Статевий акт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статевий акт у місіонерській позиції, картина Едуара-Анрі Авріла (1892)

Стате́вий акт, також ко́їтус (лат. coitus), злягання — пенісо-вагінальний секс для розмноження або сексуального задоволення. Включає сексуальне збудження (ерекцію пеніса та клітора, виділення вагінальної лубрикації та передеякуляту, фрикції пеніса у вагіні та оргазм чоловіка та жінки). Незахищений (наприклад, презервативом) статевий акт призводить до запліднення (вагітності) та зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом. Перерваний статевий акт (виведення пеніса з вагіни перед еякуляцією) є найменш ефективним методом контрацепції (вагітність настає в третині випадків, див. Індекс Перля).

Норми[ред. | ред. код]

Середня тривалість статевого акту у молодих здорових людей в нормальних умовах варіює від 2 — 5 хвилин до 10 хвилин при першому сексуальному зближенні. При повторенні статевий акт може затягуватися, подовжуватися. Можна вважати нормальною будь-яку тривалість статевого акту, що дозволяє отримати розрядку партнеру і партнерці.

  • Пролонгований статевий акт — довільно затягуваний;
  • Передчасна еякуляція — закінчення участі чоловіка у статевому акті раніше очікуваного з відсутністю контролю над оргазмом;
  • Неповний статевий акт — при якому у чоловіка відсутні еякуляція і оргазм, а у жінки оргазм. Підходящим для коїтусу вважається вечірній час перед сном, тим паче, що секс для деяких людей є снодійним засобом. Багато пар практикують секс у ранішні години або інший час. Оптимальним є регулярне сексуальне життя, що відповідає індивідуальним можливостям. При порушеннях перебігу статевого акту необхідно звертатися до лікаря-сексопатолога.

У більшості шлюбів при тривалому сексуальному житті відбувається поступове пристосування подружжя одне до одного. Вони виробляють у себе навички поведінки, що дозволяють приходити до оргазму разом. Встановлюється гармонійність сексуальних взаємин.

Партнери повинні практикувати безпечний секс. Слід також пам'ятати, що під час статевого акту може статися полон пеніса і вагінізм.

Фізіологія у людини[ред. | ред. код]

У чоловіка при коїтусі всі фізіологічні реакції йдуть швидше і припиняються різкіше, ніж у жінки, у якої підготовчий період довший, а оргазм наступає пізніше і протікає в більш сповільненому темпі.

Перебіг статевого акту[ред. | ред. код]

Коїтус у людини є складним процесом, що складається з низки психологічних і фізіологічних умовно-безумовних рефлексів на різних його фазах. Кожна подальша фаза може виникнути тільки після того, як попередня досягла певної висоти розвитку (жодна фаза не може виникнути і продовжуватися без опори на фізіологічний фундамент попередньої). У здорових чоловіка і жінки без сексуального потягу не наступає ерекція та зволоження геніталій, без ерекції пеніса неможливі фрикції, а без еякуляції немає чоловічого оргазму. Створюється безперервне наростання збудливого процесу, що захоплює всі фізіологічні системи організму. Всі функції організму мобілізуються на виконання сексуальної функції і підсилюють сексуальну домінанту: відбувається сумація подразнень — нюхових, слухових, зорових, тактильних і нейрогуморальних. Кінцевою завершальною фазою є відчуття чоловіком і жінкою оргазму, після чого наступає стан розрядки емоційної напруги.

Під час коїтусу збільшується кров'яний тиск, а пульс у фазі оргазму іноді доходить до 120—180 ударів/хв, частота дихання до 40 на хвилину, тобто досягаються показники, що спостерігаються при найнапруженіших спортивних змаганнях. Дихання робиться переривчастим і неглибоким, змінившись в кінці оргазму кількома глибокими вдихами. Внаслідок приливу крові підвищується температура геніталій як у чоловіка, так і у жінки.

Статевий акт, що закінчився оргастичною розрядкою, викликає посилений кровообіг, прискорення ритму серцевих скорочень, швидку зміну звуження і розширення судин, почастішання дихання, скорочення мускулатури таза, прямої кишки і нижніх кінцівок, рясне виділення поту; внаслідок цього статевий акт залишає після себе відчуття приємної втоми і м'язового розслаблення.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Статевий акт