Джордж Кеннан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кеннан 1885 рік

Джордж Кеннан (англ. George Kennan; 16 лютого 1845, Огайо, США10 травня 1924) — американський журналіст, мандрівник, письменник, автор книг про Сибір і сибірське заслання.

Біографія[ред.ред. код]

У 12 років кинув навчання в школі і став працювати посильним на залізничному телеграфі. Згодом піднявся до телеграфіста. У 1865 році Дж. Кеннан був найнятий російсько-американською телеграфною компанією для дослідження можливого маршруту прокладення телеграфу із США в Росію через Аляску, Берингову протоку, Чукотку і Сибір. Провів два роки подорожуючи по Чукотці і Камчатці, після чого повернувся в Америку через Петербург.

У 1870 році опублікував про свою подорож книгу "Tent Life in Siberia". У 1870 відправився в нову подорож в Росію, цього разу через Петербург на Кавказ. Після повернення з Росії в 1871 працював банківським службовцям в Медіні (штат Нью-Йорк), але був украй невдоволений своєю професією, мріючи про кар'єру письменника і публіциста. У червні 1876 він перебрався з Медіни в Нью-Йорк, сподіваючись зробити кар'єру на літературному терені.

Проте в перший рік Кеннан не знайшов відповідну роботу і влітку 1877 був вимушений влаштуватися в страхову кампанію "Mutual Life Insurance Company". У листопаді 1878 Дж. Кеннан покинув Нью-Йорк і переїхав в Вашингтон, де став кореспондентом Associated Press.

У травні 1885 - серпні 1886 Дж. Кеннан разом з художником з Бостона Джорджом Альберте Фростом здійснив поїздку по Сибіру, знайомлячись з системою каторги і заслань. На місці Кеннан познайомився з великою кількістю політичних в'язнів. Друзями Кеннана стали Брешко-Брешковська, Лазарєв, Волховський.

Повернувшись в США, в 1887-1889 Кеннан опублікував в журналі "Century" ряд статей, в яких різко критикував царський уряд і прославляв революціонерів. Викриття зловживань російської влади зробило Кеннана знаменитим. Він почав активно друкуватися в серйозних суспільно-політичних журналах. Окрім "Century", це були "The Outlook", "The Nation", "Forum" і інші. Крім того, він виступав з численними платними публічними лекціями в США і Англії.

Для досягнення більшого ефекту Кеннан часто з'являвся перед аудиторією в одязі ув'язненого і кайданах.

Прямим результатом діяльності Дж. Кеннана в Англії і США стало виникнення на початку 1890-х років руху за "вільну Росію" і утворення суспільств "друзів російської свободи". Хоча він не брав участі в створенні Товариство американських друзів російської свободи в квітні 1891 р., але він став членом організації, регулярно даючи невеликі суми на видання друкарського органу Суспільства "Free Russia". У тому ж 1891 р.

Кеннан видав книгу "Siberia and the Exile System", яка мала менший успіх, ніж його статті і виступи про сибірське заслання.

Після деякого спаду інтересу до Росії він перемкнувся на освітлення інших подій. У 1898 році Дж. Кеннан працював кореспондентом під час іспано-американської війни. Згодом після закінчення війни вийшла його книга "Campaining in Cuba". Весь цей час він підтримував листування з російськими політемігрантами: Волховським, П. О. Кропоткіним та ін. В липні 1901 року Дж. Кеннан знову приїхав в Росію, але через декількох тижнів в Петербурзі був висланий з країни.

Під час російсько-японської війни займався пропагандою серед російських полонених в Японії.[1].

Більшовицький жовтневий заколот Дж. Кеннан оцінював різко негативно, мотивуючи це недоліком у нового уряду "знань, досвіду і освіти для того, щоб успішно розібратися з величезними проблемами, назрілими із зреченням царя". Він критикував інтервенцію Вудро Вільсона як недостатню міру у боротьбі проти більшовизму. Незадовго до смерті він писав:

Нова більшовицька конституція. залишає усю владу там же, де вона і була останні п'ять років - в руках групки самопризначених бюрократів, яких народ не може ні зняти, ні контролювати.

— газета "Medina Tribune", липень 1923

Книги[ред.ред. код]

  • Kennan G. Tent life in Siberia, and adventures among the Koraks and other tribes in Kamtchatka and Northern Asia. - N.Y., G.P. Putnam & sons; L., S. Low, son & Marston, 1870. - 425 р.
  • Kennan G. Siberia and the Exile System. - N.Y., The Century co., 1891. 2 vols.
    • Російський переклад: Кеннан Дж. Сибирь и ссылка. В двух томах. СПб.: Русско-Балтийский информационный центр «БЛИЦ», 1999.
  • Kennan G. Campaigning in Cuba. - N.Y., The Century co., 1899. - 269 p.
  • Kennan G. The Chicago and Alton case: A misunderstood transaction - Garden City, N.Y.: Country Life Press, 1916. - 58 p.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Travis F.F. George Kennan - Russel Anti - Tzarist Propaganda Campaign among Russian Prisoners of War in Japan, 1904-1905 // Russian Review. 1981. Vol. 40. № 3. P. 263-277

Посилання[ред.ред. код]