Карл Фрідріх Абель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Портрет К. Ф. Абеля роботи Томаса Гейнсборо

Карл Фрідріх Абель (нім. Carl Friedrich Abel; 22 грудня 1723 — 20 червня 1787) — німецький композитор і виконавець на віолі да гамба.

Народився у Кетені. Батько Абеля Християн Фердинанд Абель був близько знайомий з Й. С. Бахом, вважається, що саме за рекомендацією Баха 24-річний Абель в 1748 р. вступив до дрезденський придворний оркестр під керівництвом Йоганна Адольфа Гассе, де пропрацював 10 років. У 1759 р. Абель переселився в Англію, де став придворним композитором дружини Георга III королеви Шарлотти. Після приїзду до Лондона в 1762 р. Йоганна Крістіана Бах і Абель багато працювали разом і в 1764 році заснували спільний концертний проект, який став першим в Англії циклом платних концертів за передплатою.

1763 у спільно з графом Сен-Жерменом написав музичну комедію «sammers казка» («Літня казка»)[1]

Абель був широко відомий як музикант-віртуоз. Йоганн Вольфганг Гете назвав його останнім великим гамбістом. Характерно, що відродив виконавство на віолі да гамба Крістіан Деберайнер, який дебютував у 1905 році як гамбіст виконанням сонати Абеля. Композиторська спадщина Абеля досить широка, хоча найбільшу популярність одна з його симфоній отримала досить курйозним чином: рукописна партитура її була знайдена в паперах В.А. Моцарта і опублікована під його ім'ям як Симфонія № 3 (К 18); судячи з усього, юний Моцарт переписав її для себе в 1764 році з навчальними цілями. Абелю належить безліч симфоній, сонат, концертів та увертюр. Він також охоче брав участь у творі жартівливих опер, що були зазвичай плодом колективної творчості — зокрема, музика Абеля, разом з музикою Йоганна Крістіана Баха, звучала в трьохактній опері «Том Джонс» за повістю Генрі Філдінга, що була поставлена в Лондоні в 1769 р.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Поль Шакорнак «Граф Сен-Жермен —- хранитель всех тайн» — М.: «Вече», 2007, стр. 47 ISBN 978-5-9533-1957-7