Кафтан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Каптан - чоловічий одяг козацьких часів, що носився козаками під жупаном («піджупанник») або під черкескою. Каптан шився з широкими плечима та дуже вузьким станом. Каптани шили з кармазиного сукна, а на підкладку використовували перську клітчасту тканину. На грудях каптани защіпалися на мілкі шовкові гудзики та шовкові петельки. Рукави у каптанах були вузькі, а в кінці навпроти долоні мали розрізи, завдяки яким рукава відвертали. Ці відвороти називалися «заковраші», такі заковраші обшивалися темно-блакитним оксамитом, та в розрізах защіпалися на металеві гаплики. З боків у шви були вшиті кишені.

Також називався кавтан, кофтан. Довгий одяг, що тягнеться майже до підлоги, з гудзиками і застібками спереду.

Різновиди каптана: нижні і верхні (які носили поверх іншого одягу, наприклад ферязь). Верхні часто робилися теплими, з хутром або стьобаної на ваті підкладкою.

Прості (звичайні) каптани були: дощові, їздові, столові, сумирні та ін Ошатні каптани мали відкладний намисто на комірі, золоті петлиці з китицями спереду, зап `ястя біля рукавів і мережива на підлогах. Намисто, зап'ястя і петлиці іноді обшивалися дорогоцінним камінням та перлами. Каптан застібався встик і мав на грудях шість - вісім петлиць. Внизу з боків каптана також були розрізи з петлицями. Каптан мав довгі рукави. З XVII століття до нього додається високий стоячий, багато прикрашений комір - козир. Домашній каптан - одяг багатих людей, яку носили тільки вдома. Це довга, до підлоги, одяг, з невеликим запахом - ліву підлозі від ворота. Домашній каптан застібати на гудзики.

Становий каптан - шили по фігурі, «по стану». Становий каптан мав короткі, до ліктя, рукави.

Польський каптан - з'явився в XVII столітті. Верхня частина каптана (від пояса) щільно охоплювала фігуру, а нижні поли - широкі. Рукава дуже широкі і пишні у плеча і вузькі від ліктя до кисті.

Терлік - каптан, який носили царські охоронці (ринди), сокольничим та інші. Був схожий на польський каптан. Терлік мав спереду особливий нагрудник, що застібається на правій стороні грудей і правому плечі.

Чуга - каптан для верхової їзди і для військових. Цей каптан мав короткі рукави і відкладний комір, а на Подолі по два бічних розрізу.

За своїм кроєм каптани були станові, з перехопленням на талії і недовгими, широкими рукавами, і турських - без коміра, із застібкою на шиї і лівому боці. Каптани шилися з атласу, оксамиту, камчатки, тафти, сукна та інших тканин.

Звужений і укорочений каптан називався кафтанцем.

У творі італійця Ф. Тьєполо, складеному за розповідями очевидців, російська піхота середини XVI століття описується таким чином: «Піхота носить такі ж каптани (як і кіннота - С. Л.), і мало хто мають шоломи».