Песах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Песах івр. פֶּסַח
Песах івр. פֶּסַח‎
Песах івр. פֶּסַח
Святковий стіл, підготовлений для пасхального седеру.
Інші назви Свято весни / Свято свободи
Місце сім'я, синагога
Ким святкується Євреї. (У різних формах також: самаряни; караїми; месіанські євреї; християни; деякі групи, що претендують на приналежність до ізраїльтян).
Засновано Тора
Тип Єврейське та самарянське (одне із трьох паломницьких свят), релігійне
Значення Свято Виходу з Єгипту
Початок 15й день Нісану[1][2]
Закінчення 21й день Нісану в Ізраїлі та серед деяких ліберальних євреїв діаспори; 22й день Нісану за межами Ізраїля серед ортодоксальних євреїв діаспори.[3]
2023 дата від заходу сонця 5 квітня
до настання ночі 13 квітня (8 днів)
Святкування У єврейській практиці сім'я, синагога робить одну-дві святкових страви седеру – в перші дві ночі; за часів храму в Єрусалимі – Пасхальне приношення жертви. У Самарійській практиці чоловіки збираються на релігійну церемонію на горі Геризим, яка складається з приношення ягняти за древнім звичаєм (7 днів)
Традиції Традиції Молитва в синагозі, Галель.
Заборона роботи в перший і сьомий (а поза Ізраїлем додатково і в другій і восьмий) день.
хамец, седер, маца, Хаггада, 4 келихи, 4 питання.
Пов'язаний з Шавуот
CMNS: Песах у Вікісховищі

Пе́сах[4] (івр. פֶּסַח‎), Пейсах[5] (їд. פסח‎) — центральне юдейське свято на згадку про Вихід з Єгипту. (див. Книга Вихід). Починається в 14 день місяця Нісан (за єврейським календарем) та святкується протягом 7 днів у Ізраїлі та 8 днів за його межами. Шанується також караїмами, самаритянами і частково месіанськими юдеями.

Святкування Песаха. Лубок XIX століття, Україна

Назва свята

[ред. | ред. код]

У свята «Песах» кілька назв:

  • Песах — від пасах (івр. פֶּסַח, минув, пройшов повз) — в пам'ять про те, що Всевишній минув єврейські будинки, знищуючи первістків Єгипту.
  • Хаґ га-мацот — свято Опрісноків — в пам'ять про те, що євреї харчувалися мацою в роки рабства, а також про те, що під час виходу з Єгипту тісто не встигло заквасити.
  • Хаґ га-авів — свято весни, коли відзначається свято. Місяць нісан також називається місяць авів.
  • Хаґ га-херут — свято свободи — на згадку про Вихід з Єгипту.

У Біблії

[ред. | ред. код]

Свято присвячене звільненню єврейського народу від рабства. 400 років євреї були в рабстві у єгиптян:

(Вих 12: 17-21) Дотримуйтесь свята опрісників, бо саме того дня Я вивів вас з єгипетського краю, і будете додержувати того дня в поколіннях ваших, як постанову вічну. З чотирнадцятого дня першого місяця, з вечора їжте прісний хліб до вечора двадцять першого дня того ж місяця; Сім днів квасного не буде в ваших домах, бо хто їстиме квасне, душа та знищена буде з товариства Ізраїлевих — прийшлий то, або природний житель краю. Нічого квасного не будете ви споживати; у всякому місцеперебування вашому їжте прісний хліб. І покликав Моісей усіх старших Ізраїлевих та промовив до них: А тепер візьміть собі дрібну худобину за родинами вашими, і заколіть пасху

Традиції

[ред. | ред. код]

Традиційно святкують Песах протягом тижня (дату визначають за єврейським місячним календарем). Юдеї відпочивають у перший і останній день великоднього періоду, в інші дні дозволено працювати. Відзначати Песах треба у радісній атмосфері, велика увага приділяється святковій трапезі — седеру. В останній день святкування у синагогах влаштовується церемонія «поділу морських вод» в пам'ять про перехід євреями Тросникового моря.[6]

У другий день після Песаху північноафриканські євреї святкують свято Мімуна.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. First day of Passover. timeanddate.com. Архів оригіналу за 8 травня 2016. Процитовано 17 березня 2012.
  2. What Is Passover?. Rabbinical College of Australia and N.Z. Архів оригіналу за 5 серпня 2012. Процитовано 17 березня 2012.
  3. Last day of Passover. timeanddate.com. Архів оригіналу за 3 квітня 2012. Процитовано 17 березня 2012.
  4. Песах // Велика українська енциклопедія : [у 30 т.] / проф. А. М. Киридон (відп. ред.) та ін. — К. : ДНУ «Енциклопедичне видавництво», 2018— . — ISBN 978-617-7238-39-2.
  5. ПЕЙСАХ // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
  6. Rbc.ua. Єврейська Пасха 2017: історія і традиції святкування. РБК-Украина (укр.). Архів оригіналу за 7 серпня 2018. Процитовано 7 березня 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]