Орден Святого Михайла і Святого Георгія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Найвидатніший орден Святого Михайла і Святого Георгія
The Most Distinguished Order of St. Michael and St. George
United-kingdom408.gif StMichaelandStGeorgeInsignia.jpg
Оригінальна назва The Most Distinguished Order of St. Michael and St. George
Девіз Auspicium Melioris Ævi
Країна Велика Британія Велика Британія
Тип Орден
Кому вручається Персональний дар Суверена. Вручається на розсуд Монарха.
Статус Вручається
Нагородження
Засновано: 28 квітня 1818
Черговість
Старша нагорода Орден Лазні, (1725)
Молодша нагорода Орден «За видатні заслуги», 1886

Найвидатніший орден Святого Михайла і Святого Георгія (англ. The Most Distinguished Order of St. Michael and St. George) — британський кавалерський орден, заснований 28 квітня 1818 Георгом, принцом Уельським (пізніше Георг IV) під час свого перебування принцом-регентом його батька, Георга III. Орден включає три класи (за убуванням старшинства):

  • Лицар або Дама Великого Хреста (RCMG);
  • Лицар або Дама Командор (KCMG або DCMG);
  • Кавалери (CMG).

Орден використовується для нагородження осіб, що здійснили значні важливі послуги, пов'язані зі Співдружністю або іноземними націями.

Девіз ордену — Auspicium melioris ævi (з лат. «Ознака кращої епохи»). Святі-покровителі Ордену — Архангел Михаїл і Святий Георгій. Один з найголовніших символів — св. Михаїл уражає Сатану.

Орден займає шосту позицію за старшинством у британській системі нагород, після орденів Підв'язки, Чортополоху, св. Патрика, Лазні та Зірки Індії.

Іноді жартують, що абревіатури означають: «Call Me God» (CMG — «називайте мене Бог»), «Kindly Call Me God»(KCMG — «Прошу називати мене Богом») та «God Calls Me God» (GCMG — «Бог називає мене Богом»). Жартівлива розшифровка стала широко відомою завдяки серіалу «Так, пане міністр», але використовувалась у дипломатичних колах задовго до того.

Історія[ред.ред. код]

Орден спочатку було створено для увічнення британського протекторату над Іонічними островами (контроль над якими було встановлено 1814; у 1817 острови отримали конституцію). Планувалось нагороджувати ним «уродженців Іонічних островів і острова Мальта, а також залежних від них, та інших подібних суб'єктів Його Величності, які можуть керувати важливими і конфіденційними ситуаціями у Середземномор'ї».

В 1864, однак, протекторат завершився, й Іонічні острови стали частиною Греції. Статут Ордена було переглянуто у 1868; тепер членами Ордена могли стати ті, хто «займає високі і конфіденційні посади у колоніальних володіннях Його Величності, та у нагороду за послуги Короні, що стосувались іноземних справ Імперії». Генерал-губернатори держав Співдружності, зазвичай отримують звання лицаря Великого Хреста або Командорів або ж на початку, або ж наприкінці терміну своєї служби на цих посадах, якщо у відповідної держави немає своєї системи нагород. Цю практику було припинено у Австралії у 1989 році та у Новій Зеландії в 2000.

Склад[ред.ред. код]

Британський Суверен є Сувереном Ордену і призначає інших членів Ордену (відповідно до звичаю, за рекомендацією уряду). За ним слідує Великий Майстер. Раніше цю посаду займав верховний лорд-комісар Іонічних островів; зараз, однак, Великі Майстри призначаються Сувереном. У дійсний час Великим Майстром є двоюрідний брат королеви — принц Едвард, герцог Кентський.

Первісно Орден включав 15 лицарів Великого Хреста, 20 лицарів-командорів і 25 кавалерів. Після декількох розширень, зараз встановлено межі у 125, 375 і 1750 осіб відповідно. Члени королівської сім'ї у складі Ордену не враховуються, як і «почесні члени».

У Ордені шість офіцерів: прелат, канцлер, секретар, реєстратор, герольд і пілорус (воротар). Герольд Ордену не є членом Геральдичної Колегії, як і багато інших геральдичних офіцерів. Пілорус Ордену називається також Джентльмен пілорус блакитного жезла; на відміну від такого ж офіцера Ордену Підв'язки (Пілорус Чорного Жезла), він не входить до складу Палати лордів.

Одежі і атрибути[ред.ред. код]

У найважливіших випадках (наприклад, коронації) члени Ордену одягають відповідні складні наряди.

Знаки ордену[ред.ред. код]

День нагородження[ред.ред. код]

За традицією указ про нагородження орденами Святого Михайла і Святого Георгія оголошується у день народження британського монарха, офіційне святкування якого відбувається щороку у другу або третю суботу червня.

Цікаві факти[ред.ред. код]

У 1919 році кавалером ордену став білий «Генерал Харків», а рос. "за необнаружением оного ввиду его несуществования" — командувач Добрармією Володимир Май-Маєвський.

У 1953 році «кавалером Ордену Св. Михайла і Георгія» за книгою став герой романів Яна Флемінґа — агент британської розвідки Джеймс Бонд (згадано у романі «З Росії з любов'ю»).

У 2007 за «заслуги у справі безпеки Об'єднаного Королівства» звання Компаньйона ордену Святого Михайла і Святого Георгія (CMG) отримав колишній резидент КДБ у Об'єднаному Королівстві Олег Гордієвський, який більше десяти років був найважливішим секретним агентом Великої Британії у КДБ у останні роки «холодної війни».

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]