Карел Комарек
Карел Комарек | |
---|---|
чеськ. Karel Komárek | |
Народився | 15 березня 1969[1] (55 років) Годонін[2] |
Країна | Чехословаччина Чехія |
Діяльність | підприємець, бізнесмен |
Галузь | меценатство[1] і підприємництво[1] |
Знання мов | чеська |
Батько | Карел Комарек[d] |
Брати, сестри | Їтка Чехлова Комарковаd |
У шлюбі з | Штепанка Комарковаd[3] |
Карел Кома́рек (чеськ. Karel Komárek ; нар. 15 березня 1969, Годонін) — чеський підприємець, засновник інвестиційної компанії KKCG[a]; олігарх зі статком 9,2 мільярда доларів США[b][5], один із найбагатших громадян Чехії[c]. Проживає на швейцарському курорті Верб'є[5].
Звинувачений у зв'язках із російським «Газпромом» у нафтогазовому секторі. Попри заяви про розрив цих зв'язків, його ділові операції в Росії та Україні викликали звинувачення у корупції та співпраці з російськими інтересами, що у 2024 році призвело до ретельної перевірки та критики у засобах масової інформації[6].
Народився 15 березня 1969 року в місті Годоніні (нині Чехія). Закінчив середню технічну школу, працював у Sigma Hodonín[4].
Підприємницькою діяльністю розпочав займатися 1992 року, коли на запозичені у батька 300 000 чехословацьких крон заснував компанію MOS Hodonín, що працювала у сфері арматури. У 1996 році MOS Hodonín перетворилася на Moravia Systems, яка згодом, разом із Slovak Gas Industry, утворила компанію під назвою SPP Bohemia, що стало кроком до бізнесу в сегменті видобутку нафти та газу[4].
Під час приватизації придбав значну власність, коли за допомогою SPP Bohemia купив акції газорозподільних компаній і збільшив свою участь у капіталі Moravské naftové doly (нині MND Group[d])[7].
За повідомленнями чеських засобів масової інформації, у 2006 році Карел Комарек ініціював співпрацю з російським монополістом «Газпромом» у нафтогазовій сфері в обмін на видобуток нафти в Росії[8]. У Москві було відкрито представництво компанії MND[9]. Комарек лобіював будівництво газосховища для зберігання російського газу в Чехії в обхід газотранспортної системи України[10]. Співпраця між MND Комарека і російським «Газпромом» офіційно розпочалася 2013 року, коли було створено спільне підприємство Moravia Gas Storage a.s. (MSG), в якому «Газпром» володів 50+% акцій, а чеська MND Комарека — меншою часткою. MSG побудувала одне з найбільших газосховищ у Чехії з об'ємом газу 448 мільйонів кубометрів або 12 % від загальних запасів країни[11]. До ради директорів Moravia Gas Storage a.s. входить Олександр Медведєв, заступник голови «Газпрому», а також інші російські менеджери російської монополії, багато з яких російські опозиційні засоби масової інформації ідентифікують як колишніх або нинішніх співробітників російських спецслужб[12][13].
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну чесько-російське спільне підприємство працювало понад рік на повну потужність, аж до введення 10-го пакету санкцій Європейського Союзу[e], який заборонив росіянам володіти газотранспортними об'єктами в ЄС. Тільки після цього частка «Газпрому» почала зменшуватися, але до червня 2024 року російський гігант володів понад 2,6 % чеського сховища. Водночас, згідно з даними чеського державного реєстру, російський менеджмент залишався у раді директорів Moravia Gas Storage as до березня 2024 року[14].
Майже два роки тиску з боку влади Великобританії, де компанія Комарека подала заявку на проведення національної лотереї, знадобилося для того, щоб повністю формально розірвати співпрацю з «Газпромом»[15]. Британські засоби масової інформації звинувачували чеського бізнесмена Карела Комарека в затягуванні процесу припинення співпраці з «Газпромом»[16]. Ян Дункан, член британського парламенту, заявив, що «це питання (зв'язок Карела Комарека з „Газпромом“) триває так довго і викликає глибоке занепокоєння, що було так важко просто отримати прозору інформацію про один із найбільших контрактів у державному секторі Великобританії»[15]. Британські засоби масової інформації також з'ясували, що російські «Банк ВТБ» та «Сбербанк» були частиною консорціуму, який у 2020 році позичив 640 мільйонів євро лотерейній компанії Комарека SAZKA[15]. Своєю чергою, «Радіо Свобода» у власному розслідуванні наголосило, що успіхом свого бізнесу Карел Комарек завдячує саме росіянам[17].
Чеські засоби масової інформації повідомляли, що в 2011 році Карел Комарек став власником нафтового термінала «Самара» у російському місті Октябрську[18]. Проєктна потужність комплексу з приймання, зберігання та відвантаження нафти становить до 5 мільйонів тонн на рік. Згідно з офіційною заявою MND, термінал нібито було продано у 2022 році компанії з управління активами, але про угоду публічно не повідомлялося, і MND не розголошувала ні суму угоди, ні ім'я нового власника. Це призвело до чуток про те, що угода була фіктивною[19].
