Гонади
Гонади (грец. Gonáo — породжую) — статеві залози тварин: органи, що утворюють статеві клітини (яйцеклітини та сперматозоїди) та статеві гормони — андрогени і естрогени. Продукування та секреція цих гормонів регулюється гонадотропними гормонами гіпофіза[1] — фолікулостимулюючим гормоном (ФСГ) і лютеїнізуючим гормоном (ЛГ), які, своєю чергою, знаходяться під контролем рилізинг-гормонів гіпоталамуса[2][3] (ліберінів та статинів).
Розрізняють чоловічі гонади — сім'яні залози (яєчка), жіночі — яєчники та гермафродитні (у червів, молюсків, деяких ракоподібних).
У зародків хребетних гонади закладаються у вигляді статевих складок по боках спинної брижейки, в які мігрують первинні статеві клітини, що виникають раніше. Потім в них вростають мезенхімні клітини тулубної нирки — мезонефроса, які формують строму гонад. Статеві клітини в гонадах розмножуються, ростуть та дозрівають. Ріст статевих клітин відбувається під дією гонадотропних гормонів гіпофізу та особливих клітин, що живлять: клітин Сертолі в чоловічих гонадах та фолікулярних клітин — в жіночих.
В процесі розвитку гонади проходять біполярну, однакову в обох статей, стадію розвитку, після чого починається їх статеве диференціювання. Яєчники формуються здебільшого з коркового шару гонади, яєчка — з мозкового. Форма яєчників у різних тварин дуже відрізняється (трубчасті — у круглих червів, та комах, гроноподібні — у птахів, округлі — у ссавців).
У вищих тварин гонади, крім утворення статевих клітин, виконують функцію залоз внутрішньої секреції, виділяючи у кров статеві гормони естрогени (прогестерон) у жінок, андрогени (тестостерон) у чоловіків. Разом з вивідними шляхами та зовнішніми і внутрішніми геніталіями гонади утворюють репродуктивну систему.
- ↑ gonadotropin. The Free Dictionary. Mosby's Medical Dictionary, 8th edition. Elsevier. 2009. Архів оригіналу за 22 квітня 2019. Процитовано 23 червня 2017. (англ.)
- ↑ John W. Kimball (12 лютого 2011). Hormones of the Hypothalamus: Gonadotropin-releasing hormone (GnRH). Kimball's Biology Pages. John W. Kimball (The Saylor Foundation). Архів оригіналу за 27 червня 2012. Процитовано 23 червня 2017. (англ.)
- ↑ Marieb, Elaine (2013). Anatomy & physiology. Benjamin-Cummings. с. 915. ISBN 9780321887603. (англ.)
- ГОНАДИ [Архівовано 10 березня 2016 у Wayback Machine.] //Фармацевтична енциклопедія
- Гонади [Архівовано 26 лютого 2008 у Wayback Machine.] у Великій радянській енциклопедії (рос.)
- Гонади // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
Це незавершена стаття з анатомії. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
Це незавершена стаття з біології розвитку. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |