Герман Грузон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герман Грузон
Фото
Фото
Народження:13 лютого 1821(1821-02-13)
 Магдебург
Смерть:31 січня 1895(1895-01-31) (73 роки)
 Магдебург
Громадянство: Пруссія
Кар'єра
Магдебурзький комбінат важкого машинобудуванняЗасновник, директор
ВинаходиТехнологія загартованого чавуну
Членство уАсоціація німецьких інженерівd
Нагороди / премії
ОсвітаБерлінський університет
CMNS: Герман Грузон у Вікісховищі

Герман Август Жак Грузон (нім. Hermann August Jacques Gruson; 13 лютого 1821(18210213), Магдебург — 31 січня 1895, Магдебург) — німецький інженер, винахідник, промисловець, засновник заводу в Букао поблизу Магдебурга.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився в 1821 р. у Магдебурзі.

На локомотивній фабриці Борзига почав вивчати машинобудування, слухаючи в той же час в Берлінському університеті математику і природничі науки.

Потім він перебував на практичній службі інженером і механіком в різних місцях і установах і навіть директором однієї компанії до 1855 р., коли їм була закладена на березі Ельби верф під фірмою «H. Gruzon. Magdeburg», яка з невеликої майстерні, поступово розрослася до розмірів першокласного і наймогутнішого заводу Німеччини.

Діяльність

[ред. | ред. код]
Рейки для вузькоколійної залізниці, випущені на заводі Грузона
Панцирна вежа Грузона

Ім'я Грузона нерозривно пов'язане з технікою так званого загартованого, або швидкоохолодженого чавуну, і розвиток заводу цілком зобов'язаний талановитому застосуванню зазначеного металу для військових цілей. Грузон скористався властивістю чавуну при швидкому охолодженні набувати значну твердість у зовнішніх частинах для виготовлення з нього бронебійних снарядів і самої броні; такі вироби при можливості отримати їх безпосередньо відливанням представляли істотні економічні переваги в порівнянні з залізними або сталевими. Досліди в 1864 р., проведені прусським урядом, поклали міцну основу подальшого успіху грузоновських снарядів, оскільки останні робили більше поглиблення в залізній броні, ніж сталеві; зазначена обставина пояснюється малою досконалістю сталеснарядної техніки у розглянутий період часу. Безпосередній результат дослідів призвів до прийняття у всіх артилеріях грузоновських снарядів для стрільби по броненосному флоту. Завод Грузона став одним з найбільших виробників боєприпасів.

У 1873 р. Грузон побудував першу панцирну вежу із загартованого чавуну, яка є прототипом наступних удосконалень у вказаному напрямку. Крім виготовлення предметів озброєння, завод Грузона мав відділення, яке виготовляло приналежності для залізниць, млинів, пресів, підйомних кранів, машин для обробки металів та ін. Особливої уваги заслуговує фабрикація коліс, котків і валів із загартованого чавуну, що мають широке застосування в різних видах техніки. Розвиток та поліпшення сталевого виробництва в даний час остаточно підірвали значення загартованого чавуну як матеріалу для виготовлення предметів озброєння, що змусило завод Грузона поступово змінити основний характер діяльності. Уже з 1880-х років Грузон почав розробляти системи скорострільних гармат, лафетів і установок для гармат, а також різного роду рухомих і нерухомих сталевих веж.

В кінці 1892 завод Грузона поступив в оренду до німецького ж заводчика Альфреда Круппа, і таким чином виникло колосальне технічне підприємство Круппа-Грузона, пристосоване до задоволення найрізноманітніших потреб озброєння. До 1945 року їх завод у Магдебурзі називався Крупп-Грузон.[1]

Нагороди

[ред. | ред. код]

22 вересня 1846 р. берлінська поліція нагородила його медаллю за врятування хлопчика, який тонув. Герман Грузон все своє життя пишався цією своєю першою офіційною нагородою.

У 1889 році Герман Грузон став почесним громадянином міста Магдебурга.

За багато важливих винаходів, які сприяли розвитку інженерного мистецтва, Герман Грузон одним з перших у 1894 році був удостоєний найвищої нагороди «Асоціації німецьких інженерів» — медалі Грасгофа.

Ботанічна діяльність

[ред. | ред. код]
Ехінокактус Грузона

Герман Грузон був відомим кактусистом XIX століття, власником найбільшої колекції кактусів в Європі. Він створив всесвітньо відомі Теплиці Грузона, в яких вирощував різноманітні тропічні та субтропічні рослини (нім. Gruson-Gewächshäuser). На садівничих виставках, він отримав кілька нагород за свої рослини.

У 1896 р. після його смерті за його бажанням, вся колекція Грузона разом з теплицями та 100 000 німецьких марок були передані в дар Магдебургу. Ще раніше 23 жовтня 1888 року він пожертвував на музейні колекції рідного міста ще 100 000 марок.

На його честь отримали назви деклька таксонів кактусів, зокрема найпопулярніший з ехінокактусів — Echinocactus grusonii а також види Selenicereus grusonianus (зараз Selenicereus macdonaldiae var grusonianus), Mammillaria grusonii та рід Grusonia.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ВРЕ. Магдебурзький комбінат важкого машинобудування (рос.)[недоступне посилання]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]