Песах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Песах (івр. פֶּסַח‎; їдишем: Пайсох, Пейсах) — центральне юдейське свято на згадку про Вихід з Єгипту. (див. Книга Вихід). Починається в 14 день місяця нісана (за єврейським календарем) та святкується протягом 7 днів у Ізраїлі та 8 днів за його межами. Шанується також караїмами, самаритянами і частково месіанським юдеями.

Святкування Песаха. Лубок XIX століття, Україна

Назва свята[ред. | ред. код]

У свята «Песах» кілька назв:

Песах — від пасах (івр. פֶּסַח, минув, пройшов повз) — в пам'ять про те, що Всевишній минув єврейські будинки, знищуючи первістків Єгипту.

  • Хаг а-Мацот — свято Опрісноків — в пам'ять про те, що євреї харчувалися мацою в роки рабства, а також про те, що під час виходу з Єгипту тісто не встигло заквасити.
  • Хаг а-Авів — свято весни, коли відзначається свято. Місяць нісан також називається місяць авів.
  • Хаг а-Херут — свято свободи — на згадку про Вихід з Єгипту.

В Біблії[ред. | ред. код]

Свято присвячене звільненню єврейського народу від рабства. 400 років євреї були в рабстві у єгиптян

(Вих 12: 17-21) Дотримуйтесь свята опрісників, бо саме того дня Я вивів вас з єгипетського краю, і будете додержувати того дня в поколіннях ваших, як постанову вічну. З чотирнадцятого дня першого місяця, з вечора їжте прісний хліб до вечора двадцять першого дня того ж місяця; Сім днів квасного не буде в ваших домах, бо хто їстиме квасне, душа та знищена буде з товариства Ізраїлевих — прийшлий то, або природний житель краю. Нічого квасного не будете ви споживати; у всякому місцеперебування вашому їжте прісний хліб. І покликав Моісей усіх старших Ізраїлевих та промовив до них: А тепер візьміть собі дрібну худобину за родинами вашими, і заколіть пасху

Традиції[ред. | ред. код]

Традиційно святкують Песах протягом тижня (дату визначають за єврейським місячним календарем). Юдеї відпочивають у перший і останній день великоднього періоду, в інші дні дозволено працювати. Відзначати Песах треба у радісній атмосфері, велика увага приділяється святковій трапезі — седеру. В останній день святкування у синагогах влаштовується церемонія «поділу морських вод» в пам'ять про перехід євреями Червоного моря.[1]

У другий день після Песаху північноафриканські євреї святкують свято Мімуна.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Rbc.ua. Єврейська Пасха 2017: історія і традиції святкування. РБК-Украина (uk). Процитовано 2018-03-07. 

Посилання[ред. | ред. код]