Гомрул

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ісаак Батт — один з очільників руху за гомрул

Гомру́ль (англ. Home Rule — самоуправління, автономія) — термін, що використовується для означення автономії Ірландії, встановлення якої домагався від британської влади ірландський національний рух 18701918 років.

Історія[ред.ред. код]

Вперше програму автономії Ірландії висунув ірландський ліберал І.Батт 1869 р. Він також 1870 р. заснував Асоціацію самоуправління Ірландії, яка 1873 р. була реорганізована в Лігу Гомруль.

У 1871 р. Батта було обрано до англійського парламенту, а на виборах 1874 р. до парламенту пройшло 60 гомрелерів. Тоді ж в англійській палаті общин була утворена опозиційна фракція, яка згодом широко застосовувала тактику парламентської обструкції.

У 1879 р. було створено селянську Земельну лігу, яка у 1882 р. була перетворена в Ірландську національну лігу.

Гомрулери 1885 р. отримали в парламенті ще 83 місця (зі 103 від Ірландії). У 1886 р. був запропонований білль про гомруль для Ірландії, але він не був підтриманий у парламенті. Склалася ситуація, коли та чи інша англійська партія могла б втриматись при владі, лише заграючи з ірландською фракцією.

На початку ХХ ст. була створена Об’єднана партія.

У 1912 р. знову виникла спроба прийняти білль про гомруль, але й цього разу він не був прийнятий. Своєрідною відповіддю на таку політику Англії стало Ірландське повстання 1916 р.

Після закінчення війни в Ірландії виникла нова революційна криза – партія шинфейнерів відмовилась визнавати акт про гомруль і очолила боротьбу за Ірландську республіку. В результаті англійський уряд на чолі з Ллой Джорджем був змушений видати “Акт про управління Ірландією” (грудень 1920), який був втілений в життя лише в Ольстері.

Зрештою, 7 грудня 1921 р. англійський уряд підписав з правими шинфейнерами договір про утворення на території 26 південних графств Ірландської вільної держави.

Дивіться також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Універсальний словник-енциклопедія / Гол. ред. ради академік НАНУ М. Попович. — 4-те вид., виправл., доп. — Видавництво «ТЕКА». — 2006.
  • Шведа Ю. Політичні партії. Енциклопедичний словник.- Львів: Астролябія.- 2005.- 488 с.
  • Шведа Ю. Теорія політичних партій та партійних систем: Навч. посібник.- Львів: Тріада плюс.- 2004.- 528 с.
  • Обушний М. І., Примуш М.В., Шведа Ю. Р. Партологія: Навч. посібник / За ред. М. І. Обушного.- К.: Арістей.- 2006.- 432 с.