Казула

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Романська казула
Готична казула

Казула — (лат. casula — «плащ»), Орнат — елемент літургійного одягу католицького або лютеранського клірика. Головний літургічний одяг єпископа і священика. У православ'ї аналогічний фелону, зокрема грецькому, який на відміну від російського не має високого воротоподобного підйому ззаду. Розшита риза, схожа з далматикою, але без рукавів. Надягається поверх альби і столи. Існують два крою казули: романський і готичний Колір варіюється залежно від періоду Літургічного року або свята. На відміну від грецької літургічної традиції кольори орната в латинському обряді чітко регламентовані:

білий - під час Різдва та Воскресіння. На свята присвячені Господу (наприклад, Маса Господньої вечері у Великий Четвер), Богородиці, ангелам, святі (не мученикам), на свята: Всіх святих, Івана Хрестителя, Івана Євангелиста, Навернення Святого Апостола Павла і Катедри Святого Петра, а також під час обрядової Меси (якщо вони не мають власних кольорів);

зелений - в звичайний період;

червоний - в неділю Страстей Господньої, Великої п'ятниці, урочистість П'ятидесятниці, свята Спостолів і Мучеників;

фіолетовий - під час Адвенту та Великого посту, в Месах за померлих;

чорний - можна використовувати у Месах за померлих - в залежності від місцевих звичаїв (після ІІ Ватиканського собору майже не використовується);

рожевий - можна використовувати під час третьої неділі Адвенту (Gaudete) та четвертої неділі Великого посту (Laetare) - залежно від місцевих звичаїв.

Романський крій передбачає використання жорсткої тканини. Казула в цьому випадку покриває тіло клірика спереду і ззаду, залишаючи відкритими боки і шию. На казулі вишиваються хрест та ініціали Спасителя — IHS (Iesus Hominum Salvator - Ісус - Спаситель людини) або інші символи. Казула готичного покрою давніша за своїм походженням і майже аналогічна православному фелону (особливо грецького варіанту, еволюціонувавши з римського відповідника фелона - Вельона, котрий використовується досі при адораційних молебнях, але не під час Меси). Покриває тіло клірика з усіх боків і має виріз для шиї. Спереду і ззаду на казулі нашивається Орнат — смуга з вишитими хрестами. II Ватиканський собор практично скасував використання романського крою і ввів переважно виготовлення готичної казули з легких тканин.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Казула