Гордієвський Олег Антонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Олег Антонович Гордієвський
рос. Гордиевский Олег Антонович
Reagan and Gordievsky.jpg

Олег Гордієвський з Рональдом Рейганом
Народився 10 жовтня 1938(1938-10-10) (79 років)
Москва, СРСР СРСР
Громадянство (підданство) Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Псевдонім англ. OVATION
Діяльність розвідник
Alma mater Московський державний інститут міжнародних відносин
Звання полковник КДБ
Термін 1962—1985
Нагороди Орден Святого Михайла і Святого Георгія
Медіафайли у Вікісховищі?

Олег Антонович Гордієвський (рос. Гордиевский Олег Антонович; *10 жовтня 1938 р., м. Москва) — колишній полковник першого головного управління КДБ СРСР (розвідка). Він був найважливішим агентом Заходу (кличка «OVATION») в СРСР з 1974 по 1985 рр., коли працював на британську розвідку. За служіння безпеці Сполученого Королівства одержав Орден Святого Михайла і Святого Георгія від королеви Великої Британії Єлизаветою Другою в 2007 році. Живе на півдні Англії.

Біографія[ред.ред. код]

В 1962 р. закінчив Московський державний інститут міжнародних відносин і вступив на службу в КДБ.

З 1966 по 1970 Олег Гордієвський під прикриттям співробітника консульського відділу посольства СРСР в Данії служив офіцером розвідки КДБ. За його словами, остаточно розчарувався у ролі, яку СРСР грав у світі, після військового придушення Празької весни 1968 р., незабаром після чого привернув до себе увагу британської розвідки в Данії.

З 1970 по 1972 Олег Гордієвський служив у Москві в центральному апараті розвідувального управління КДБ.

В 1972 у Олега Гордієвського знову направили в Копенгаген. В 1973 у він став заступником резидента КДБ в Данії, а в 1976 у зайняв пост резидента.

З 1978 по 1982 Олег Гордієвський служив в Москві в центральному апараті розвідувального управління КДБ.

В 1982 у Олег Гордієвський отримав призначення в посольство СРСР у Великій Британії. З січня 1985 р. Гордієвський виконував обов'язки резидента зовнішньої розвідки КДБ в Лондоні.

В 1985 у Олег Гордієвський потрапив під підозру КДБ. Під приводом підвищення, його викликали в Москву, відвезли в заміський будинок КДБ, де, за його словами, його напоїли психотропним наркотиком і допитували близько п'яти годин. З якихось причин, керівництво КДБ не заарештувало Гордієвського відразу, а залишило його під домашнім арештом, з-під якого йому вдалося втекти, попередньо давши сигнал офіцеру британської спецслужби в посольстві в Москві. 20 липня 1985 року Гордієвський зумів перехитрити стеження КДБ і з допомогою британської розвідки втік з СРСР. Він проїхав до кордону з Фінляндією, де його підібрали британські дипломати і провезли через радянські прикордонні КПП в багажнику дипломатичної машини. Загубивши його, КДБ поширив історію, що він нібито був вивезений прямо з Москви.

14 листопада 1985 р. заочно засуджений «за зраду Батьківщині» до смертної кари з конфіскацією майна. Вирок до вищої міри покарання не був скасований і після розпаду СРСР. Конфіскація майна скасована в 1989 р. за наполяганням дружини Гордієвського Лейли (у дівоцтві Алієвої), яку заручницею тримали в СРСР разом з двома дочками. Сім'я виїхала з країни тільки через шість років після розвалу СРСР.

Написав низку книг про операції, внутрішню структуру та методи КДБ, а також про терористичну і підривну діяльність радянського керівництва у світі. Мемуари, «Наступна зупинка — розстріл» перекладені на російську мову і видані в РФ.

Гордієвському приписується ключовий внесок у запобіганні ядерного удару в критичний період «холодної війни». В 1983 р., під час проведення НАТО навчань «Able Archer 83» дізнавшись від Гордієвського про паніку в радянському керівництві у зв'язку з тим, що під виглядом навчання Захід готується до ядерного удару по СРСР, Велика Британія і США змогли так поміняти параметри навчання, що заспокоїли СРСР. Президент Рейган навіть на деякий час несподівано покинув Вашингтон.

Гордієвський — відомий критик Московського Кремля, особливо після приходу співробітників КДБ до влади в РФ після відставки президента Єльцина. Був близьким другом Олександра Литвиненка в Англії. Досить часто дає інтерв'ю і коментарі про російську зовнішню і внутрішню політику, діяльності російських спецслужб.

Публікації[ред.ред. код]

 • KGB: by Christopher Andrew & Oleg Gordievsky (Hardcover — 1 Jan 1990)
 • The KGB by Christopher Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — 31 Dec 1990)
 • KGB: The Inside Story by Christopher Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — Oct 1991)
 • KGB.: The Inside Story by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — 7 Nov 1991)
 • KGB: Razvedyvatelnye operatsii ot Lenina do Gorbacheva (Sekretnaia papka) by Oleg Gordievsky (Unknown Binding — 1999)
 • Кристофер Эндрю, Олег Гордиевский. КГБ. История внешнеполитических операций от Ленина до Горбачёва
 • Instructions from the Centre: by Christopher Andrew & Oleg Gordievsky (Hardcover — 1 Jan 1975)
 • Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975-85 by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — 7 Nov 1991)
 • Instructions from The Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations 1975—1985 (1991) (published in the USA as: Comrade Kryuchkov's Instructions) (with Oleg Gordievsky)
 • Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975-85 by Christopher M. * Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — 5 Aug 1993)
 • Comrade Kryuchkov's Instructions: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975—1985 by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — Oct 1993)
 • Comrade Kryuchkov's Instructions: Top Secret Files on KGB Foreign Operations, 1975—1985 by Christopher Andrew and Oleg Gordievsky (Paperback — 31 May 1994)
 • More Instructions from the Centre: Top Secret Files on KGB Global Operations, 1975-85 by Christopher M. Andrew and Oleg Gordievsky (Hardcover — 30 April 1992)
 • More Instructions from The Centre: Top Secret Files on KGB Global Operations 1975—1985 (1992) (with Oleg Gordievsky)
 • Next Stop Execution by Oleg Gordievsky (Hardcover — 24 Mar 1995)
 • Next Stop Execution by Oleg Gordievsky (Paperback — 13 Sep 1996)
 • Spycraft Manual: The Insider's Guide to Espionage Techniques, by Barry Davies, Oleg Gordievsky, and Richard Tomlinson (Library Binding — Aug 2005)
 • The Spycraft Manual: The Insider's Guide to Espionage Techniques, by Barry Davies, Oleg Gordievsky, and Richard Tomlinson (Paperback — 15 Aug 2005)

Посилання[ред.ред. код]