального поділу НКР, територія Зангеланського району включена до складу Кашатазького району. Факт окупації Зангеланського району визнано й засуджено резолюціями Ради Безпеки ООН №884 від 12 листопада 1993 року [1] й Генеральної Асамблеї ООН №62/243 від 25 квітня 2008 року [2], у яких, зокрема, підтверджено територіальну цілісність Азербайджану й містяться вимоги виведення вірменських сил.

Адміністративний центр – місто Зангелан.

Географія[ред. | ред. код]

Зангеланський район розташований на південному заході республіки, на півночі від річки Аракс, межує з Вірменією та Іраном.

На території району в основному представлено мезозойський рельєф, розповсюджені крейдові, вулканічні й осадкові породи. Рештки Юрського та Крейдового періодів, розповсюджені на гірських територіях, належать до періоду 150-200 тис. років тому. На території є вершини Барбар і Салафір (2270 м), ця гірська гряда переходить у Аракську ущелину поблизу Агбенда, Вегналі. У напрямку сіл Собу-Топ-Даллаклі – інша гряда, що починається з Шукуратазької височини й спускається ближче до Араксу.

Територія району багата на корисні копалини: молібден, золото, будівельні матеріали, вапняк тощо.

Історія[ред. | ред. код]

Мавзолей ібн Мухаммада аль-Хаджа

У Середньовіччя провінція Ковсакан була відомішою під назвою фортеці Грхаму, що розташовувалась там.

Під час визначення кордонів радянських республік до складу Капанського району Вірменської РСР увійшла тільки волость Ачанан, й лише західна частина була включена до складу Вірменії, а східні, найсприятливіші території увійшли до складу Азербайджанської РСР. Тут у 1930 році було створено Зангеланський адміністративний район.

29 жовтня 1993 року район перейшов під контроль вірменських збройних сил.

На території району знаходяться історичні пам’ятки, що охороняються державою: у селі Хаджиалли — кругова вежа, у селі Мамедбейлі — восьмикутна гробниця Ях'ї ібн Мухаммада аль-Хаджа (13041305) [3].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]