Гомрул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ісаак Батт — один з очільників руху за гомрул

Гомру́л (англ. Home Rule — самоуправління, автономія) — термін, що використовується для означення автономії Ірландії, встановлення якої домагався від британської влади ірландський національний рух 1870—1918 років.

Історія[ред. | ред. код]

Вперше програму автономії Ірландії висунув ірландський ліберал Айзек Батт 1869 р. Він також 1870 р. заснував Асоціацію самоуправління Ірландії, яка 1873 реорганізована в Лігу Гомрул.

У 1871 Батта було обрано до британського парламенту, а на виборах 1874 р. до парламенту пройшло 60 гомрелерів. Тоді ж в британській палаті громад була утворена опозиційна фракція, яка згодом широко застосовувала тактику парламентської обструкції.

У 1879 створено селянську Земельну лігу, яка у 1882 р. була перетворена в Ірландську національну лігу.

Гомрулери 1885 отримали в парламенті ще 83 місця (зі 103 від Ірландії). У 1886 р. був запропонований білль про гомрул для Ірландії, але він не був підтриманий у парламенті. Склалася ситуація, коли та чи інша британська партія могла б втриматись при владі, лише заграючи з ірландською фракцією.

На початку ХХ ст. була створена Об'єднана партія.

У 1912 р. знову виникла спроба прийняти білль про гомрул, але й цього разу він не був прийнятий. Своєрідною відповіддю на таку політику Великої Британії стало Великоднє повстання в Ірландії у 1916 р.

Після закінчення війни в Ірландії виникла нова революційна криза — партія Шинн Фейн відмовилася визнавати акт про гомрул і очолила боротьбу за Ірландську республіку. Як наслідок, британський уряд на чолі з Ллойд Джорджем був змушений видати «Акт про управління Ірландією» (грудень 1920), який був втілений в життя лише в Північній Ірландії.

Зрештою, 7 грудня 1921 р. британський уряд підписав з правими шинфейнерами договір про утворення на території 26 південних графств Ірландської вільної держави.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гомрул // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
  • Шведа Ю. Політичні партії. Енциклопедичний словник.- Львів: Астролябія.- 2005.- 488 с.
  • Шведа Ю. Теорія політичних партій та партійних систем: Навч. посібник.- Львів: Тріада плюс.- 2004.- 528 с.
  • Обушний М. І., Примуш М. В., Шведа Ю. Р. Партологія: Навч. посібник / За ред. М. І. Обушного.- К.: Арістей.- 2006.- 432 с.

Посилання[ред. | ред. код]