День подяки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

День подя́ки (англ. Thanksgiving Day) — традиційне північноамериканське свято, засноване з метою віддати дяку Богові за жнива та за одержані блага протягом року. Відзначається в США у листопаді, а в Канаді — у жовтні.

У Сполучених Штатах Америки[ред. | ред. код]

Це державне загальнонародне свято США щорічно святкують у четвертий четвер місяця листопада; свято відзначає перший урожай, який зібрали пілігрими із Плімутської колонії у 1621 році після голодної зими в Новому Світі. Колоністи, які вижили завдяки допомозі індіанців, влаштували для себе і для них триденне святкування з молебнями подяки і бенкетом. Уперше День подяки святкували за президента Джорджа Вашингтона 26 листопада 1789 року.

У 1863 році президент Авраам Лінкольн оголосив День подяки національним святом і вихідним днем; день вважається сімейним святом, — і його святкують традиційним обідом, який особливо поширений на Сході США. Обов'язковими стравами в День подяки є фарширований індик з журавлиновим варенням і солодкий пиріг з гарбузовою начинкою. До цього дня по країні звичайно відгодовують велику кількість індиків, щоб забезпечити кожну американську сім'ю по одному.

У Канаді[ред. | ред. код]

У Канаді День подяки вперше відзначив англійський дослідник Мартін Фробішер, який безуспішно намагався віднайти для Англії північний морський шлях у Китай. Опинившись зовсім не в Китаї, а на території нинішньої канадської провінції Ньюфаундленд і Лабрадор, він заснував там поселення у 1578 році — і формально віддав Богу подяку за те, що вижив у довгій подорожі у Новий світ. Таке його відзначення успішного прибуття на новий материк прийнято вважати першим Днем подяки, відсвяткованим у Північній Америці. З напливом нових поселенців у Канаду, практика святкування переросла в традицію.

Так само, як у США, зараз святкування Дня подяки набуло популярності і в Канаді, але на місяць раніше: осінь тут настає значно раніше, тому свято випадає на другий понеділок жовтня. З 1957 року День подяки — державне загальнонародне свято й вихідний день у Канаді.

В Україні[ред. | ред. код]

Свято подяки в Києві. 17 вересня 2017

В Україні День Подяки відзначається переважно протестантськими церквами. Свято було запозичене українськими емігрантами протестантами, які емігрували в США, Канаду ще на початку XX ст.. Святкове богослужіння відбуваються з особливими урочистостями. Наймасовіше святкування Дня Подяки в Україні відбулося в Києві 17 вересня 2017 року, за участю Ніка Вуйчича, Брії Блессінг та інших знаменитостей, а також було приурочине до 500-річчя реформації.

Посилання[ред. | ред. код]