Фази Місяця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Lunar libration with phase2.gif
Mond Grafik.svg
Mond Phasen.svg
Phases of the Moon.png

Фази Місяця — періодична зміна виду освітленого Сонцем частини Місяця на земному небі. Фази Місяця постійно і циклічно змінюються протягом періоду синодичного місяця (близько 29,5306 середніх сонячних діб), як і орбітальне положення Місяця при пересуванні навколо Землі і пересуванні Землі навколо Сонця.

Обертання Місяця захоплено припливними силами Землі, чому велика частина однієї і тієї сторони Місяця завжди обертана до Землі. Ця видима сторона освітлюється Сонцем по-різному, в залежності від положення Місяця на орбіті. Таким чином, освітленість цієї лицевої сторони може варіюватися від 0 % (при повному місяці) до 100 % (при повному місяці). Місячний термінатор — границя між освітленим і затіненому півкулями.

Кожна з чотирьох «проміжних» фаз Місяця налічує близько 7,4 дня, але їх тривалість злегка змінюється через еліптичної форми орбіти Місяця. Крім деяких кратерів у місячних полюсів, на зразок Шумейкера, усі частини Місяця отримують близько 14,77 земних діб денного світла, а потім 14,77 діб «ночі». Зворотну від Землі сторону Місяця іноді називають «темною стороною Місяця»[1][2], нехай це і невірне значення, але означає воно скоріше незвідана, невидима, а не неосвітлена.

Загальні фази[ред. | ред. код]

Уповільнений відео-огляд лібрації Місяця та місячних фаз з протилежної від Землі сторони

У західній культурі чотирма загальними фазами Місяця є новий Місяць, перша чверть, повний Місяць і третя чверть (також звана останньою). У даних фазах довготи екліптики Місяця та Сонця відрізняються на 0°, 90°, 180° і 270° відповідно[i]. Кожна з цих фаз відбувається в декілька різний час при спостеріганні з різних точок Землі. Під час проміжків між загальними фазами освітленні частині Місяця — або у формі «серпа», або «пагорба». Ці форми і періоди звуться проміжними фазами і тривають чверть сидеричного Місяця, або, в середньому, 7,38 земних діб. Загалом, їх тривалість трохи змінюється, оскільки орбіта Місяця трохи еліптична, чому орбітальна швидкість супутника не постійна. Описова зростаюча використовується для проміжної фази, під час якої видима форма Місяця збільшується від нового до повного Місяця, а спадна — навпаки, коли її форма стоншується.

У незахідних культурах може використовуватися інша кількість місячних фаз; наприклад, в традиційній гавайській культурі налічується в загальній складності тридцять фаз (по одній на день)[3].

Зростаючий і спадаючий місяць[ред. | ред. код]

Коли Сонце і Місяць розташовані на одній і тій же стороні Землі, Місяць знаходиться у фазі новий Місяць, а її обернута до Землі сторона не освітлена Сонцем. У міру того, як Місяць «росте» (частка освітленої поверхні, видимої з Землі, збільшується), вона проходить через фази нового Місяця, молодого Місяця, першої чверті, прибувающого місяця і повного місяця. Потім, коли Місяць «убуває», вона проходить через фази убувающого Місяця, останньої чверті, старого Місяця й повертається до фази нового Місяця. Поняття «старий Місяць» і «новий Місяць» не взаємозамінні. «Старий Місяць» — це регресний півмісяць (в кінцевому підсумку стає не видимим неозброєним оком) до часу, коли Місяць вирівняється з Сонцем і почне рости, і тоді ж знову стає новим[4]. Термін «новий Місяць» рідко використовується для позначення першої і останньої чвертей, тоді як «чверть» відноситься до ступеня кругообігу Місяця навколо Землі, а не до її формі.

Якщо освітлена півкуля спостерігається під певним кутом, видима частина освітленої області буде мати двовимірну форму як певний перетин еліпса і кола (де велика піввісь еліпсу збігається з діаметром окружності). Якщо півеліпс вигнутий щодо півкола, місяць буде мати форму пагорбу, тоді як якщо півеліпс буде увігнутим щодо півкола, то місяць буде у формі серпу. Коли виникає півмісяць, феномен попільного світла мають бути чіткими, коли нічна сторона Місяця смутно відображає відбитий від Землі непряме сонячне світло.

