Вулиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
На вулицях Києва
Проспект Шевченка у Львові (за визначенням - бульвар)

Вулиця — обмежений принаймні з одного боку рядом будинків простір у межах міста або іншого населеного пункту, призначений для пересування людей, проїзду транспорту, розміщення соціальної інфраструктури та споруд. Зазвичай вулиця обмежена рядами будинків з обидвох сторін проїзної частини. Обов'язковим елементом вулиці є тротуар для пішоходів. Додатковими елементами вулиць можуть бути трамвайні колії, велосипедні доріжки, розподільчі смуги (зелені насадження, газони) й огорожі. Крім того, уздовж вулиць під тротуарами та проїзною частиною прокладаються численні міські комунікації: водо- та газорозподільні системи, теплові мережі, лінії зв'язку, електричні кабелі тощо.

Відповідно

Історично вулиці виникли у містах як транспортні напрямки (дороги), які з'єднували в'їзні брами з ринковою, вічевою або іншою головною площею міста. Вулиці відігравали також значну роль в обороноздатності міст, такі вулиці зазвичай проходили уздовж стін та призначалися для швидкого переміщення оборонців, зброї й інших ресурсів між фортифікаційними елементами міста. Згодом вулиця стала одним із найважливіших елементів містобудування й елементом локалізації споруд (поштова адреса, адреса земельної ділянки тощо) у містах та інших населенних пунктах.

Типи вулиць[ред.ред. код]

Залежно від функцій і значущості вулиці можуть поділятися на житлові, промислові, торговельні, ділові, головні та другорядні.

Залежно від особливостей формування виділяють такі типи вулиць:

  • Проспект — пряма, довга, широка вулиця з твердим покриттям та зеленими насадженнями вздовж вулиці.
  • Набережна — вулиця вздовж річки чи великої водойми (озеро, море, океан).
  • Бульвар — вулиця, яка має розміщену вздовж її осі (зазвичай посередині) широку обсаджену деревами алею з лавами для відпочинку.
  • Провулок — невеличка вулиця, що з'єднує дві більших.
  • Тупик (укр. сліпа вулиця) — вулиця або провулок, що не мають наскрізного проходу, проїзду.
  • Узвіз — вулиця, що має крутий підйом. (наприклад, Андріївський узвіз у Києві).

Такий поділ є умовним, а назви складаються історично, тому, наприклад, у деяких містах провулки є довшими і ширшими, ніж вулиці в інших.

Див. також[ред.ред. код]

Поняття правил дорожнього руху[ред. код]
Джерела[ред.ред. код]