Війна за незалежність Ірландії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Війна за незалежність Ірландії
Hogan's Flying Column.gif
"Летюча колона" Шона Хогана, 1920 р.
Дата: 21 січня 19196 грудня 1921
Місце: Ірландія
Результат: Англо-ірландський договір
Сторони
Flag of Ireland.svg Ірландська Республіка Велика Британія Велика Британія
Командувачі
Flag of Ireland.svg Майкл Коллінз
Flag of Ireland.svg Річард Мулкахі
Flag of Ireland.svg Кахал Бру
Велика Британія Генрі Хью Тюдор
Велика Британія Девід Ллойд Джордж
Велика Британія Вінстон Черчилль
Військові сили
ІРА (~15,000) Британська армія (~20,000)
Інші сили (~20,000)
Втрати
~550 загиблих[1] 714 загиблих[2]

Війна за незалежність Ірландії (ірл. Cogadh na Saoirse, Cogadh Angla-Éireannach, англ. Irish War of Independence, Tan War, Anglo-Irish War) — збройний конфлікт між самопроголошеною Ірландською Республікою та Великою Британією в 19191921 роках.

Передумови[ред. | ред. код]

На початку XIX століття британці остаточно приєднали Ірландію до Великої Британії, після чого ірландці провели низку спроб здобути незалежність. Всі вони були невдалі, і щоразу Ірландія знову потрапляла під британський вплив. Недавнє повстання 1916 року, придушене британськими військами, все ще було у пам'яті ірландців. Обстановка в Ірландії в той час сильно загострилася, особливо після того, як британський парламент не дотримав обіцянки надати країні ширшу автономію.

Хід військових дій[ред. | ред. код]

Початок війни[ред. | ред. код]

21 січня 1919 року 73 депутати британського парламенту, які оголосили себе повноважним парламентом Ірландії, ухвалили декларацію про суверенітет Ірландії, проголошуючи Ірландську Республіку, і зажадали негайного виведення британських військ з території самопроголошеної держави. Був сформований тимчасовий ірландський республіканський уряд. Після проголошення незалежності ІРА провела низку терактів по відношенню до представників британської влади в Ірландії і почала активні бойові дії. Британська поліція проводила запобігання терактів і знищення членів ІРА за підтримки британської армії. На тлі боїв між ІРА та британськими військами 15 квітня на території графства Лімерик виникає держава Радянський Лімерик[en], що є ознакою анархії в Ірландії. 27 квітня держава Радянський Лімерік саморозпустилася. 26 листопада 1919 спалахнуло антибританське збройне повстання в Дубліні. Почалася партизанська війна.

Розкол в Ірландії[ред. | ред. код]

Поки на півдні і в центрі Ірландії йшла партизанська війна, 10 березня 1920 року рада ольстерських націоналістів провела голосування в місті Белфасті, за яким країна поділялася на дві суверенні держави з власними парламентами — на Північну Ірландію і Південну. 21 липня того ж року між прихильниками партії «Шинн Фейн» і ольстерськими націоналістами відбулися збройні зіткнення в Белфасті. 12 грудня британці ввели в місті Корк воєнний стан. У Великій Британії становище погіршилося через витрати на війну. Прокотилася хвиля страйків шахтарів. 24 травня 1921 року відбулися вибори до парламенту Південної Ірландії без попередньої агітації. Абсолютна більшість (124 крісла з 128) отримала партія «Шинн Фейн». 7 червня починає роботу парламент Північної Ірландії, прем'єр-міністром в якому став Д. Крейг, що остаточно розкололо Ірландію. Тим часом самопроголошена Ірландська республіка 10 червня підписала перемир'я з Великою Британією. Наступного дня, 11 червня, солдати ІРА припиняють бойові дії.

Наслідки[ред. | ред. код]

6 грудня 1921 року Велика Британія визнала Ірландську республіку як британський домініон Ірландську вільну державу, уклавши з нею компромісний англо-ірландський договір. Північна Ірландія увійшла до складу Великої Британії. Однак 16 грудня того ж року, в день ратифікації договору Північної Ірландії та Великої Британії лідер ірландців Еймон де Валера, колишній прихильник договору, несподівано виступив категорично проти возз'єднання з Великою Британією. Це і послужило продовженню конфлікту, який виражався тепер у політичному та ідеологічному протистоянні і продовжується досі в шести районах Північної Ірландії, що входять до складу Великої Британії.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. (Hopkinson, Irish War of Independence p 201—202)
  2. Hopkinson, Irish War of Independence, p 201—202. Hopkinson lists 363 RIC killed in Southern Ireland 1919-21, Robert Lynch, the Northern IRA and the Early Years of Partition, gives a figure of 38 RIC and 43 USC personnel killed in Northern Ireland 1920-22 p.227 and p.67. The RIC casualty figure includes 4 Dublin Metropolitan Policemen and 2 Harbour Police

Посилання[ред. | ред. код]