Деспот Воде

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Деспот Воде
грец. Ιάκωβος Βασιλικός
Iacob Eraclid Despot.jpg
Народився 18 листопада 1511
Греція
Помер 15 листопада 1563 (51 рік)
Сучава, Молдавське князівство
Громадянство
(підданство)
Flag of Moldavia.svg Молдавське князівство
Діяльність монарх
Знання мов Новогрецька
Заклад Ростоцький університет
Конфесія лютеранство

Деспот Воде (справжнє ім'я Іоан Якоб Гераклид; молд./рум. Деспот Воде; грец. Ἰωάννης Ἰάκωβος Ἡρακλείδης, 18 листопада 1511 — 5 листопада 1563) — грецький солдат, господар Молдавського князівства з 18 листопада 1561 року по 5 листопада 1563 року.

Іоан Якоб Гераклид народився на одному з грецьких островів (можливо, Крит або Самос). Багато подорожував по Європі, воював в якість найманця, прийняв протестантизм.

В 1556 року вступив на службу до Олександра Лопушанина, видаючи себе за родича його дружини Роксанди. Через зв'язки з змовниками був змушений покинути країну, але потім при підтримці Габсбургів і бояр, які були незадоволені жорсткою політикою Лопушніна, зібрав військо найманців і, перемігши Лопушанина в битві біля Вербії, зійшов на Молдавський престол.

Гераклид пообіцяв платити підвищену данину Туреччині, домігшись цим від Турецького султана підтвердження свого права на заняття престолу. Для сплати дані та платні найманцям він збільшив податки, чим викликав загальну народну ненависть і прізвиська Деспот Воде, під яким і залишився в історії. Григорій Уреке писав, що він «наклав на країну великі тяготи, обібрав церкви, а срібло з них перелив на гроші і робив таке, чого країна не бачила». Деспот Воде насаджував чужі жителям Молдавського князівства традиції, протегував протестантам, ніж відновив проти себе і духовенство.

У 1563 року спалахнуло масове селянська повстання. Бояр ж організували чергову змову, несподівано перебили всіх найманців Деспота Воде. Господар сховався з залишками особистої охорони в Сучавської фортеці і більше трьох місяців тримав оборону, поки не були видано найманцями. Глава Бояр, гетьман Томша особисто забив Деспота Воде до смерті палицями і став господарем, прийнявши ім'я Стефан.

Посилання[ред. | ред. код]