Кий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кий — палиця, жезл, скіпетр. Зараз це слово використовується переважно для позначення палки для гри в більярд[1]. З найдавніших часів люди використовували палиці (киї) для різних потреб. Окрім іншого, кий використовувався як зброя і відтоді став ще символом влади.

Українське «кий» походить від прасл. *kyjь, з якого походять також біл. кій, серб. киj, киjак, чеськ. kуj, пол. kij, рос. кий[2][3], а також, на думку М. Фасмера, й рос. діал. коёк («лижна палиця», «палиця мисливця з гаком»)[4]. Звідси також слово «киянка»[2].

Значення слова «палиця для гри в більярд» розвилося у результаті контамінації з фр. queue («хвіст», «більярдний кий»)[2][3].

Більярдний кий[ред.ред. код]

Будова більярдного кия

Більярдний кий — палиця з твердого дерева, дедалі вужча до одного з кінців[1]. Вважається, що кий для «російської піраміди» має бути 158—160 см завдовжки, але для непрофесіоналів кий зазвичай добірають за зростом гравця: наклейка кия, поставленого «турником» (тупим кінцем) на підлогу, повинна знаходитися між підборіддям і носом. У кия для американського пулу наклейка повинна знаходитися трохи нижче — на 15-20 см. Вага кия — від 750 г (для російської піраміди), але більшість варіантів важать не більш ніж 650 г.

До впровадження київ удари у більярді завдавали молотками[5]. Первісно кий являв собою просту палицю, надалі конструкція його дедалі ускладнювалася. Сучасні киї роблять з двох (рідше — з трьох) частин: нижньої частини («турняка» чи «турника»), усередині залитої свинцем, і верхньої («шафта»). Верхня частина «турника» йменується «короною». Матеріалом для частин («скруток») кия можуть бути дуб, ебенове дерево, бакаут, палісандр, кокоболо. На нижньому, ширшому кінці знаходиться підп'ятник («бампер») — гумова накладка, що захищає його від пошкоджень і забрудннь у разі удару о підлогу. На верхньому тоншому кінці кріплять наклейку (набійку) з пресованої і багатошарової шкіри. Частину «турника» покривають обмоткою — для кращого зчеплення з рукою. Тонший кінець використовують для особливо точних ударів, грубіші завдають ширшим кінцем[5].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Кий // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. а б в Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — 572 с.
  3. а б Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973 Кий
  4. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973 Коёк
  5. а б Кий, принадлежность для игры в бильярд // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос.)