Зеленевський Гнат Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зеленевський Гнат Михайлович
Зеленевський Гнат Михайлович.jpg
Народження 1875(1875)
Смерть 1949(1949)
Громадянство Українська Держава Українська Держава
Роки служби 1918
Звання Полковник
Інше ад'ютант гетьмана України Павла Скоропадського.

Зеленевський Гнат Михайлович (18751949) — полковник української армії, найближчий соратник і ад'ютант гетьмана України Павла Скоропадського.

Життєпис[ред. | ред. код]

Зеленевський, поміщик Подільської губернії, походив із старовинного шляхетського роду, але збанкрутілий, за чутками за якусь історію був звільнений з полку і навіть перебував у свій час в ув'язненні; перебуваючи в різних країнах, він досконало оволодів кількома європейськими мовами. Був мобілізований з початком Першої світової війни і в чині прапорщика в 1917 році перебував при штабі 1-го Українського (34-го армійського) корпусу, яким командував генерал Скоропадський, де чергував на телефоні і завідував їдальнею. Скоропадський зійшовся з ним, знаходячи його цікавою людиною, який «Прогулявши все своє майно, багато подорожував, говорив на всіх мовах», хоча і був «великим ледарем». Скоро Зеленевський став для генерала Скоропадського незамінним ад'ютантом — за висловом самого Скоропадського, він доглядав за ним «як нянька». За характеристикою начальника штабу гетьмана Бориса Стеллецького, «Зеленевський є той особливий тип інтелігентів, які в силу якихось випадкових обставин отримали хорошу домашню освіту, однак потім були викинуті на вулицю напризволяще без засобів і атестата. Цим нещасним недоучка, особливо тим, які були обдаровані природним розумом, залишалося кинутися в ту чи іншу авантюру. З них виходили шулера, альфонси тощо паразити. Багато завершували свою кар'єру в місцях не таких віддалених, але ті, які до пори до часу пристроювалися під чиїмось високим захистом, продовжували свою діяльність». Скоропадський, на думку Стеллецького, відмінно розумів, що Зеленевський — спритний пройдисвіт, але Скоропадському було приємно, що цей пройдисвіт в його руках. Особливу прихильність Скоропадського Зеленевський заслужив тим, що взимку 1918 р за власною ініціативою пробрався в місто Орел, де знаходилася дружина майбутнього гетьмана і вже починався червоний терор, і умовив Олександру Скоропадську залишити місто.

Ад'ютант гетьмана[ред. | ред. код]

Після німецької окупації Києва вони разом жили в одному номері готелю «Кане», при чому Зеленевський був одним з провідних членів підпільної організації «Українська народна громада», очолюваної гетьманом, і багато зробив для гетьманського перевороту, супроводжуючи гетьмана на переговорах з німцями і на З'їзді хліборобів, який проголосив гетьманство. Після цього він негайно став ад'ютантом гетьмана, з виданням положення «Про головну квартиру Гетьмана» (3 серпня 1918 р.) отримав чини і посади старшого осавула і генерального бунчужного, що приблизно відповідало царського флігель-ад'ютанта: генеральний бунчужний вважався довіреною особою гетьмана, яка від імені гетьмана могла втручатися в усі справи державних установ, тоді як старші осавули несли чергову службу при гетьмані. Поряд з генеральним писарем (начальником гетьманської канцелярії) Іваном Полтавцем-Остряницею і міністром закордонних справ Дмитром Дорошенком, Зеленевський вважався членом «українофільської» партії в оточенні гетьмана, що протистояла «русофілів» (включаючи Бориса Стеллецького). Як довірений ад'ютант Зеленевський постійно супроводжував гетьмана, в тому числі під час його візиту до Берліна, де під час урочистого обіду 5 вересня сидів за столом поруч з кайзером Вільгельмом ІІ.

В еміграції[ред. | ред. код]

Один з організаторів видавництва «Українське слово» в Берліні. Він також деякий час був видавцем часопису «Українське Слово»[1]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]