Герб Молдавського князівства

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб Молдавського князівства (1855-1859)
COA of Moldavia 1855.svg
Версії
CoA from Flag of the Moldavian Army 1849.svg
Малий герб князівства Молдова. 1848
COA of Stephen III of Moldavia.svg
Герб Молдавського князівства XIV-XVI ст.
Деталі
Носій Молдавське князівство

Герб князівства Молдова традиційно представлений головою тура, що символізує силу, із сонцем, що символізує світло доброго правління, розміщеним між рогами тура, з геральдичною трояндою ліворуч, що символізує віру, а праворуч місяць у фазі спадання, що символізує відродження. Цей герб є основним елементом печатки Молдови, прапора Молдови, молдовських монет[1].

Історія[ред. | ред. код]

З досить далекого минулого існують варіанти через певну плутанину:

  • первісну голову тура (Bos taurus primigenius) після раннього зникнення цієї тварини (сек. XV) було змінено на голову зубра (Bison bonasus, який також зник на початку 18 століття)[2];
  • геральдична троянда була прийнята за сонце, а сонце між рогами — за зірку (часто представляється 6 променями або 5, але кінчиком вниз; на деяких печатках, а також на Гербі Румунії та в Союзі[3] є варіант, що показує між рогами зірку з 5 променями і кінчиком вгору).

Перші монети, випущені молдавською державою, що були за часів правління Петра I Мусата, зазвичай мали таку легенду на латині: SIM PETRI WOIWODI, SIM MOLDAVIENSIS, яка завершується так: Signum Petri woiwodi, signum Moldaviensis, оскільки під час часів Олександра Доброго, найпоширенішою легендою є "MONE ALEXANDRI, WD MOLDAVIENSIS, тобто Alexandri Coin, waiwodae Moldaviensis[4] Молдавські монети мали написи латинською мовою, за деякими винятками, від заснування до Істрате Добіже 1665). Серед перших монет зі слов'янськими написами є ті, що з'явилися за часів Богдана III (1504-1517).[5][6]

Найдавнішою монаршою печаткою з гербом Молдавії є вішана документом, підписаним Петру І у 1377 році. Легенда, яка оточує по краях печатку "Petrus voivoda Moldaviensis". Той самий герб, з головою тура із вигнутими назовні рогами, також є на молдавських монетах, випущених Петру I. Більшість господарських печаток, що містять складову, обов'язково мають легенду на слов'янській мові, наприклад: "Печать ИО Романа воевода Земле Молдавской" ("Печать Романа воєводи Молдавії"), вивішеної на документі від 30 березня 1392 року.

На печатці, підвішеній на патефоні, підписаному Олександром Добрим, є легенда: " Печать Олександра воеводы, господарь Земли Молдавской". З 1409 р. є поправка у вигляді рогів тура, які вигнуті всередину після зникнення аурів (Bos taurus primigenius) і у формі рогів зубрів (Bison bonasus, що все ще присутні до початку вісімнадцятого століття)[2], деталь, яка збереже саме протягом усієї історичної еволюції герба; в той же час спрощення сонця стає все частішим, доки його не замінить п'ятикутна зірка, троянда, розміщена ліворуч від морди, буде зображена пелюстками, а півмісяцева куляста форма залишиться в тій же формі. На печатках Стефана Великого з гербом Молдови є скромна легенда, що тлумачить гідність: "Печать ИО Стефана воевода Земли Молдавской..." : "Печатка Боже милістю воєводи Штефана із землі Молдови".

Вперше, в 1563 році, за правління Деспота Води, щит опиняється під відкритою княжою короною.

Протягом XV-XVI століть герб Молдови залишався майже незмінним, найзначнішими змінами були зміни форми щита.

З XVII століття княжа корона, як символ суверенної влади, буде передаватися трохи вище рогів, часто пов'язаних з двома іншими символами влади: мечем і булавою. Слід зазначити, що, починаючи з правління Василя Лупула, зірка, яка розташована зліва бичачої голови, перетворюється на сонце.

У XVIІІ ст., незважаючи на те, що старі геральдичні елементи залишаються по суті незмінними, герб дедалі більше доповнюється зовнішніми орнаментами, особливо трофеями з різною зброєю, або підтримується левами.

На початку XIX століття герб із головою вола буде розміщено на фіолетовій мантії, вистеленій горностаєм. За часів правління Михайла Стурдзи та Ґріґоре Александру Ґіки спостерігається тенденція до зміни зовнішнього вигляду геральдичної тварини, традиційного вола замінюють бізоном, а щит розташовується в обрамленні двох дельфінів.

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Міщевця, В., Негрей, І., Нічитічі, Ал., Символи країни Молдови .

Список літератури[ред. | ред. код]

  1. Grigore Jitaru, Blazoane domnești în Țara Romînească și Moldova, Editura Uniunii Scriitorilor, Chișinău 1997, 216 p., ISBN 929.621.478.9.
  2. а б Alexandru Filipașcu: Sălbăticiuni din vremea strămoșilor noștri, Ed. Științifică, 1969
  3. Reintrodusă de Эрманарих după ce fusese arătată cu soarele între coarne, după heraldistul Grigore Jitaru
  4. G. Buzdugan, O. Luchian, C. C. Oprescu, Monede și bancnote românești, București, 1977, p. 43—65
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 травня 2009. Процитовано 6 лютого 2021. 
  6. Octavian Iliescu, Istoria monetei în România (c. 1500 î.e.n. - 2000): Cronologie - Bibliografie - Glosar, Editura Enciclopedică, București, 2002
  7. Grigore Jitaru, Blazoane domnești,Editura Uniunii Scriitorilor, Chișinău,1997