У російській фольклорній традиції збереглися архаїчні назви окремих тимчасових проміжків між фазами (пов'язані з якістю самого місяця): «нов»/«млад»/«молод» — для молодого «серпа» (обставина часу «на новому/молодому місяці» позначає перші кілька днів після молодика[5]); «вітх» — для старого «серпа» (обставини часу «на Старому місяці»/«на ветху місяця» позначає декілька днів перед новим Місяцем[6]); «перекрой»[7] і «перекройні дні» — для «горба» в перші кілька днів після повного Місяця (обставина часу «на перекрити»)[8][9]. У той же час зустрічається використання поняття «перекрий» в розширеному сенсі — як всяка зміна фази місяця[10]. Тимчасовий проміжок біля самого повного місяця описується архаїчною обставиною часу «в місяці цілком».

Зміни видимої форми Місяця[ред. | ред. код]

Оскільки Місяць — сферичне тіло, при її освітлені збоку виникає «серп». Освітлена сторона місяця завжди вказує в сторону Сонця, навіть якщо воно приховано за горизонтом.

Тривалість повної зміни фаз Місяця (так званий синодичний місяць) непостійна через еліптичності місячної орбіти, і варіюється від 29,25 до 29,83 земних сонячних діб. Середній синодичний місяць складає 29,5305882 діб(29 діб 12 годин 44 хвилин 2,82 секунд)[11].

У фазах Місяця, близьких до молодика (в початку першої чверті і наприкінці останньої чверті), при дуже вузькому серпі, неосвітлена частина утворює т. зв. попільне світло Місяця — видиме світіння неосвітленої прямим сонячним світлом поверхні характерного попільного кольору.

Система Земля-Місяць-Сонце
Mond Grafik.svg
Місяць за своїм шляхом навколо Землі освітлюється Сонцем, вона сама не світиться. 1. новий місяць, 3. перша чверть, 5. повний місяць, 7. остання чверть.

Послідовна зміна видимого місяця на небі при спостереженні з північної півкулі Землі:
Mond Phasen.svg

Послідовна зміна видимого місяця на небі при спостереженні з південної півкулі Землі:
Mond Phasen South.svg

Послідовна зміна видимого місяця на небі при спостереженні з екватора при його сході[12]:
Mond Phasen Equator.svg

Місяць проходить наступні фази освітлення:

 1. Новий Місяць — стан, коли місяць не видний.
 2. Молодий Місяць — перша поява місяця на небі після нового місяця у вигляді вузького серпа.
 3. Перша чверть — стан, коли освітлена половина місяця.
 4. Прибуваючий Місяць
 5. Повний Місяць — стан, коли освітлений місяць цілком.
 6. Спадаючий Місяць
 7. Остання чверть — стан, коли знову освітлена половина місяця.
 8. Старий Місяць

Звичайно на кожний календарний місяць випадає по одному повному місяцю, але оскільки фази Місяця змінюються трохи швидше, ніж 12 раз на рік, іноді трапляються і другі повні місяці за місяць, т. зв. синій Місяць.

Форма без нахилу видно тільки на «полюсах» щодо орбіти Місяця. Через нахилу осі.
Видима форма відносно горизонту
Назва Північна
півкуля
(схід)
Екватор
(схід)
Південна
півкуля
(схід)
Новий Місяць (номер 1 на картинці) New moon symbol.svg New moon symbol.svg New moon symbol.svg New moon symbol.svg New moon symbol.svg
Молодий Місяць (2) Waxing crescent moon symbol.svg
Waxing crescent moon symbol.svg
Waxing crescent moon symbol.svg
Waning crescent moon symbol.svg
Waning crescent moon symbol.svg
Перша чверть (3) First quarter moon symbol.svg
First quarter moon symbol.svg
First quarter moon symbol.svg
Last quarter moon symbol.svg
Last quarter moon symbol.svg
Прибувающий місяць (4) Waxing gibbous moon symbol.svg
Waxing gibbous moon symbol.svg
Waxing gibbous moon symbol.svg
Waning gibbous moon symbol.svg
Waning gibbous moon symbol.svg
Повний Місяць (5) Full moon symbol.svg Full moon symbol.svg Full moon symbol.svg Full moon symbol.svg Full moon symbol.svg
Спадаючий Місяць (6) Waning gibbous moon symbol.svg
Waning gibbous moon symbol.svg
Waning gibbous moon symbol.svg
Waxing gibbous moon symbol.svg
Waxing gibbous moon symbol.svg
Остання чверть (7) Last quarter moon symbol.svg
Last quarter moon symbol.svg
Last quarter moon symbol.svg
First quarter moon symbol.svg
First quarter moon symbol.svg
Старий Місяць (8) Waning crescent moon symbol.svg
Waning crescent moon symbol.svg
Waning crescent moon symbol.svg
Waxing crescent moon symbol.svg
Waxing crescent moon symbol.svg

