Дзонг-ке

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дзонг-ке
རྫོང་ཁ
Мапа Бутану з мовним розподілом
Мапа Бутану з мовним розподілом
Поширена в: Бутан, Індія
Носії: 700 тис.
Писемність: Тибетське письмо
Класифікація: Сино-тибетські мови
Тибето-бірманські мови
Бодська група
Тибетські мови
Офіційний статус
Офіційна: Бутан
Коди мови
ISO 639-1 dz
ISO 639-2 dzo
ISO 639-3 dzo

Дзонг-ке, або дзонгкха (самоназва: རྫོང་ཁ) — офіційна мова королівства Бутан. Термін «дзонг-ке» цією ж мовою означає «мова, якою говорять у дзонгах», дзонги — монастирі-фортеці в Бутані. Мова належить до сино-тибетської мовної сім'ї й своєю структурою найбільш близька до тибетської.

Дзонг-ке є рідною мовою мешканців восьми західних дзонгхагів Бутану (Пходранг, Пунакха, Тхімпху, Гаса, Паро, Хаа, Дагана і Чукха). Носії цієї мови також мешкають недалеко від індійського міста Калімпонг (Західний Бенгал) та в деяких селищах штату Сіккім, на територіях, що протягом деякого часу належали Бутану. Дзонг-ке обов'язкова для вивчення у всіх школах Королівства Бутан.

У графіці дзонг-ке зазвичай використовується бутанськая версія тибетського письма.

З жовтня 2005 року Microsoft перестав використовувати термін дзонг-ке (англ. Dzongkha) у всьому своєму програмному забезпеченні і корпоративних рекламних матеріалах. Натомість мова позначається як тибето-бутанська (Tibetan-Bhutan). Це було зроблено на вимогу уряду Китайскої Народної Республіки, який угледів в назві мови дзонг-ке натяк на Далай-ламу і незалежність Тибету.

Мови Це незавершена стаття про мову.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.