Девладове

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
селище Девладове
Станція Девладове
Станція Девладове
Країна Україна Україна
Область Дніпропетровська область
Район/міськрада Софіївський район
Рада Девладівська сільська рада
Код КОАТУУ 1225282501
Облікова картка Девладове 
Основні дані
Засноване 1884
Населення 949
Поштовий індекс 53132
Телефонний код +380 5650
Географічні дані
Географічні координати 48°06′06″ пн. ш. 33°45′19″ сх. д. / 48.10167° пн. ш. 33.75528° сх. д. / 48.10167; 33.75528Координати: 48°06′06″ пн. ш. 33°45′19″ сх. д. / 48.10167° пн. ш. 33.75528° сх. д. / 48.10167; 33.75528
Середня висота
над рівнем моря
131 м
Відстань до обласного центру 100 км
Відстань до
районного центру
12 км
Найближча залізнична станція Девладове
Місцева влада
Адреса ради 53132, с-ще Девладове, вул. Привокзальна, 10; тел.2-41-32
Сільський голова Неліпа Олена Вікторівна
Карта
Девладове. Карта розташування: Україна
Девладове
Девладове
Девладове. Карта розташування: Дніпропетровська область
Девладове
Девладове

Девладове — селище в Україні, Софіївському районі Дніпропетровської області. Населення — 949 мешканців.

Селище є центром Девладівської сільської ради до складу якої входять:

Географічне розташування[ред. | ред. код]

Селище Девладове примикає до села Зелений Гай, на відстані 1 км знаходяться села Водяне і Гончарове. Розташоване на перехресті залізниці Дніпро — Кривий Ріг (станція Девладове) та автомобільних шляхів П'ятихатки-Апостолове-Нікополь та Софіївка — Кривий Ріг (автошлях Т 0419). Автошляхом до м. Дніпра — 100 км, до м. Кривий Ріг — 30 км, до районного центру Софіївка — 12 км.

Історія селища[ред. | ред. код]

1884 року стала до ладу Катерининська (тепер Придніпровська) залізниця, було збудовано станцію та почалася розбудова поселення навколо неї. Залізниця пролягла землями землевласника і підприємця Девладенка, його іменем і назвали станцію та село. На початок XX століття чудовий цегляний трикупольний Собор Святої Трійці за допомогою землевласника і підприємця Девладенка було збудовано в с. Ордо-Василівка.

Залізниця з'єднала Дніпро та Кривий Ріг та дала поштовх до розвитку промисловості, сільського господарства, транспорту в регіоні. Так зокрема на станції Девладове було збудовано великі зерносховища (для торгівлі зерном). А також організували торгівлю будівельними матеріалами (деревиною), сільськогосподарськими машинами і знаряддями, купці і підприємці-євреї Бєлаховські, Берман, Гуревич.

1908 року станційне поселення вважалось хутором села Спокойствіє Ордо-Василівської волості Верхньодніпровського повіту Катеринославської губернії[1].

За комуністичних часів селище і надалі інтенсивно розвивалося. 1932 року організовано Девладівську МТС, було збудовано Девладівський елеватор, нафтобазу, базу хімічних добрив, складські приміщення для зберігання засобів захисту рослин, плодоовочеву перевалку та бази зберігання та перевалки продуктових та промислових товарів.

В селищі також були дві школи (початкова та восьмирічка), амбулаторія, будинок побуту, їдальня, клуб та кілька магазинів.

Промисловість[ред. | ред. код]

Будівельні матеріали представляє Девладівське родовище кристалічних порід. Родовище розробляється. Є значні за обсягами поклади вогнетривких глин, вапняків та пісків.

1961 року почались роботи на Девладівському родовищі уранових руд. В липні 1965 року отримано перший уран на ділянці підземного вилуговування «Девладове». Родовище повністю відпрацьоване в 1983 році.

Сільське господарство представлене:

  • ОАО «Девладовский элеватор».
  • ООО «Зерно».
  • ОАО «Захист рослин».

Об'єкти соціальної сфери[ред. | ред. код]

  • Школа I—II ст.
  • Дитячий садочок.
  • Амбулаторія.
  • Будинок культури.

Екологія[ред. | ред. код]

ДП «СхідГЗК» проведена рекультивація ділянки та землі (235 га) передані в народногосподарське користування.

За даними Головної державної екологічної інспекції, на території колишньої ділянки видобутку урану методом підземного вилуговування ПВ-1 «Девладове» (Дніпропетровська область) спостерігається значне хімічне та радіоактивне забруднення ґрунтів та підземних вод. Для виявлення реальних масштабів забруднення, прогнозних оцінок розвитку ситуації та розробки коригуючих заходів необхідні відповідні дослідження.

В цей час ДП «Схід ГЗК» за допомогою мережі спостережних свердловин здійснює щорічний моніторинг за якістю підземних вод і ореолами поширення залишкових розчинів, а також радіаційний моніторинг поверхні.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Списокъ населенныхъ мѣстъ Верхнеднепровскаго уѣзда Екатеринославской губерніи съ приложеніемъ карты. Изданіе Екатеринославской Губерной Земской Управы. Екатеринославъ. Типографія Губернскаго земства. 1911 (рос. дореф.)

Джерела[ред. | ред. код]