Братковський Данило Богданович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Власний герб родини Братковських

Дани́ло Братко́вський (2-га половина 17 століття — † 15 листопада 1702) — громадський діяч, борець за православ'я, поет з Волині, підчаший венденський, оборонець прав українського населення на шляхетських сеймиках Київщини та Волині.

Біографія[ред.ред. код]

Братковський — учасник і організатор ряду народних повстань на Правобережній Україні і в Галичині. Михайло Старицький вивів Братковського головним героєм драми «Остання ніч».

З 1700 р. підтримував зв'язки з І.Мазепою, учасник антипольського повстання під проводом С.Палія.

У 1697 році видав у Кракові збірку віршів старопольською мовою «Світ, по частинах розглянутий» (пол. Świat przeorzany ), які мали сатиричне спрямування («Диспут убогого з паном», «Банкет на сеймику», «Рівність» та ін.). У …. році в Луцьку вона вперше була перевидана з паралельним перекладом на українську.

Заарештований коло Заслава. 15 листопада 1702 страчений у Луцьку за вироком польського військового суду (був зарубаний катом на майдані Ринок).

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

В місті Луцьк є Вулиця Данила Братковського.

Канонізація[ред.ред. код]

27 червня 2013 року з нагоди 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України Помісний Собор Української Православної Церкви Київського Патріархату канонізував і причислив до лику святих Данила Братковського у лику Страстотерпець.

Джерела[ред.ред. код]

  • Братковський, Данило. Світ, по частинах розглянутий. Авт.-упоряд. О. А. Бірюліна. Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т л-ри ім. Т. Шевченка НАН України, Волин. краєзн. музей та ін. — Фототип. вид. — Луцьк, 2004. — 463 с. ISBN 966-8468-77-5
  • Бірюліна О. Волинський період життя Данила Братковського. — УНКІК6, 1993 р., с. 432.
  • Українська радянська енциклопедія : у 12-ти т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Література[ред.ред. код]

  • НАРОДЖЕНІ УКРАЇНОЮ. Меморіальний альманах. У 2-х т. — К.:ЄВРОІМІДЖ, 2002. — Т.1. — С.260—261.
  • Іван Корсак. МИСЛИВЦІ ЗА МАРЕВОМ. - К.:Ярославів Вал, 2014. - 272 с.
  • Довбищенко М. Данило Братковський у суспільно-релігійному житті Волині останньої третини XVII – XVIII ст. // Дрогобицький краєзнавчий збірник / Ред. кол. Л. Тимошенко (голов. ред.), Л. Винар, Л. Войтович, Г. Гмітерек та ін. – Вип. ХVІІ-XVIII. – Дрогобич: Коло, 2014
  • пісня на слова Братковського www.youtube.com/watch?v=pwq5MQLKcwQ

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.