Есхін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Есхін
дав.-гр. Αἰσχίνης
Aeschines Musei Capitolini MC574.jpg
Народився 390 до н. е. або 389 до н. е.
Афіни
Помер 314 до н. е.
Самос
Громадянство
(підданство)
Стародавні Афіни
Діяльність політик, красномовець
Знання мов давньогрецька
Посада посол
Батько Атромет
Мати Главкотея

Есхін (грец. Αἰσχίνης, 390 до н. е. або 389 до н. е. —314 до н. е.) — давньогрецький політичний діяч, красномовець.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з небагатої родини. Народився в Афінах. Син Атромета, вчителя початкової школи. Здобувши класичну освіту, розпочав політичну діяльність. Обирався до Буле Афін, був помічником секретаря Буле (у 360-350-х роках до н.е.). Водночас відзначився у війнах Афін із сусідами. Звитяжно бився при Фліунті у 368 році до н. е., Мантінеї у 362 році до н. е., військовій кампанії на Евбеї у 349 році до н. е.).

У 348 до н. е. після падіння Олінва у Халкидіці Есхін увійшов до посольства, спрямованого до держав Пелоппонеського півострова, щоб об'єднатися проти Філіппа II, царя Македонії. У 347 до н. е. брав участь у посольстві до Македонії, під час якого царя останньої підкупив Есхіна. У 346 році до н. е. Есхін разом Філократом сприяв укладанню невигідного для Афін миру. За це Демосфен звинуватив Есхіна у державній зраді. З великими труднощами Есхіну вдалося виправдатися (промова «Про посольство»). Водночас Есхін зумів домогтися засудження Тімарха, друга Демосфена («Проти Тімарха»). У 343 до н. е. Есхін вдруге виправдався від звинувачень Демосфена.

З часом Есхін став одним з очільників промакедонської партії в Афінах. У 339 до н. е. Есхін своєю промовою на раді амфіктіонів сприяв початку Четвертої священної війни. У 336 до н. е. виступив із позовом проти Ктесіфонта 9союзника Демосфена) за надання останнього золотого вінка за заслуги перед вітчизною. Але тут Есхін зазнав невдачі.

У 330 до н. е. Есхін знову відновив справу про золотий вінок (промова «Проти Ктесіфонта»), але цього разу повністю програв її Демосфену. В результаті вимушений був сплатити штраф у 1 тисячу драхм та отримав заборону виступати на Народних зборах.

Після цього перебрався на острів Родос, де відкрив риторську школу. З часом переїздить до Самосу, де помирає у 314 році до н. е.

Стиль[ред. | ред. код]

Промови Есхіна відзначалися простотою мови, ясністю висловлювання, вишуканістю й дотепністю, проте були позбавлені глибини. Сучасники та нащадки високо цінували аттичний стиль Есхіна.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Edward M. Harris: Aeschines and Athenian Politics. Oxford University Press, Oxford 1995, ISBN 0-19-508285-0