Очікує на перевірку

Зцілення слуги центуріона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сотрик перед Ісусом у Капернаумі. (Паоло Веронезе, 1571.)

Зцілення слуги центуріона — одне з чудес Ісуса Христа описане в Євангеліях від Матвія (8: 5–13) і Луки (7: 1–10).

Подія

[ред. | ред. код]

Незабаром після нагірної проповіді Ісус повертається у Капернаум, де жив також сотник, начальник військового відділу, що там перебував. Імовірно, що він належав до найманого війська тетрарха Ірода Антипи[1], а не до римського війська. Був він поганин, але так симпатизував єврейському народові, що за власний кошт побудував синагогу в Капернаумі. Його доброта підтверджена тим, що мав раба, якого дуже любив і уважав. Той раб захворів і вже очікували його смерті. Сотник, його пан напевно всіма способами старався вилікувати його. Капернаум цими днями опустів, бо люди пішли недалеко на гору слухати велику проповідь Ісуса. Немаючи вже довір'я до лікарів, сотник подумав про чудотворця. Але він був чужинець і не мав відваги особисто звернутися до нього. Євреї прийшли до Ісуса і сардечно просили, щоб той вислухав сотника:

1 Коли Ісус скінчив усі слова свої до народу, який слухав його, ввійшов у Капернаум. 2 А був там в одного сотника слуга хворий, що мав умирати; він був дорогий для нього. 3 Почувши про Ісуса, він послав до нього старших юдейських, благаючи його, щоб прийшов і вирятував слугу його. 4 Прийшли ті до Ісуса й почали наполегливо його просити, кажучи: «Він достойний, щоб ти йому зробив це: 5 любить бо народ наш і збудував нам синагогу.» 6 І пішов Ісус з ними. Та як він уже недалеко був від дому, сотник вислав друзів, щоб йому сказати: «Господи, не трудися, бо я недостойний, щоб ти зайшов під мою крівлю. 7 Тому я й не насмілився іти до тебе; але скажи лиш слово, й одужає слуга мій. 8 Бо й я чоловік, що стою під владою, маю вояків під собою і кажу одному: Іди, і той іде; а іншому: Ходи сюди, і той приходить; і слузі моєму: Зроби це, і той робить.» 9 Почувши це Ісус, здивувався ним, і, обернувшись, сказав до народу, що йшов за ним: «Кажу вам, що навіть в Ізраїлі я не знайшов такої віри.» 10 І коли послані повернулися додому, знайшли слугу здоровим. (Лк. 7:1-10)

Літургія

[ред. | ред. код]

У літургії римського обряду, смиренні слова сотника (вірші 6, 7) у дещо зміненій формі вживаються у вигляді молитви вірян в частині обряду Святого причастя: «Господи, я не достойний, щоб Ти прийшов до мене, але промов тільки слово, і зцілиться душа моя.»[2]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Matthias Konradt: Das Evangelium nach Matthäus, Göttingen 2015, S. 134.(нім.)
  2. Літургія у римському обряді. Архів оригіналу за 6 лютого 2022. Процитовано 7 березня 2021.

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]