Вузькоколійна залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вузькоколійний поїзд на станції Рудниця
(Гайворонська вузькоколійка)

Вузькоколі́йна залізни́ця (вузькоколійка) — залізниця, яка має колію вужчу за загальноприйняту (наприклад, в Україні — 1520 мм). Як і ширококолійна, використовувалась переважно для перевезень вантажів.

Вузькоколійки України[ред. | ред. код]

Вузькоколійний поїзд біля мізунського джерела (Карпатський Трамвай)

На теренах України є багато вузькоколійок, переважно промислового значення. Вузькоколійні залізниці використувуються на видобутках торфу, лісу, вугілля, при виготовленні цегли та шпал. Всі діючі вузькоколійки мають колію завширшки 750 мм.

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg 1. Поліська вузькоколійка. Чому зупинилась «Кукушка» // Канал «BBC News Україна» на YouTube, 7 червня 2021.

На трьох вузькоколійках України здійснюється перевезення пасажирів — Гайворонській, Боржавській та Антонівка — Зарічне[1] (в народі її називають «Кукушка»).

Гайворонська відправляється з смт. Рудниці щоденно вранці.

Боржавська вузькоколійка введена в експлуатацію 24 грудня 1908 року і в народі має назву «Анця Кушницька»[2] або «Жужіка». Регулярне сполучення відбувається на відрізку Виноградів — Хмільник. В останні роки потяг до Іршави не курсує. Потяг складається з локомотиву ТУ2 і двох пасажирських вагонів.

Список вузькоколійних залізниць України[ред. | ред. код]

Дитячі залізниці[ред. | ред. код]

Паровоз ГР-336 на дитячій залізниці у Києві

Всі дитячі залізниці мають вузьку колію. Ширина колії дитячих залізниць України — 750 мм.

Рухомий склад[ред. | ред. код]

Автомотриса на базі автомобіля ЗІМ, Гайворонська вузькоколійка

Майже весь рухомий склад українських вузькоколійок працює на дизельному паливі (тепловози, автомотриси). Винятком є паровоз ГР-336, що працює на Київській дитячій залізниці, а також шахтні вузькоколійки, на яких працюють аккумуляторні електровози.

Донедавна працювала електрифікована вузькоколійка в Олександрійському (розібрана у 2005 році).

Вузькоколійні трамваї[ред. | ред. код]

Одним з різновидів вузькоколійок є вузькоколійні трамваї. В Україні вузькоколійні трамваї працюють у Львові, Вінниці, Євпаторії, Житомирі, Молочному. У першій чверті двадцятого сторіччя майже всі трамваї були вузькоколійними. У зв'язку з нестачею рухомого складу багато з них були переобладнані на широку колію. Українські вузькоколійні трамваї використовують колію завширшки 1000 мм.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]