Трояндова революція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Трояндова революція
[[Файл:2OP 30.JPG|260px]]
Тбілісі, Площа Свободи, 8 листопада 2003
Дата: 2 листопада 20034 січня 2004
Місце: Грузія
Привід: незадоволення політикою президента Едуарда Шеварднадзе
Результат: до влади прийшов Саакашвілі
Сторони
влада народ
Лідери
Едуард Шеварднадзе Михайло Саакашвілі

Троя́ндова револю́ція (груз. ვარდების რევოლუცია — «вардебіс революція») — мирна революція у Грузії, що у 2003 році змусила піти у відставку президента Едуарда Шеварднадзе.

Назва революції походить від троянд, які опозиція використовувала, щоб підкреслити ненасильницький характер демонстрацій та небажання силового вирішення конфлікту.

Лідер опозиції Міхаїл Саакашвілі

Протести розпочалися після того, як було оголошено результати виборів до парламенту, що відбулися 2 листопада 2003 року. Головний опозиціонер Міхаїл Саакашвілі, посилаючись на дані екзит-полів, оголосив про перемогу своєї партії на виборах. Одночасно він закликав людей до ненасильницького бойкоту виборів. Партії Саакашвілі та інших опозиціонерів (Ніно Бурджанадзе та Зураба Жванії) почали вимагати перевиборів. До середини листопада на вулиці столиці та інших міст Грузії вийшли тисячі людей з аналогічними вимогами.

Молодь біля будинку Парламенту Грузії 8 листопада 2003

Ключовою датою революції стає 22 листопада, коли мітингувальники захопили будинок парламенту саме тоді, коли там відбувалося перше засідання парламенту. Президент з охороною змушений був залишити засідання.

Наступного дня відбулася зустріч тодішнього президента Грузії Едуарда Шеварнадзе з чільниками опозиції — Міхаїлом Саакашвілі та Зурабом Жванією. По зустрічі Шеварнадзе оголосив про свою відставку та залишив країну. Учасники й організатори «Революції троянд» святкували перемогу, а на дострокових президентських виборах, проведених 4 січня 2004 року, переміг Міхаїл Саакашвілі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Революція «трояндова» //Політологічний енциклопедичний словник / уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. За ред. М. П. Требіна. — Х . :Право, 2015

Посилання[ред. | ред. код]