Кольорова революція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київ, Хрещатик, зима 2004 року. Багато людей вийшли на протести із використанням кольорової символіки у вигляді помаранчевої стрічки та іншої атрибутики.

«Кольоро́ва револю́ція» (інколи Оксами́това револю́ція[1]) — поняття, що застосовується для позначення так званих «ненасильницьких революцій», а також деяких широко відомих масових ненасильницьких акцій протесту. Внаслідок кольорових революцій відбулася зміна політичних режимів у низці постсоціалістичних країн (на території колишнього СРСР і Східної Європи) та країн арабського світу. «Кольорова революція» не має загальноприйнятого і чіткого визначення, проте, випадки революцій які відбулись, проходили із використанням кольору, взятого із брендового стилю опонуючої політичної сили, з виготовленням чисельних елементів кольорової атрибутики — друкованої продукції, наметів, сувенірної продукції, стрічок для носіння на одягу, окремих елементів одягу конкретного кольору. В Україні відбулась одна «помаранчева» кольорова революція у 2004 році, коли через масові фальсифікації виборів у 2004 на користь Януковича піднялись ненасильницькі протести, які не будучи направлені проти конкретно діючої влади, закінчились перевиборами із обранням президента Ющенка.

Етимологія, введення поняття в обіг[ред. | ред. код]

Фіксується не пізніше кінця листопада 2004, буквально на самому початку першого Майдану. Від «кольорова» + «революція», абстраговане переосмислення назви «Помаранчева революція»

Кольорові революції[ред. | ред. код]

В окремих випадках проти мирних протестантів була застосована зброя, що призвело до масової загибелі людей (Югославія, Україна тощо).

Екс-посол США у Росії М. Макфол в інтерв'ю [Архівовано 3 березня 2021 у Wayback Machine.] американському виданню The New Yorker визнав причетність США до організації революції у Сербії (Югославії). Він розповів журналісту, що в Сербії гроші були передані опозиції, щоб дестабілізувати ситуацію, і це успішно спрацювало, а також згадав повалення прем'єра Моссадика в Ірані в 1953 році та підтримку «контрас» в Нікарагуа.

Чи використовували США таємні операції для підбурювання до зміни режиму? Відповідь — Так. Я не хочу потрапити в біду або потрапити у в'язницю, але чи підтримали США опозицію, щоб домогтися політичних змін? Сербія — це парадигматичний випадок: спрямувати гроші опозиції на дестабілізацію обстановки, і це було успішно". Він також згадав про повалення Моссадика в 1953 році в Ірані та підтримку Нікарагуанських контрас[2].

Рушійні сили[ред. | ред. код]

Ненасильницький характер кольорових революцій унеможливлює їх ресурсне забезпечення через захоплення ресурсної бази. Як наслідок, протестне ядро таких революцій структуроване і включає:

  • спонсорів протесту — покровителів маси революціонерів, що забезпечують фінансування, логістику та інформаційну підтримку протесту;
  • організаторів протестів — польових командирів, фахівців з піару і пропаганди, які створюють та організовують інформаційне тло та підтримують акції протесту в потрібному, мирному руслі;
  • протестантів — населення, що забезпечує масовість мирних протестних акцій на міських площах і вулицях.

Наявність спонсорів протесту створює приводи для критики кольорових революцій стосовно їх «зовнішнього» походження, «експорту». Так, ще в 1997 році внаслядок офіційного оприлюднення[3] частини архіву ЦРУ стало відомо про організацію США перевороту у Гватемалі (1954 рік), котрий в розсекреченій офіційній американській доповіді було названо «Операцією ЦРУ з повалення уряду Гватемали»[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Початкова назва ненасильницьких революцій до середини 2000-х, в честь ненасильницької «Оксамитової революції» Чехії в 1989. Під кінець 2000-х термін «Кольорова революція» став більш усталеним.
  2. Nast, Condé (3 серпня 2014). Watching the Eclipse. The New Yorker (амер.). Архів оригіналу за 5 січня 2022. Процитовано 14 грудня 2021.
  3. Архівована копія (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 27 грудня 2021. Процитовано 14 грудня 2021.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  4. Cullather, Nick (2011). Operation PBSUCCESS. The Guatemala Reader. Duke University Press.

Література[ред. | ред. код]

  • О. Дергачов. Кольорові революції // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.344 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання[ред. | ред. код]