День подяки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

День подя́ки (англ. Thanksgiving Day) — це свято з тривалою історією, що відзначається в переважній більшості країн світу. Головна його мета – подякувати Богу за врожай та плідну працю, за свої особисті досягнення та надбання, а також за злагоду і все добре, що мала упродовж року уся нація. Традиція таких святкувань вже понад століття притаманна і протестантському середовищу України. Відзначається в США у листопаді, а в Канаді — у жовтні, в Україні – здебільше у вересні. А 17 вересня 2017 року Свято подяки вперше святкувалося і у форматі Всеукраїнського.

Свято Жнив

Біблійна історія свята[ред. | ред. код]

Свято подяки бере свій початок ще понад 3500 років тому. Саме тоді, після визволення з єгипетського рабства, Бог заповідав ніколи не забувати про вдячність:

«Стережися, щоб, коли ти будеш їсти й наситишся, і добрі доми будуватимеш, а худоба твоя велика та худоба твоя мала розмножиться, і срібло та золото розмножаться тобі, …щоб не забув ти Господа, Бога свого, …щоб ти не сказав у серці своїм: Сила моя та міць моєї руки здобули мені цей добробут» (Повторення Закону 8:11-14).

Вдячність – це чисте серце, це запорука благословення та довголіття народу, це дух перемоги. Тож юдеї трималися заповіді Господньої, відзначаючи Свято жнив:

«Будеш дотримувати свята жнив першоплоду праці твоєї, що сієш на полі. І свято збирання при закінченні року, коли ти збираєш з поля працю свою. …Початки першоплоду твоєї землі принесеш до дому Господа, Бога твого» (Біблія, книга Вихід 23:16-19).

За часів християнства це стало добрим прикладом і для інших народів.

Світові традиції[ред. | ред. код]

Тож День подяки — давня традиція більшості народів світу. Приміром, у Кореї з нетерпінням чекають на це свято, оскільки це не лише свято врожаю, а ще й свято сім’ї.

В Японії з давніх-давен відзначається Свято подяки за хороший врожай і вшанування праці один одного.

В Голландії та Швейцарії святкування проходить у змаганнях за найбільший вирощений гарбуз.

В Індії це свято відзначається в багатьох штатах, але найкраще дотримуються цієї традиції християни в Гоа.

Однак для розвинутих країн, як-от Сполучeні Штати Америки та Канада, цe нe лишe добра традиція, а всенароднe державнe свято.

3 1 січня 1957 року Парламeнт Канади проголосив: «загальний Дeнь подяки Всeмогутьому Богу за щeдрий врожай, яким благословенна Канада, святкувати в другий понeділок жовтня».

У Сполучених Штатах Америки[ред. | ред. код]

Це державне загальнонародне свято США щорічно святкують у четвертий четвер місяця листопада; свято відзначає перший урожай, який зібрали пілігрими із Плімутської колонії у 1621 році після голодної зими в Новому Світі. Губернатор пілігримів Вільям Бредфорд проголосив День подяки Богові за те, що Він допоміг їм пережити сувору зиму. Колоністи, які вижили завдяки допомозі індіанців, влаштували для себе і для них триденне святкування з молебнями подяки і бенкетом.

Через 2 роки колонія страждала від посухи й губернатор проголосив день посту та молитви. Незадовго після цього почався дощ. Щоб відзначити Божу відповідь на молитву, 29 листопада було проголошене Днем подяки. Ця дата вважається початком того, що зараз є Днем подяки у США, який відзначають у четвертий четвер листопада. У 1789 році перший президент США Джорджа Вашингтона проголосив це свято національною подією і на прохання конгресу визначив дату – 26 листопада, четвер. Остаточно національним святом День подяки став у 1863 році, коли президент Авраам Лінкольн встановив його в останній четвер листопада і оголосив національним святом і вихідним днем.

День подяки прийнято святкувати у родинному колі. Родичі і друзі з’їжджаються зі всієї країни за спільний стіл з традиційними стравами. Обов'язковими стравами в День подяки є фарширований індик з журавлиновим варенням і солодкий пиріг з гарбузовою начинкою. На думку істориків, усе це було на столах колоністів у XVII столітті. До цього дня по всій країні відгодовують велику кількість індиків, щоб забезпечити кожну американську сім'ю хоча б по одному.

У Канаді[ред. | ред. код]

Так само, як у США, зараз святкування Дня подяки набуло популярності і в Канаді, але на місяць раніше: осінь тут настає значно раніше, тому свято випадає на другий понеділок жовтня. Вперше в цій країні День подякивідзначив англійський дослідник Мартін Фробішер, який безуспішно намагався віднайти для Англії північний морський шлях у Китай. Опинившись зовсім не в Китаї, а на території нинішньої канадської провінції Ньюфаундленд і Лабрадор, він заснував там поселення у 1578 році — і формально віддав Богу подяку за те, що вижив у довгій подорожі у Новий світ. Таке його відзначення успішного прибуття на новий материк прийнято вважати першим Днем подяки, відсвяткованим у Північній Америці. З напливом нових поселенців у Канаду, практика святкування переросла в традицію. А з 1957 року День подяки — у Канаді державне загальнонародне свято й вихідний день.

