Джон Моклі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джон Вільям Моклі

UNIVAC 1 demo.jpg

Джон Моклі
Народився 30 серпня 1907(1907-08-30)[1][2][…]
Цинциннаті, Огайо, США
Помер 8 січня 1980(1980-01-08)[1][2][…] (72 роки)
Амблер, Монтґомері, Пенсильванія, США
Місце проживання Сполучені Штати Америки
Країна США США
Національність американець
Діяльність фізик, винахідник, статистик, інформатик
Alma mater Університет Джонса Гопкінса
Галузь Фізика та інформатика
Заклад Пенсильванський університет
Науковий керівник Gerhard Heinrich Dieked[4]
Відомий завдяки: ENIAC
UNIVAC
BINAC
У шлюбі з Kathleen Antonellid
Нагороди

Джон Ві́льям Мо́клі (30 серпня 1907 — 8 січня 1980) — американський фізик та інженер, один з творців першого у світі електронного комп'ютера ENIAC (1946). Працював викладачем електротехніки в Пенсильванському університеті у Філадельфії (США).

Основні біографічні дані та освіта[ред. | ред. код]

Моклі народився 30 серпня 1907 року в Цинциннаті, штат Огайо. Дитинство пройшло у Чеві Чейз, штат Меріленд. До школи він пішов у Вашингтоні, де його батько працював фізиком у Департаменті земного магнетизму Інституту Карнегі. У 1925 році Джон отримав стипендію від штату Меріленд, яка дозволити йому навчатися в Університеті Джона Хопкінса в Балтиморі, штат Меріленд, закінчивши його в 1925 році. У 1927 році він вступив до докторантури, отримав докторський ступінь в 1932 році. Потім він викладав фізику в ряді різних коледжів і провів деякий час в Інституті Карнегі у Вашингтоні, де проводив дослідження з аналізу погоди. Незабаром він зрозумів, що для розрахунку прогнозів погоди необхідно дуже швидко опрацьовувати велику кількість даних, і почав шукати пристрої, які б допомогли у проведенні таких розрахунків. До 1941 року Моклі викладав фізику в коледжі Ursinus поблизу Філадельфії. У цей час він цікавиться розвитком електронних обчислювальних машин, який поєднує у собі досягнення в галузі фізики і техніки.

Електронний цифровий інтегратор і комп'ютер (ENIAC)[ред. | ред. код]

У 1942 році Моклі запропонував створити ЕОМ, підкресливши величезну перевагу в швидкості, що може бути досягнуто за допомогою цифрової електроніки без рухомих частин. Лейтенант Герман Голдстайн запропонував Моклі написати офіційну пропозицію. У квітні 1943 року Міністерство оборони США та університет домовилися про будівництво ENIAC. Моклі спланував будову пристрою, а Екерт виконав створення та налагодження ENIAC. Через здатність для швидкого обчислення, ENIAC міг вирішити проблеми, які раніше були нерозв'язними — він був приблизно в 1000 разів швидшим, ніж існуючі технології того часу. Він міг би додати 5000 чисел за одну секунду. Був перероблений в 1948 році для того, щоб бути в змозі використати збережені програми, з деякою втратою швидкості.

Отриманий при розробці машин досвід Моклі узагальнив у вигляді основних принципів побудови ЕОМ. Вони були викладені у звіті, складеному спільно з Г. Голдстайном і А. Беркс в 1946 році і покладені в основу ЕОМ, керівником розробки якої став Джон фон Нейман. Матеріали звіту не публікувалися у відкритій пресі до кінця 1950-х років, але були передані деяким фірмам США і Великої Британії. Популярність фон Неймана як великого вченого відіграла свою роль — викладені ним принципи і структура ЕОМ стали називатися фоннейманівськими, хоча їх співавторами були також Моклі і Джон Преспер Еккерт.

У 1948 Моклі і Екерт заснували компанію «Eckert-Mauchly Computer Corporation[en]» для виробництва комп'ютерів, і через рік представили обчислювальну машину BINAC, яка для введення інформації замість перфокарт вперше використовувала магнітну стрічку. У 1950 році їхня фірма була придбана компанією Remington Rand (пізніше Sperry Rand).

У 1949 році в Філадельфії під керівництвом Моклі створено «Короткий код» — один з перших примітивних інтерпретаторів мови програмування.

У період з 1946 по 1951 року спільно з Еккертом працював над комп'ютером UNIVAC I, який став першим комерційно доступним комп'ютером. У цей час у Моклі виникла ідея навчити комп'ютер сприймати алгебраїчні рівняння в їх традиційному вигляді. Проте повною мірою реалізувати її не вдалося, тому що знаки математичних дій, як і раніше доводилося замінювати на їх чисельні коди.

У 1952 р. вони завершили роботу над комп'ютером EDVAC.

Результати діяльності Моклі і Еккерта вплинули на появу в 1953 році першого електронного комп'ютера IBM.

Надалі Моклі займав керівні пости в цілому ряді проектів і компаній. У 1959—1965 займав пост президента Mauchly Associates, Inc., в 1965—1969 — голова правління цієї компанії, В 1968—1980 — президент Dynatrend Inc., У 1970—1980 — президент Marketrend Inc.

За досягнення на комп'ютерному терені Моклі був удостоєний багатьох нагород.

Дружиною Моклі була Кетлін Макналті[en], яка свого часу працювала однією з програмісток ENIAC.

Варто звернути увагу, що у багатьох джерелах прізвище Моклі (Mauchly) неправильно перекладено як «Мочлі»[5].

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Архів історії математики Мактьютор
  2. а б SNAC — 2010.
  3. а б American National Biography — 1999.
  4. Математична генеалогія — 1997.
  5. http://www.trworkshop.net/forum/viewtopic.php?f=25&t=49034