Записки про Галльську війну

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Записки про галльську війну
De Bello Gallico
Commentarii de Bello Gallico.jpg
Видання 1783 року
Жанр Історична література
Автор Авл Гірцій
Мова латинська мова
Написаний невідомо
Окреме видання Q21163096?, Commentaries on the Gallic War[d], Q21163322? і Q21163341?
Наступний твір Commentarii de Bello Civili[d]

«Записки про Галльську війну» (лат. Commentarii de Bello Gallico) — твір римського політичного діяча, полководця і письменника Гая Юлія Цезаря, котрий у 58-50 рр. до н. е. був намісником римської провінції Галлії. У семи частинах книги, написаних Цезарем, розповідається про воєнні дії римських військ на території Галлії у 58-50рр.до.н. е. Хоча твір і написаний Цезарем, сам полководець згадується у ньому лише в третій особі. Також праця доповнена восьмою книгою, написаною близьким до Цезаря полководцем Авлом Гірцієм. «Записки …» стали потужним пропагандистським засобом Цезаря: копії твору масово розповсюджувались у Римі, а трохи згодом стали класикою історичної літератури. При цьому текст майже не містить відкритого вихваляння полководця, а лише сприятливий для нього показ фактів, що є важливою його особливістю. Щодо створення і публікування різних частин «Записок…» Цезаря в історіографії існують різні точки зору: одні вчені вважають, що Цезар щороку, опрацьовуючи тексти своїх донесень римському сенату, укладав відповідні книги й розділи «Записок…» і щорічно їх публікував; інші дотримуються думки, що весь текст «Записок…» був продиктований Цезарем одразу в 52-51 рр. до н. е. на основі його власних щорічних донесень сенату і тоді ж опублікований. Беззаперечним є те, що Цезар справді щорічно надсилав римському сенату донесення про хід воєнних дій у Галлії, а текст «Записок…», який дійшов до нас, - не що інше, як літературне опрацювання цих донесень. Логічним продовженням «Записок про галльську війну» є «Записки про громадянську війну» (лат. Commentarii de Bello Civili) (складається з 3 частин), де самим Цезарем описане його війна з Помпеєм та його прибічниками, а також «Записки про александрійську війну» (лат. De Bello Alexandrino) написані одним з його офіцерів (можливо Саллюстієм Кріспом).

Цікаві факти[ред.ред. код]

Персонажі відомі з серіалу Рим, Луций Воррен і Тит Пулло були запозичені саме з епізоду облоги зимового табору римлян, що описаний у «Записках…» Цезаря.

У літературі Цезар був відомий не лише історичними творами, але і як драматург, а також автор викривальних творів (напр. «Антикатон»).

Дивіться також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


книги Це незавершена стаття про книгу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.