Відро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Господарське пластмасове відро з жолобком, з якого зручно наливати воду у менші посудини, не розхлюпуючи її

Відро́ — ємність для зберігання рідин, дрібних і середніх ягід та овочів, сипучих матеріалів чи сміття. Зазвичай відра роблять у формі відкритого зверху циліндра або зрізаного конуса.

Українське відро походить від прасл. *vědro, що вважається спорідненим з *voda, теж пов'язаним з пра-і.е. *wódr̥ («вода»)[1].

Історія[ред.ред. код]

Дерев'яне відро-цеберка

Первісно відра робили з шкіри, потім з'явилися дерев'яні відра, які також називали цеберками.

У господарстві[ред.ред. код]

Також термін «відро» вживається як міра об'єму, яка дорівнює 12,3 л (у системі мір ВКЛ і Речі Посполитої вядро складалося з 4 гарнців і було рівним 11,28 л). Це становить за об'ємом одну сорокову частину бочки.

Відро об'ємом 15-25 літрів (вдічі більше за звичайне) називають «приймацьким». Спочатку це вказувало на «важкість життя у приймах», але тепер це просто характеристика літражу відра.

У алюмінієвих і емальованих відрах можна кип'ятити рідини, варити їжу (так роблять, наприклад, в лікарнях). Вони ж є і найдовговічнішими, особливо алюмінієві. Ще одна перевага останніх — легкість і відсутність металевого присмаку у воді, яка там зберігалася.

Раніше були популярними теж екологічно чисті дерев'яні полив'яні та глиняні відра.

Форми відер[ред.ред. код]

Пожежне відро
Дійниця
  • Зрізаний конус — звичайні побутові відра з невеликим кутом нахилу.
  • Конічні відра — вивішують на пожежні щити
  • циліндричні: є випадки, коли стінки відра мають бути вертикальними (наприклад, опадомір, що являє собою прозоре проградуйоване відерце). Також циліндричними зазвичай є відерця від морозива та оселедцю. Взагалі пластикові відра частіше циліндричні, ніж металеві.
  • кубічні. Їх популярність уже відходить, бо вони частіше ламаються по ребрах, ніж заокруглені. Але певний час були популярні, бо коли в двох руках людини — по відру, то при однаковому діаметрі кубічне відро має більший об'єм, відтак — місткість.

Відра бувають без кришки, з кришкою, яку просто кладують зверху, і з кришкою, що закручується.

Особливий вид відра — «дійниця» («дійничка»)[2][3], у яку збирають (здоюють) молоко корови.

Див. також[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — 632 с.
  2. Дійниця // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Дійничка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.