Паралельно з роботою термінала в Росії Карел Комарек з кінця 2000-х років веде бізнес в Україні, де його партнерами є родина місцевих підприємців та чиновників Козицьких — батько Зіновій, як бенефіціар ТОВ «Горизонти», та син, голова Львівської обласної військово-цивільної адміністрації Максим Козицький[20]. Українські державні реєстри підтверджують, що ТОВ «Обрій» знаходиться у спільній власності Зіновія Козицького та Карела Комарека. Діяльність компанії супроводжувалася скандалами через зв'язки Карела Комарека із російським «Газпромом». У 2018 році Служба безпеки України та Державна служба фінансового моніторингу України вимагали виключити «Горизонти» з аукціону з продажу спеціальних дозволів на користування надрами через те, що російський термінал «Самара», який належить компанії Карела Комарека, постачав нафтопродукти на підконтрольні Росії території України, зокрема до самопроголошених «ЛНР» та «ДНР».
Новий скандал розпочався влітку 2024 року, коли компанія Зіновія Козицького розпочала розвідку газового родовища у Полтавській області[12]. Українські впливові особи звинувачують голову Львівської обласної військово-цивільної адміністрації Максима Козицького у корупції та державній зраді[21], а Карела Комарека — у зв'язках з російським «Газпромом» та діями на користь Росії. Зокрема, колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб і колишній голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука заявив, що продаж російського термінала «Самара» у 2022 році був фіктивним, а сам чеський бізнесмен Карел Комарек зберіг контроль над ним[22].
2015 року взяв шлюб зі Степанкою Комарковою[23]. У нього четверо дітей[5].
Захоплюється їздою на велосипеді, падлбордингом та гольфом[24].
- ↑ Компанія також займається бізнесом у сфері туризму, нерухомості та інформаційних технологій[4].
- ↑ Станом на 13 листопада 2024[5].
- ↑ Четвертий найбагатший чех[4].
- ↑ MND займається розвідкою та видобутком нафти та природного газу, а також торгівлею енергоносіями в Чехії та інших країнах. Крім того, компанія також має потужності для зберігання природного газу обсягом понад 500 мільйонів кубічних метрів[7]..
- ↑ 25 лютого 2023 року.
- ↑ а б в Чеська національна авторитетна база даних
- ↑ http://www.czech-profile.cz/karel-komarek/
- ↑ а б в г Král hazardu a ropy. Miliardář Komárek oslavil 50 let, podívejte se na jeho říši. Začátky s armaturami | Aktuálně.cz. Aktuálně (чес.). 19 березня 2019. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ а б в г Karel Komarek. Forbes Karel Komarek Profile (англ.). 13 листопада 2024. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Davies, Rob (4 червня 2024). Owner of UK national lottery operator to sever ties with Gazprom. The Guardian (англ.). ISSN 0261-3077. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ а б Král hazardu a ropy. Miliardář Komárek oslavil 50 let, podívejte se na jeho říši. Těžba ropy a plynu | Aktuálně.cz. Aktuálně (чес.). 19 березня 2019. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Либор Кукал (27 жовтня 2006). Чехия: Moravske naftove doly предложила «Газпрому» построить ПХГ в обмен на добычу нефти в РФ. Radio Prague International (рос.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Чехия. Представительства. polpred.com (рос.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Чехи соблазнили «Газпром». neftegaz.ru (рос.). 22 квітня 2008. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ «Газпром» и Группа MND приступили к созданию нового ПХГ в Чехии / «Газпром». 20 березня 2013. (рос.)
- ↑ а б «Газпром» заходить у Полтаву?. Дзеркало тижня (укр.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Добытчики. Расследование о том, как чекисты приватизировали национальное достояние. proekt.media. 16 червня 2022. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Veřejný rejstřík a Sbírka listin - Ministerstvo spravedlnosti České republiky. or.justice.cz. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ а б в Thomas-Akoo, Zak (15 липня 2024). Exclusive: UKGC said Allwyn parent Russian links not relevant to National Lottery tender. NEXT.io (брит.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Oliver, Matt (9 листопада 2023). Billionaire behind the lottery took 19 months to cut ties with Kremlin-backed Gazprom. The Telegraph (брит.). ISSN 0307-1235. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Вагнер, Александра (11 квітня 2021). Чешский миллиардер и российский газ. Деньги «Газпрома» в Европе. Радио Свобода (рос.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Власник російського нафтового термінала Карел Комарек видобуватиме газ під Полтавою, — Береза — DSnews.ua. www.dsnews.ua (укр.). 18 липня 2024. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Власник російського нафтового термінала видобуватиме газ під Полтавою, - Береза. ФОКУС (укр.). 18 липня 2024. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Ціни і тарифи на послуги з моніторингу та аналізу юридичних осіб. opendatabot.ua (укр.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ СБУ відкриє справу за фактом співпраці Козицьких з партнером «Газпрому» Комареком, — рішення суду. www.unian.ua (укр.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Панове Комарек і Козицький, хто став новим власником нафтового термінала «Самара», що поставляв паливо в «ЛДНР»?. Гордон (укр.). Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Co letos čeká naše (nejen) dolarové miliardáře? Souboj o německé uhlí nebo návrat ke kořenům (Czech) . Forbes. Процитовано 14 листопада 2024.
- ↑ Mareš, Michael (6 травня 2016). After Making A Fortune At Home, Czech Billionaire Karel Komarek Makes A Play In America. Forbes (англ.). Процитовано 14 листопада 2024.