Жозеф-Нікола Деліль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жозеф-Нікола Деліль
Joseph-Nicolas Delisle
Joseph Nicolas Delisle AGE V11 1803.jpg
Народився 4 квітня 1688(1688-04-04)
Париж, Франція Франція
Помер 11 вересня 1768(1768-09-11) (80 років)
Париж, Франція Франція
Місце проживання Париж, Петербург
Громадянство Франція Франція
Національність француз
Alma mater Мазарініївский колеж
Галузь наукових інтересів астрономія, картографія
Заклад Колеж-Рояль, Паризька та Петербурзька АН
Вчене звання професор
Науковий ступінь акадкмік
Науковий керівник Джованні Доменіко Кассіні
Відомі учні Л.Годен, Лаланд, Ш.Мессьє
Відомий завдяки: картографування території Росії
Батько Claude Delisle[d][1]
Нагороди


CMNS: Жозеф-Нікола Деліль на Вікісховищі

Жозеф-Нікола Деліль (фр. Joseph-Nicolas Delisle; 4 квітня 168811 вересня 1768) — французький астроном і картограф, член Паризької АН (1716).

Життєпис[ред.ред. код]

Родився в Парижі. Закінчив Мазарініївский колеж, потім вивчав астрономію і математику, працював помічником Джованні Доменіко Кассіні в Паризькій обсерваторії. У 1712 створив невелику власну обсерваторію. У 1714 почав вивчати астрономію в Паризькій АН у Дж.Ф.Маральді. З 1718 професор математики в Колеж-Рояль. В 1726 був запрошений до Росії як перший академік астрономії до заснованої незадовго до того Петербурзької АН. Був членом Петербурзької АН до 1747, коли повернувся в Париж. Тут одержав посаду астронома французького військового флоту і відновив викладання в Колеж-Ройяль, де працював до 1761.

Великі заслуги Деліля в організації астрономічних робіт в Петербурзькій АН в перші роки її існування. За його проектом була побудована і оснащена інструментами академічна астрономічна обсерваторія в будівлі Кунсткамери. Створення обсерваторії було частиною програми робіт, складеної Делілем, яка включала градусні вимірювання, визначення відстаней до Сонця і Місяця, розробку теорії їхніх рухів, дослідження рефракції і підготовку російських наукових кадрів. Організував у 1726 в Росії систематичні метеорологічні спостереження і спостереження полярних сяйв, у 1735 висунув ідею про створення першого в Росії служби часу. Очолював астрономічні роботи, необхідні для проведеного в АН картографування території Росії. За пропозицією Деліля при АН був створений Географічний департамент для керівництва картографуванням, і він став його першим директором (1739-1740). Розробив у 1728 Еквідистанційну конічну картографічну проекцію, найзручнішу для такої витягнутої вздовж паралелі країни, як Росія, намітив план створення мережі астропунктів для побудови точної карти Росії. Виміряв у 1737 базисну лінію завдовжки 21,5 км по льоду Фінської затоки між Петергофом і Дубками (поблизу Сестрорецька).

Астрономічні роботи Деліля присвячені спостережній астрономії, астрометрії, небесній механіці. Спостерігав сонячні і місячні затемнення, покриття зірок і планет Місяцем, вивчав сонячні плями, вимірював діаметри Сонця, Місяця і планет. Займався організацією, передобчисленням і обробкою спостережень за визначенням паралаксу Сонця і Місяця, що проводилися Н.Л.Лакайлем на мисі Доброї Надії, Ж.Ж.Ф.Лаландом в Берліні, Дж.Брадлеєм в Гринвічі, А.Н.Грішовим в Петербурзі. Керував організацією спостережень проходження Венери по диску Сонця в 1761 і 1769, склав на підставі свого методу карту видимості цього явища. Разом з Г.Гейнзіусом спостерігав комети 1742 і 1744, побудував теорії їхнього руху. Дав детальний аналіз усіх публікацій з теорії комет після І.Ньютона і Е.Галлея. Розробив метод визначення орбіт комет. Займався деякими питаннями оптики, зокрема дифракцією світла; вивчав дифракцію від різних за формою тіл, відкрив низку важливих закономірностей цього явища.

Значну увагу приділяв вивченню та перекладу на європейські мови найкращих праць вчених Сходу, зокрема Улугбека. Виховав блискучу плеяду учнів не тільки в Росії, але і у Франції, серед них були Л. Годен, Лаланд, Ш.Мессьє.

Член Лондонського королівського товариства, Берлінської АН та багатьох інших академій наук і наукових товариств.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]