Йоганн Штраус (батько)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Йоганн Штраус I
Johann Strauss I (1).jpg
Народився 14 березня 1804(1804-03-14)
Відень
Помер 25 вересня 1849(1849-09-25) (45 років)
Відень
Поховання Центральне кладовище
Громадянство Австрія
Діяльність композитор
Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Йо́ганн Штра́ус I (нім. Johann Strauß, *14 березня 1804, Відень — †25 вересня 1849, там само) — австрійський композитор, скрипаль і диригент. Його вважають родоначальником музичної династії Штраусів. Народився у Відні. В 1825 році організував свій власний танцювальний оркестр, з яким здійснив ряд концертних поїздок по Європі, що супроводжувався великим успіхом. З 1838 року Штраус - диригент придворного бального оркестру у Відні. Штраус був творцем нового типу вальсу, так званого віденського, що отримав широке поширення завдяки ритмічної гнучкості і мелодійної виразності. Штраус - автор понад 250 творів, серед яких вальси, галопи, марші, польки, фантазії. Грі на скрипці навчався у Полишанского, теоретичні предмети вивчав у І. ДО. Зейфрида. У ранній юності почав грати у віденському танцювальному оркестрі М. Памера, де познайомився і зблизився з І. Ланнером. З 1819 року грав на альті в квартеті Ланнера, потім в його оркестрі. В 1825 році організував власний танцювальний оркестр із 14 чоловік, який незабаром завоював широку популярність у Відні. У 1833 році Штраус подвоїв склад оркестру і зробив з них концертну поїздку країнами Європи, яка мала великий успіх. З 1835 року Штраус був керівником придворного бального оркестру у Відні. Подібно Ланнеру, Йоганн Штраус створив багато творів танцювальної музики. Особливий успіх мали вальси, в яких він розвинув і збагатив форму популярного віденського танцю. Серед вальсів найбільш були відомі - "Тальони", "Вікторія", "Габриэлен", "Цецилія", "Лорелея". Крім вальсів, популярність придбав його "Марш Радецького". У 1889 році Йоганн Штраус-син видав повне зібрання творів свого батька в 7 томах; у перших 5 томах опубліковані тільки вальси.

Польки (14) й Галопи (29): Галоп подихів (Seufzer-Galopp), Галоп-Качуча (Cachuca-Galopp), Індійский галоп (Indianer-Galopp), Полька-Катенька (Kathinka-Polka).

Кадрилі (34): Кадриль Віденського карнавалу (Wiener-Carnevals-Quadrille), Ювілейна кадриль (Jubel-Quadrille), Кадриль Муз (Musen-Quadrille).

Марши (16): Тріумфальний Австрійський марш (Triumph-Marsch Österreichischer), Парадний марш (Defilir-Marsch), Марш Радецького (Radetzky-Marsch).

Посилання[ред.ред. код]