Підйомний кран

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Античний 10,4-метровий римський Polyspastos (реконструкція, Бонн)
Середньовічний портовий кран у Гданську (сучасність, оригінальний стан)
автомобільний кран з телескопічною стрілою
автомобільний кран з ґратчастою стрілою
будівельні баштові крани
портовий кран
залізничний кран

Підйомний кран, також підійма́льний кран (нім. Kran, від Kranich — «журавель») — вантажопідіймальна машина для підіймання і переміщення вантажів у вертикальному і горизонтальному напрямках.

Згідно з ДСТУ 2986 «Вантажопідіймальний кран — машина циклічної дії, призначена для підіймання та переміщення в просторі вантажу, підвішеного за допомогою гака чи утримуваного іншим вантажозахоплювальним органом.»

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Підіймальний кран працює циклами, які короткочасно повторюються, із зворотно-поступальним рухом вантажозахоплювального органу; призначена для підіймання і переміщення вантажів.

Розрізняють крани:

Історія[ред. | ред. код]

Прототипи кранів відомі з давніх-давен. Найпростіші крани до кінця 18 століття виготовляли з дерев'яних деталей. Вони мали ручний привод.

З початку 19 століття найважливіші деталі почали виготовляти з металу (осі, колеса тощо). У 1920-х роках з'явилися перші суцільнометалеві крани, спочатку з ручним, а в 1930-і роки — з механічним приводом.

Перший паровий кран створений у Великій Британії в 1830 році, гідравлічний — там же в 1847. Двигун внутрішнього згоряння був використаний у крані вперше в 1895, а електричний — в 18801885 майже одночасно у США і Німеччині. Це були мостові крани з одномоторним приводом. У 1890 створені крани з багатомоторним індивідуальним приводом — теж в США і Німеччині.

Виготовляти крани сучасного типу в Україні та Росії почали в кінці 19 століття (Миколаївський, Путиловський, Брянський, Краматорський та інші заводи). Після жовтневого перевороту 1917 в РСФСР кранобудування перетворилося на важливу галузь важкого машинобудування зі спеціалізованими заводами.

В 1955 р. на одному з об'єктів Головкиївбуду — будівництві житлового будинку по вулиці Хрещатик в Києві — був встановлений і почав працювати перший баштовий кран СБК-1 з вантажопідйомністю в 1,5 т.

Конструкція і технічні характеристики сучасних підіймальних кранів[ред. | ред. код]

Підіймальний кран у різних галузях[ред. | ред. код]

У портах[ред. | ред. код]

У будівництві[ред. | ред. код]

У будівництві часто використовують мостовий кран, що є різновидом підіймального крану, має конструкцію, виконану у вигляді опорного або підвісного моста. Несні елементи мостового крана спираються безпосередньо на кранову колію. Міст (тримальна балка) переміщається по рейках, укладених на стінах будівель або на естакадах поза будівлею. Мостові крани широко використовуються в промисловості, будівельній індустрії, складському господарстві. Найпоширенішим конструктивним різновидом мостового крану є кран однобалковий (т. зв."кран-балка").

Кран-балка є конструкцією, що складається з кінцевих балок, пролітної балки і підіймального механізму. Кінцеві балки забезпечують пересування крана по напрямних. Пролітна балка кріпиться до кінцевих балок і забезпечує переміщення підіймального механізму. Підіймальний механізм пересувається по пролітній балці і забезпечує переміщення вантажу в горизонтальній і вертикальній площині. Підіймальним механізмом може бути ручний або електричний таль (залежно від типа кран-балки).

Кран-балка використовується для виконання навантажувально-розвантажувальних, підіймально-транспортних і монтажних робіт на складі, в промисловому виробництві, будівництві. Не допускається використання кран-балок для транспортування людей, токсичних і вибухових речовин. Кран-балки можуть мати різні якості і призначення: загальнопромислове, протипожежне, вибухобезпечне; для холодного, помірного або тропічного клімату.

Кран-балки можуть розрізнятися за типом приводу (ручні й електричні) і за конструктивними особливостями (опорні і підвісні). Електричні кран-балки приводяться в дію електродвигуном, що живиться від мережі через контактний дріт або кабель.

В галузі буріння[ред. | ред. код]

Під час буріння свердловин та облаштування родовищ використовуються крани, встановлені на шасі автомобіля і консольні крани, а під час буріння і розробки морських нафтових і газових родовищ — плавні (плавучі) крани, які встановлюються на плавних самохідних суднах.

Кінцеві упори[ред. | ред. код]

Буфери гумові необхідні для пом'якшення вантажопідіймального крана в разі удару об тупикові кінцеві упори або про будь-які інші крани.[1]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Кранові кінцеві упори - їх призначення. 

Література[ред. | ред. код]