Жорж Шарль Дантес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Жорж Шарль Дантес
Georges Charles de Heeckeren d'Anthès
Georges de Heeckeren d'Anthès, c. 1878 (cropped).jpg
Жорж Шарль де Геккерн Дантес.
Фрагмент портрета роботи Каролюса-Дюрана. Близ. 1878
Народився 5 лютого 1812(1812-02-05)
Кольмар, Верхній Рейн, Франція
Помер 2 листопада 1895(1895-11-02) (83 роки)
Сульц-О-Рен, Ельзас-Лотарингія, Німецька імперія
Поховання Сульц-О-Рен
Підданство Франція Франція
Громадянство Flag of France.svg Франція
Ім'я при народженні Georges Charles d’Anthès
Діяльність офіцер, політик
Відомий смертельно поранив на дуелі Олександра Пушкіна
Alma mater Кондорсе
Посада депутат Національної асамблеї Франції, член генеральної ради[d] і Сенатор Другої імперії[d]
Звання поручик
Конфесія Католицизм
Батько Joseph-Conrad d'Anthès[d]
У шлюбі з Гончарова Катерина Миколаївна[d][1]
Діти Mathilde-Eugénie de Heeckeren[d]
Нагороди
Командор ордена Почесного легіону
Кавалер Великого Хреста ордена Почесного легіону

Жорж Шарль Данте́с (точніше — д'Анте́с), після всиновлення отримав прізвище Ге́ккерн; (фр. Georges Charles de Heeckeren d'Anthès, у російських документах — Гео́рг[2] Карл де Геккере́н; нар. 5 лютого 1812, Кольмар, Верхній Рейн, Франція — пом. 2 листопада 1895, Сульц-О-Рен, Ельзас-Лотарингія, Німецька імперія) — французький монархіст, офіцер-кавалергард, за віросповіданням католик[3]. У 1830-х роках мешкав у Росії. Згодом займався політикою, був сенатором Франції. Відомий насамперед як людина, що смертельно поранила на дуелі Олександра Пушкіна.

Життєпис[ред.ред. код]

Початок служби та приїзд до Росії[ред.ред. код]

Дантес народився в Ельзасі у небагатій дворянській родині. Навчався в Сен-Сірській військовій школі, звідки, за деякими даними, був відрахований за легітимістські погляди[4] (за іншими даними, через 10 місяців навчання, не бажаючи служити Луї-Філіппу I, звільнився за власним бажанням).

Жорж Дантес, приїхавши до Росії, придумав про себе легенду, ніби після повалення династії Бурбонів у Франції 1830 року він брав участь у повстанні у Вандеї (1832), яке було підняте герцогинею Марією Беррійською. Про хибність цієї версії розповідав Олександр Тургенєв у листі до князя Петра В'яземського від 14/26 серпня 1837 року[5].

Поступив на військову службу до Пруссії, користувався заступництвом принца Вільгельма Пруського, однак отримав всього лиш звання унтер-офіцера. За порадою принца та з його рекомендаційним листом, який був адресований генерал-лейтенанту Володимиру Адлерберґу, поїхав у Росію. За іншими даними, він мав рекомендацію герцогині Беррійської російському імператору Миколі І[4]. Поступив у гвардію після полегшеного офіцерського іспиту (без іспитів з російської словесності, уставів та військового судочинства). Був зарахований корнетом найвищим наказом від 8 лютого 1834 року до кавалергардського полку.

Дантес був введений до складу бомонду бароном Луї Геккерном, з яким найімовірніше познайомився у подорожі до Росії; тоді Луї Геккерн перебував в Санкт-Петербурзі як міністр (посланець) від нідерландського двору.

1836 року отримав звання поручика кавалергардського полку. Невдовзі, того ж року барон Геккерн всиновив Дантеса. Рішенням короля Нідерландів і Вищої ради аристократії у травні 1836 року Дантесу було надано голландське підданство, він був зарахований до голландського дворянства і отримав можливість носити прізвище Геккерна. Щоправда згодом виявилось, що за формальними підставами голландського підданства він не отримав, хоча голландським дворянином залишився.[6].

Подейкують, що між Дантесом та Геккерном мали місце гомосексуальні зв'язки, зокрема про це стверджували друзі Дантеса. Князь Олександр Трубецький про це згадував так:

«

За Дантесом водилися пустощі, але цілком невинні та властиві молоді, окрім однієї, про яку, зрештою, ми дізнались значно пізніше. Не знаю, як сказати: чи то він жив з Геккерном, чи то Геккерн жив з ним. Судячи з усього, у зносинах з Геккерном він відігравав тільки пасивну роль.[7]

Оригінальний текст (рос.)

За Дантесом водились шалости, но совершенно невинные и свойственные молодёжи, кроме одной, о которой мы, впрочем, узнали гораздо позже. Не знаю, как сказать: он ли жил с Геккерном или Геккерн жил с ним… Судя по всему, в сношениях с Геккерном он играл только пассивную роль

»

Примітки[ред.ред. код]

 1. Pushkin in Life Москва: Московский рабочий, 1984.
 2. У деяких російських документах його ім'я вказувалося як «Єгор» (див.: Дуэль Пушкина с Дантесом-Геккереном. Подлинное военно-судное дело 1837 г. СПб., 1900).
 3. Ободовская И., Дементьев М. Наталья Николаевна Пушкина. — М.: Советская Россия, 1985. — C. 193.
 4. а б НЭС. Т. 15, стб. 556.
 5. ФЭБ: Тургенев — Вяземскому П. А., 4/16 августа 1837. — 1952 (текст). Архів оригіналу за 2013-02-26. Процитовано 2013-02-17. 
 6. Baak J.; Gruyis P. Les deux barons de Heeckeren // Revue des études siaves. 1937. XVII
 7. Дружников Ю. И. Узник Росии: По следам неизвестного Пушкина. www.druzhnikov.com. Архів оригіналу за 2012-02-09. Процитовано 2011-11-02. 

Література[ред.ред. код]

 • Аммосов А. Последние дни жизни и кончина Александра Сергеевича Пушкина. Со слов бывшего его лицейского товарища и секунданта Константина Карловича Данзаса. — СПб., 1863.
 • Раевский Н. А. Избранное. — М.: Художественная литература, 1978.
 • Левкович Я. «Из нидерландских архивов» — The Pushkin journal, № 2—3, 1994—1995, с. 19—32
 • Щёголев П. Злой рок Пушкина: Он, Дантес и Гончарова. — М.: Алгоритм, Эксмо, 2012. — 384 с. — (Жизнь Пушкина). — 3000 экз. — ISBN 978-5-699-55039-5
 • Suasso F. Dichter, dame, diplomat. Het laaste jaar van Alexander Poesjkin. — Leiden, 1988.