В Україні[ред. | ред. код]

Свято подяки в Києві. 17 вересня 2017

Культура вдячності з давних давен була традицією у багатьох країнах світу. Не є виключенням і Україна. Ще в давнину слов’яни відзначали Свято жнив, Обжинки, яке святкували по закінченню збору врожаю. На жаль, традиція з роками загубилась, натомість День подяки став загальнодержавним святом в Америці та Канаді. Та без огляду на це, віряни українських протестантських євангельських церков мають традицію святкування Свята Жнив вже понад 100 років.[1] Традиційно у вересні вони святкують День подяки в своїх церквах, аби віддати шану Богові за врожай. А 3 бeрeзня 2006 року на зустрічі Всeукраїнської Ради Цeрков і релігійних організацій із Прeзидeнтом України була прeдставлeна концeпція провeдeння Дня Подяки Богові на загально-національному рівні. Ідея проведення такого свята як заходу національного масштабу була озвучена Старшим єпископом Церкви християн віри євангельської України Михайлом Паночком.[2] І хоча рішення у цьому питанні не прийнято ще й досі, 7 жовтня 2006р., з ініціативи ЦХВЄУ, в Україні вперше пройшов Всеукраїнський День Подяки, який викликав великий резонанс в релігійній спільноті України. Християни з усіх областей України з’їхались до Києва, щоб подякувати Богові за хліб, за мир, за Україну. Участь в святкуванні взяли представники більшості християнських конфесій України. З цього року свято, започатковане Церквою християн віри євангельської України, стало традиційно відзначатися християнською спільнотою на Майдані Незалежності, а згодом у палаці «Україна». Відбувалися схожі святкування і на областних та районних рівнях.
21 жовтня 2007 року Президент України, вітаючи учасників свята, відзначив його важливість у процесі духовного оновлення нації. А 17 вересня 2017 року, в рамках відзначення 500-річного ювілею реформації, вшанування якого було офіційно підтримано і Українською державою, відбулося грандіозне святкування Всеукраїнського Дня Подяки на Хрещатику. Урочистості на головній вулиці столиці, співорганізаторами яких виступила і Рада євангельських протестантських церков, зібрали, за деякими підрахунками, до півмільйона українців. Востаннє така кількість громадян збиралася у центрі Києва тільки під час Євромайдану. Та цього разу людей об’єднала не політика, а бажання подякувати Богу, та помолитися за мир.

Гості Свята: Брії Блессінг, депутат Парламенту Великої Британії Марк Прітчард, віце-президент Парламентської Асамблеї Ради Європи Валеріу Гілецькі, президент Християнського Центру державного управління ім. Кеннеді при Конгресі США Джордж Роллер, міс-Америка Террі Мьюс, та екс-зірка NBA (баскетбол) Даніель Дролінгео. А закінчився святковий день надихаючим виступом людини-легенди Ніка Вуйчича. Всесвітньо відомий спікер, що народився без рук і ніг, спеціально прилетів до Києва, щоб святкувати День подяки разом з українцями.

2018 року Свято подяки відбудеться 23 вересня на Хрещатику. Планується участь зірки Голлівуду Стівена Болдвіна, чемпіону світу з боксу Менні Пак'яо, мотиваційного спікера Ніка Холла, відомого британського співака Мартіна Сміта.[3]

Галерея[ред. | ред. код]

За що дякувати[ред. | ред. код]

«Той, хто не може дякувати, не може і отримувати. Бути вдячним означає бути щасливим! Подяка - ознака благородства душі». Езоп
"Багато людей моляться, коли вони хворі або близькі до смерті, а коли одужують, смертельно занедужує їх подяка". "Почніть дякувати Богові за те, що у вас є, і Він дасть вам те, чого вам не вистачає". Чарльз Сперджен

Голова Оргкомітету R500, головного організатора урочистостей, що відбулися 17 вересня 2017 року, народний депутат Павло Унгурян, сказав про це так:

«Головна причина святкування Дня подяки — це вдячність Богу за те, що ми маємо як держава та суспільство. Зараз ми знаходимось у дуже непростій і турбулентній ситуації. Україна переживає, мабуть, найскладніші часи за всю історію Незалежності, але вона вистояла і продовжує розвиватися. І за це потрібно дякувати! І головне, що цим відзначенням ми хочемо донести ідею: Україна зміниться тоді, коли зміниться в серці кожна людина. Коли кожен вирішить для себе будувати життя на духовних та патріотичних цінностях, коли кожен зможе взяти відповідальність за себе, за своїх дітей, за свій дім і державу. Тоді і прийде справжній успіх».

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]