Корнут Луцій Анней

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Корнут Луцій Анней
філософія
Народження 10-е чи 20 н.е
Лептіс Великий, Хомс, Лівія
Смерть 80-е чи 65 н.е
невідомо
Громадянство (підданство) Стародавній Рим
Знання мов
 • давньогрецька мова і латина[1]
 • Ім'я при народженні Cornutus або Phurnutus
  Діяльність
 • письменник, поет
 • Літературний напрям стоїцизм[2]
  Відомі студенти Персій і Claudius Agathemerusd
  Визначний твір
 • Greek Theologyd
 • Історичний період Римська імперія

  Корнут Луцій Анней (лат. Cornutus L. Annaeus, грец. Κορνοῦτος) — філософ-стоїк, вчитель філософії в Стародавньому Римі. Також відомий як латинський та грецький граматик і філософ.

  Біографія[ред. | ред. код]

  Луцій Анней Сенека

  Корнут був уродженцем північноафриканського міста Лептіс-Магна в Лівії, але проживав він здебільшого в Римі.[3] Ім'я Анней  він отримав як вольновідпущенник або родич Сенеки. Корнут був викладач риторики і філософії в Римі. До числа його учнів зараховували себе Лукан і Персій, який присвятив Корнуту п'яту сатиру, прославляючи його як ідеал вчителя і філософа. Разом з Цезієм Бассом Корнут, після смерті Персія зібрав і видав його твори.[4]Пізніше Корнут був вигнаний з Рима. Здебільшого писав грецькими та латинськими мовами, залишив праці з граматики, риторики та філософії.

  Внесок в літературу[ред. | ред. код]

  Збереглася праця, складена Корнутом  «Короткий виклад традиційного грецького богослов'я» (Ἐπιδρομή τῶν κατὰ τὴν ἑλληνικὴν θεολογίαν παραδεδομένων), в якій він систематизував для навчальних цілей алегоричні інтерпретації грецької міфології, тлумачення імен грецьких богів, багато в чому спираючись на традицію стоїчної алегорії. На додаток до етимологій Корнут широко використовує раціоналістичні і природні тлумачення: пожирання Кроносом своїх дітей треба розуміти в тому сенсі, що все породжене в часі за законом руху знову зникає через деякий час відповідно до того ж закону. Корнут прагнув показати, що традиційне богослов'я і міфологія є випадковими вигадками, що наші предки були здатні зрозуміти природу космосу і міркували про неї за допомогою символів і загадок. Знання з подібних питань корисні для звільнення від забобонів, виховання у молоді правильного ставлення до жертвоприношення і молитви.

  Корнут був також відомий як автор твору (можливо, коментаря), присвяченого «Категоріям» Арістотеля. Ймовірно, як і твір Афінодора, це було зведення заперечень проти вчення про категорії Арістотеля, про що можна судити за характером посилань на ім'я К. у Сімплікія (Simpl. In Cat. 18, 28; 187, 31; 351, 23; 359, 1-6). Інші твори Корнута  були присвячені риториці та поезії, точні назви їх не відомі.

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Dictionnaire des philosophes antiques II // Dictionnaire des philosophes antiques / R. GouletParis: CNRS, 1994. — P. 462.
  3. Greenhill, William Alexander (1867). Agathemerus, Claudius. У Smith, William. [[Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology]] 1. Boston. с. 62. Архів оригіналу|archiveurl= вимагає |url= (довідка) за 13 грудня 2010. Процитовано 5 червня 2017.  Назва URL містить вбудоване вікіпосилання (довідка)
  4. Светоній, Life of Persius [Архівовано 21 вересня 2005 у Wayback Machine.].

  Література[ред. | ред. код]

  Посилання[ред. | ред. код]