Гордієвський Олег Антонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олег Антонович Гордієвський
рос. Гордиевский Олег Антонович
Reagan and Gordievsky.jpg
Олег Гордієвський з Рональдом Рейганом
Народився 10 жовтня 1938(1938-10-10) (83 роки)
Москва, СРСР СРСР
Країна Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Діяльність розвідник
Alma mater Московський державний інститут міжнародних відносин
Знання мов англійська[1]
Військове звання полковник КДБ
Термін 1962—1985
Нагороди Орден Святого Михайла і Святого Георгія

Олег Антонович Гордієвський (рос. Гордиевский Олег Антонович; *10 жовтня 1938 р., м. Москва) — колишній полковник першого головного управління КДБ СРСР (розвідка). Він був найважливішим агентом Заходу (кличка «OVATION») в СРСР з 1974 по 1985 рр., коли працював на британську розвідку. За служіння безпеці Сполученого Королівства одержав Орден Святого Михайла і Святого Георгія від королеви Великої Британії Єлизавети Другої в 2007 році. Живе на півдні Англії.

Біографія[ред. | ред. код]

В 1962 р. закінчив Московський державний інститут міжнародних відносин і вступив на службу в КДБ.

З 1966 по 1970 Олег Гордієвський під прикриттям співробітника консульського відділу посольства СРСР у Данії служив офіцером розвідки КДБ. За його словами, остаточно розчарувався у ролі, яку СРСР грав у світі, після військового придушення Празької весни 1968 р., незабаром після чого привернув до себе увагу британської розвідки в Данії.

З 1970 по 1972 Олег Гордієвський служив у Москві в центральному апараті розвідувального управління КДБ.

В 1972 Олега Гордієвського знову направили в Копенгаген. В 1973 він став заступником резидента КДБ в Данії, а в 1976 зайняв пост резидента.

З 1978 по 1982 Олег Гордієвський служив у Москві в центральному апараті розвідувального управління КДБ.

В 1982 Олег Гордієвський отримав призначення в посольство СРСР у Великій Британії. З січня 1985 р. Гордієвський виконував обов'язки резидента зовнішньої розвідки КДБ в Лондоні.

В 1985 Олег Гордієвський потрапив під підозру КДБ. Під приводом підвищення, його викликали в Москву, відвезли в заміський будинок КДБ, де, за його словами, його напоїли психотропним наркотиком і допитували близько п'яти годин. З якихось причин, керівництво КДБ не заарештувало Гордієвського відразу, а залишило його під домашнім арештом, з-під якого йому вдалося втекти, попередньо давши сигнал офіцеру британської спецслужби в посольстві в Москві. 20 липня 1985 року Гордієвський зумів перехитрити стеження КДБ і з допомогою британської розвідки втік з СРСР. Він проїхав до кордону з Фінляндією, де його підібрали британські дипломати і провезли через радянські прикордонні КПП в багажнику дипломатичної машини. Загубивши його, КДБ поширив історію, що він нібито був вивезений прямо з Москви.

Після втечі ним було розкрито радянських шпигунів, що діяли під дипломатичним прикриттям у Великій Британії. Тоді було спочатку вислано 25 дипломатів, у відповідь СРСР вислав 25 британських громадян, в тому числі — журналістів. У відповідь уряд Маргарет Тетчер вислав іще шістьох дипломатів, СРСР відповів висилкою такої ж кількості британців. Наступного разу настільки ж масова висилка шпигунів-дипломатів сталась у березні 2018 року у відповідь на застосування російської хімічної зброї у Великій Британії[2].

14 листопада 1985 р. заочно засуджений «за зраду Батьківщині» до смертної кари з конфіскацією майна. Вирок до вищої міри покарання не був скасований і після розпаду СРСР. Конфіскація майна скасована в 1989 р. за наполяганням дружини Гордієвського Лейли (у дівоцтві Алієвої), яку заручницею тримали в СРСР разом з двома дочками. Сім'я виїхала з країни тільки через шість років після розвалу СРСР.

Написав низку книг про операції, внутрішню структуру та методи КДБ, а також про терористичну і підривну діяльність радянського керівництва у світі. Мемуари, «Наступна зупинка — розстріл» перекладені на російську мову і видані в РФ.

Гордієвському приписується ключовий внесок у запобіганні ядерного удару в критичний період «холодної війни». В 1983 р., під час проведення НАТО навчань «Able Archer 83» дізнавшись від Гордієвського про паніку в радянському керівництві у зв'язку з тим, що під виглядом навчання Захід готується до ядерного удару по СРСР, Велика Британія і США змогли так поміняти параметри навчання, що заспокоїли СРСР. Президент Рейган навіть на деякий час несподівано покинув Вашингтон.

Гордієвський — відомий критик Московського Кремля, особливо після приходу співробітників КДБ до влади в РФ після відставки президента Єльцина. Був близьким другом Олександра Литвиненка в Англії. Досить часто дає інтерв'ю і коментарі про російську зовнішню і внутрішню політику, діяльність російських спецслужб.

Публікації[ред. | ред. код]

 • KGB: by Christopher Andrew & Oleg Gordievsky (Hardcover — 1 Jan 1990)
 • The KGB by Christopher Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — 31 Dec 1990)
 • KGB: The Inside Story by Christopher Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — Oct 1991)
 • KGB.: The Inside Story by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — 7 Nov 1991)
 • KGB: Razvedyvatelnye operatsii ot Lenina do Gorbacheva (Sekretnaia papka) by Oleg Gordievsky (Unknown Binding — 1999)
 • Кристофер Эндрю, Олег Гордиевский. КГБ. История внешнеполитических операций от Ленина до Горбачёва
 • Instructions from the Centre: by Christopher Andrew & Oleg Gordievsky (Hardcover — 1 Jan 1975)
 • Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975-85 by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — 7 Nov 1991)
 • Instructions from The Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations 1975—1985 (1991) (published in the USA as: Comrade Kryuchkov's Instructions) (with Oleg Gordievsky)
 • Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975-85 by Christopher M. * Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — 5 Aug 1993)
 • Comrade Kryuchkov's Instructions: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975—1985 by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — Oct 1993)
 • Comrade Kryuchkov's Instructions: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975—1985 by Christopher Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — 31 May 1994)
 • More Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Global Operations, 1975-85 by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — 30 April 1992)
 • More Instructions from The Centre: Top Secret Files on KGB Global Operations 1975—1985 (1992) (with Oleg Gordievsky)
 • Next Stop Execution by Oleg Gordievsky (Hardcover — 24 Mar 1995)
 • Next Stop Execution by Oleg Gordievsky (Paperback — 13 Sep 1996)
 • Spycraft Manual: The Insider's Guide to Espionage Techniques, by Barry Davies, Oleg Gordievsky, and Richard Tomlinson (Library Binding — Aug 2005)
 • The Spycraft Manual: The Insider's Guide to Espionage Techniques, by Barry Davies, Oleg Gordievsky, and Richard Tomlinson (Paperback — 15 Aug 2005)

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]