Зелінський Микола Дмитрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Микола Дмитрович Зелінський
Народився 25 січня (6 лютого) 1861
Тирасполь, Херсонська губернія, Російська імперія
Помер 31 липня 1953(1953-07-31)
Москва, Російська РФСР, СРСР
Поховання Новодівичий цвинтар
Країна Російська імперіяСРСР
Діяльність хімік, викладач університету, винахідник
Alma mater Новоросійський університет
Галузь органічна хімія
Заклад МДУ
Вчене звання професор
Науковий ступінь докторський ступінь і доктор наук[d]
Науковий керівник Вериго Олександр Андрійович
Відомі учні Дорошевський Антон Григоровичd
Глінка Микола Леонідович
Аспіранти, докторанти Дорошевський Антон Григоровичd
Глінка Микола Леонідович
Казанський Борис Олександровичd
Членство Російська академія наук
Академія наук СРСР
Діти Q114887611?
Нагороди
Герой Соціалістичної Праці
Ленінська премія Сталінська премія Сталінська премія Сталінська премія

Висловлювання у Вікіцитатах
CMNS: Зелінський Микола Дмитрович у Вікісховищі

Микола Дмитрович Зелінський (нар. 25 січня (6 лютого) 1861(18610206), Тирасполь — 31 липня 1953, Москва) — видатний український, радянський та російський вчений, хімік-органік, академік АН СРСР. Дід радянського хіміка, іноземного члена НАН України, академіка РАН М. А. Плате.

Біографія

[ред. | ред. код]
Могила М. Д. Зелінського на Новодівичому цвинтарі в Москві

Народився 6 лютого 1861 року в місті Тирасполі Херсонської губернії. Батьки рано померли і він залишився на вихованні бабусі Марії Петрівни Васильєвої. Вона уважно стежила за його фізичним і духовним розвитком, турбувалася про освіту.

Початкові знання Микола Зелінський отримав удома. Потім три роки він навчався у Тираспольському повітовому училищі, а після — у Рішельєвській гімназії в Одесі. Саме там хлопець зацікавився природничими науками. Важливу роль у виборі його життєвого шляху відіграли й лекції знаменитого фізіолога І. Сєченова.

У 1880 р. Микола Зелінський закінчив Рішельєвську гімназію та поступив на фізико-математичний факультет Новоросійського університету (нині — Одеський національний університет імені І. І. Мечникова). У 1884 р. він отримав диплом про закінчення університету та залишився працювати в ньому на кафедрі хімії. Згодом його направили для стажування до Геттінгенського університету (Німеччина). У 1888 р. молодий учений повернувся в Одесу і став приват-доцентом Новоросійського університету, а вже через три роки захистив докторську дисертацію, яка стала першим у Російській імперії значним дослідженням зі стереохімії.

У 1893 р. М. Д. Зелінського запросили професором на кафедру органічної й аналітичної хімії Московського університету. У 1911 р. царський уряд спробував втрутитись у життя Московського університету. На знак протесту М. Д. Зелінський разом із групою прогресивних професорів покинув університет, де він створив одну із найкращих лабораторій, і переїхав у Петербург. Майже рік він не міг знайти роботу. У 1912 р. М. Д. Зелінський очолив Центральну лабораторію Міністерства фінансів у Петербурзі. Одночасно він викладав у Політехнічному інституті. Під час Першої світової війни, коли застосовувались бойові отруйні речовини, професор М. Зелінський розробив протигаз, який допоміг зберегти життя тисячам солдатів.

У 1917 р. М. Д. Зелінський повернувся у Московський університет. У 1924 р. він став член-кореспондентом Академії наук, а у 1929 — академіком. Учений був одним із засновників Інституту органічної хімії Академії наук СРСР. Пізніше він організував і очолив хімічний сектор Всесоюзного інституту експериментальної медицини.

Помер у Москві влітку 1953 року, похований на Новодівичому цвинтарі.

Педагогічна діяльність

[ред. | ред. код]

Великою заслугою Миколи Дмитровича перед наукою є створення всесвітньо відомої школи хіміків-органіків, куди увійшли Верещагін, Баландій, Кочетков, Казанський, Несмєянов, Лавровський та ін.

Наукова діяльність

[ред. | ред. код]

Його наукові праці стосуються вивчення органічного каталізу, хімії амінокислот і білків. Провів низку досліджень зі встановлення органічного походження нафти, досліджував хімічний склад продуктів її переробки, синтезував низку органічних сполук, у тому числі бензен з ацетилену. Винайшов вугільний протигаз. У 1930-ті рр. розв'язав нагальну для народного господарства проблему виробництва синтетичного каучуку.

Нагороди

[ред. | ред. код]

З 1926 р. — заслужений діяч науки СРСР. З 1929 р. — академік АН СРСР. З 1935 р. — засновник і керівник кількох лабораторій Інституту органічної хімії АН СРСР. Почесний член Всесоюзного хімічного товариства ім. Д. Менделєєва (з 1941). Лауреат Ленінської премії (1934), Сталінської премії (1942, 1946, 1948). Герой Соціалістичної Праці1945).

Вшанування пам'яті

[ред. | ред. код]

Його ім'ям названо Інститут органічної хімії у Москві, одну з московських вулиць, а також, у будинку де він мешкав, створено меморіальний музей.

Джерела та література

[ред. | ред. код]