Киянка (інструмент)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дерев'яна столярна киянка
Гумова киянка
Киянки-довбні

Кия́нка (зменшувальне від «киян» < «кий»)[1] — столярний молоток із деревини твердих порід[2], поліуретану або гуми. Киянка використовується для роботи з долотами й стамесками, руків'я яких мають обжимне кільце. Використання киянки оберігає держак ріжучих інструментів від пошкоджень.

Прості типи киянок[ред. | ред. код]

Киянка дерев'яна — використовується під час складання, демонтажу та формуванні різних матеріалів і конструкцій

Киянка гумова з дерев'яною або металічною ручкою — використовується для роботи з м'якими матеріалами.

Киянка-довбня — з ручкою, розташованою в поздовжній осі інструмента.

Киянки спеціальні[ред. | ред. код]

Дерев'яні киянки використовуються у виробництві керамічних виробів при одержанні формовочної маси на перших стадіях обробки сировини — відбивки глиняної маси, метою якої є видалення бульбашок повітря, які потрапили в масу при перемішуванні її[3].

Столярна киянка — застосовується при довбальних роботах, виконуваних долотом і стамескою, а також для вибивання різців при налаштуванні стругальних інструментів.

Киянка слюсарна — застосовується для виправлення листового металу, а також для фальцювання (з'єднання частин деталей) в різних виробах з листового металу. Вона відрізняється від киянки столярної простішою формою як бойка, так і ручки. Має прямокутну форму в середньому 40х150х250 мм і ручку довжиною 400—450 мм.

Киянка токарна — застосовується для тієї ж цілі, як і киянка слюсарна, але відрізняється від неї за способом виготовлення: як бойок, так і ручка виточуються на токарному верстаті.

На флоті киянки використовуються для робіт з дротяними тросами. При роботах з рослинними тросами використовують мушкелі — киянки з круглим бойком і короткою ручкою, і півмушкелі — мушкелі з виїмкою у верхній частині.


Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • В епоху вітрильного флоту киянка була одним з основних інструментів суднового лікаря, її застосовували як «наркотичний та знеболювальний» засіб, б'ючи пацієнта по голові[4]. Називався такий наркоз «наркоз Рауша»[джерело?] — на тім'я пацієнту клали дощечку і били по ній дерев'яним молотком.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін. — 572 с.
  2. Киянка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Захаров А. И. Основы технологии керамики: Учебное пособие / РХТУ им. Менделеева; М., 1999. 79 с. ISBN 5-7234-0184-3 (с.: 13)
  4. Анестезия: от молотка до эфира [Архівовано 18 Січня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)