Мнемонічне правило визначення фаз Місяця[ред. | ред. код]

Щоб відрізнити першу чверть від останньої, спостерігач, що знаходиться в північній півкулі, може використовувати наступні мнемонічні правила. Якщо місячний серп в небі схожий на букву «С (d)», то це — місяць «Зростающий» або «Сходящий», тобто це остання чверть (фр. dernier). Якщо ж він повернутий у зворотний бік, то, подумки приставивши до нього паличку, можна отримати букву «Р (p)» — місяць «Зростающий», тобто це перша чверть (фр. premier).

Зростаючий місяць зазвичай спостерігається увечері, а старіючий — вранці.

Варто зауважити, що поблизу екватора місяць завжди видний «лежачи на боці», і даний спосіб не підходить до визначення фази. У південній півкулі орієнтація серпу у певних фазах протилежна: зростаючий місяць (від молодика до повного місяця) схожий на букву «С» (Crescendo, <), а регресний (від повного до молодика) схожий на букву «D» без палички (Diminuendo, >)[13].

Якщо у напрямку руху місяця передній край освітлений — місяць зростаючий, затінений — убуваючий.

Вплив на людину[ред. | ред. код]

В грудні 2009 року ряд СМІ[14] повідомив, що група аналітиків інвестиційного банку «Macquarie Securities» (Австралія) на основі власного дослідження прийшла до висновку про вплив місячних фаз на динаміку індексів світових фінансових ринків[15].

Представники британської поліції заявили про зв'язок місячних фаз з рівнем насильства[16].

Аналіз щоденників пацієнтів показав, що протягом біполярного афективного розладу може залежати від фаз Місяця[17].

Античний медик Гален пов'язував біль, яку відчувають жінки під час передменструального синдрому, з фазами Місяця.

Фази місяця в Юнікоді[ред. | ред. код]

Використовуються символи від U+1F311 до U+1F318:

🌑 🌒 🌓 🌔 🌕 🌖 🌗 🌘

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі
 1. Строго кажучи, четвертні фази відбуваються, коли кут спостерігача-Місяця-Сонця рівен 90°, також званому квадратурою. Це не зовсім той же час, коли кут Сонця-спостерігача-Місяця знаходиться під прямими кутом, але різниця вельми незначна.
Джерела
 1. The Dark Side of the Moon: a Short History | ScienceBlogs. scienceblogs.com. Процитовано 2020-01-16. 
 2. The dark side of the moon (en). Grammarphobia. 2011-09-06. Процитовано 2020-01-16. 
 3. Hawaiian Moon Names : [арх. 8 жовтня 2012] // ʻImiloa, Hilo Attractions.п
 4. Love, J., Dr. Principles of Astronomy. Lesson 7 : The Phases of the Moon. — In: Principles of Astronomy // Synapses : Strategic Intellectual Property Management.п
 5. Тобто початок сидеричного місяця.
 6. Тобто кінець сидеричного місяця.
 7. Даль, 1880—1882
 8. Тобто пора початку убування, збитку після повного місяця.
 9. В. М. Мокиенко, Т. Г. Никитина. Большой словарь русских поговорок. — Москва : Олма Медиа Групп, 2007.
 10. Ефремова, 2000, Новий словник російської мови. Толково-словотворчий: Св. 136000 словникових статей, близько 250000 семантичних одиниць: В 2 т.
 11. Phases of the Moon. Архів оригіналу за 2011-05-16. Процитовано 2011-03-21. 
 12. Jess Barnes. 2.12 The crescent Moon seen from the Equator. Moons of our Solar System. Процитовано 22 січня 2019. 
 13. Календарь Лунных фаз на сайті Девіда Роуза з можливістю вибори дати і Північної або Південної півкулі
 14. Market chaos — it’s down to the lunatic fringe // The Times, 23.12.2009.(англ.)
 15. Коливання на фінансових ринках залежать від фази місяця
 16. Поліція в британському Брайтоні має намір посилювати вуличні патрулі під час повень і в дні виплати зарплат
 17. Як пов'язані розлади психіки і фази Місяця. Вести. Медицина, 06.09.2018

Посилання[ред. | ред. код]