Паллій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Папа Іннокентій III з паллієм

Паллій, паліум (лат. pallium) — елемент літургійного одягу Папи римського і митрополитів латинського обряду католицької церкви. Це — вузька стрічка з білої овечої вовни з вишитими шістьма чорними, червоними або фіолетовими хрестами. Три з шести хрестів прикрашені золотими голками з дорогоцінними каменями. На кінцях — обшиті чорним шовком шматочки свинцю. Носиться поверх орната так, щоб один кінець Палліума звисав спереду, а інший — ззаду. У східних обрядах (православ'я і східнокатолицькі церкви) аналогом Паллія є омофор.

Літургічне значення[ред.ред. код]

Паллій Ивана XXIII

Історичне походження Палліума пов'язане із символом заблуканої вівці, яку пастир несе на своїх плечах (18:12). Паллій папи символізує повноту його влади. Паллій митрополитів — знак підлеглості папі і влади в межах митрополії. Кодекс канонічного права Римсько-католицької церкви каже: (палій) означає владу, якій митрополит у спілкуванні з Римською Церквою наділяється по праву у своїй провінції. Папа одягає палій на кожній літургії. Відповідно до нового ККП митрополит може носити палій на кожну службу, але тільки в межах своєї церковної провінції.

Історія[ред.ред. код]

Близько IV століття в християнстві з'явилася традиція носіння Паллія єпископами. З VI століття на Заході існує церемонія вручення Паллія єпископам, причому Паллій вручався не всім єпископам, а як знак особливої відмінності. Надалі еволюція цього елемента одягу йшла на Сході та Заході по різному: так, на Сході право носіння омофору на літургії отримав будь-який архієрей, в той час як на Заході носіння Паллію поступово стало прероргативою одних лише архієпископів, а потім тільки митрополитів. Форми палію протягом історії багато разів змінювалися.

Виготовлення і вручення[ред.ред. код]

Папа Іван-Павло II в паллії

Паллій традиційно виготовляється з вовни двох білих ягнят, вирощених в римській громаді ченців-траппістов (монастир Тре Фонтані). Щорічно 21 січня на свято Святої Агнеси в церкві Сант Ан'єзе фуорі ле Мура проводиться папська меса, під час якої папа благословляє цих ягнят. Пізніше їх пострижуть і виготовляють новий палій, який аж до церемонії його вручення зберігається в гротах під собором Святого Петра поруч з могилою апостола Петра. Відповідно до чинного канонічного права новий митрополит зобов'язаний протягом трьох місяців після свого призначення на митрополичу кафедру випросити Паллій у папи. Церемонія вручення Паллію проводиться у Ватикані в урочистій обстановці, як правило, 29 червня, у свято святих апостолів Петра і Павла. Власне покладання палію на митрополита здійснює кардинал-протодиякон. У тому випадку, якщо митрополит переводиться з однієї кафедри на іншу, він зобов'язаний випросити в папи новий палій. Аж до недавнього часу у римських пап зберігалося право вручати палій не митрополитам як знак особливої честі, проте в 1978 році папа Павло VI скасував цю можливість. З цього моменту єдиним винятком, коли Паллій вручається не митрополиту, стало вручення папю Паллію декану Колегії кардиналів (який не має митрополичої кафедри). 29 червня 2005 папа Бенедикт XVI вручив Паллій чинному декану Анджело Содано.

Новий зразок паллію[ред.ред. код]

Папа Бенедикт XVI в новому паллії

З 29 червня 2008 використовується Паллій нового типу. Він ширший попереднього і є у формі кола з двома кінцями, що спускаються посередині спереду та ззаду. Паллій такої форми вперше з'явилися в X або XI столітті. За словами єпископа Маріні, обер-церемоніймейстера Ватикану, форма Паллію, прийнята Бенедиктом XVI після свого обрання (з кінцем, спускається з лівого плеча) і походить з VI століття, викликала деякі проблеми та незручності, у зв'язку з чим було вирішено повернутися до округлої форми.

Джерела[ред.ред. код]

  • Паллий / Цамерян И. П. (глав. редактор). Краткий научно-атеистический словарь.— Москва: Наука, 1964.— 644 с.— С. 419. (рос.)

Посилання[ред.ред. код]