Філосо́фія, (дав.-гр.φιλοσοφία, дослівно: любов до мудрості) або любому́дрість, — дисципліна, що вивчає найбільш загальні суттєві характеристики та фундаментальні принципи реальності й пізнання, буття людини, відносини людини і світу, про найзагальніші суттєві характеристики людського ставлення до природи, суспільства та духовного життя у всіх його основних проявах. Також під філософією розуміють форму людського мислення, теоретичну форму світогляду. (Докладніше…)
Твір характеризується антиурбаністичним світоглядом на користь хуторизму. Автор відстоює самобутній шлях українства, відкинувши при цьому проросійськість, слов'янофільство та «західництво». Демонструє сучасні на час публікації національні реалії та суть україно-російських взаємин. (Докладніше…)
Мислитель спостерігав європейський історичний процес і знайшов у ньому найбільш оптимальні зразки організації державного і суспільного життя України. (Докладніше…)
Зображення 1The center third of Education (1890), a stained glass window by Louis Comfort Tiffany and Tiffany Studios, located in Linsly-Chittenden Hall at Yale University. It depicts Science (personified by Devotion, Labor, Truth, Research and Intuition) and Religion (personified by Purity, Faith, Hope, Reverence and Inspiration) in harmony, presided over by the central personification of "Light·Love·Life".
Зображення 2Leo Tolstoy in 1897. Count Lev Nikolayevich Tolstoy was a Russian writer who is regarded as one of the greatest authors of all time.
Зображення 10Oscar Wilde reclining with Poems, by Napoleon Sarony, in New York in 1882. Wilde often liked to appear idle, though in fact he worked hard; by the late 1880s he was a father, an editor, and a writer.
Зображення 15Carl von Linné, Alexander Roslin, 1775 (oil on canvas, Gripsholm Castle). Linnaeus was a Swedish botanist, zoologist, and physician who formalised binomial nomenclature, the modern system of naming organisms. He is known as the "father of modern taxonomy".
Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.
Метою філософії є логічне роз'яснення думки. Філософія не є науковою дисципліною, а діяльністю. Філософське діло складається грунтовно з пояснень. Результатом філософії не є «філософські твердження», а вияснення тверджень. Філософія повинна вчинити непрозорі і розмиті думки ясними та визначити їм гострі межі.
Сокра́т (гр.Σωκράτης; МФА: [ˈsɒkrətiːz]; прибл. 470–399 до н. е.) — грецький філософ з Афін, який вважається засновником західної філософії та одним з перших філософів етичної традиції думки. Загадкова постать, Сократ не написав жодного тексту і відомий в основному завдяки посмертним розповідям класичних письменників, зокрема, його учнів Платона і Ксенофонта. Ці розповіді написані у формі діалогів, в яких Сократ і його співрозмовники обговорюють якусь тему в стилі запитань і відповідей; вони дали початок літературному жанру сократівського діалогу. Суперечливі свідчення про Сократа роблять реконструкцію його філософії майже неможливою — ситуація, відома як сократівська проблема. Сократ був полярною фігурою в афінському суспільстві. У 399 році до н. е. його звинуватили у безбожництві та негативному впливі на погляди молоді. Після суду, який тривав один день, його засудили до страти. Свій останній день він провів у в'язниці, відмовившись від пропозицій допомогти йому втекти.
Діалоги Платона є одними з найповніших розповідей про Сократа, які дійшли до нас з античності. Вони демонструють сократівський підхід до таких галузей філософії, як раціоналізм та етика. Платонівський Сократ дав своє ім'я концепції методу Сократа, і навіть сократівської іронії. Сократівський метод запитання, або еленхус, формується в діалозі з використанням коротких питань і відповідей, уособленням якого є ті платонівські тексти, у яких Сократ та його співрозмовники розглядають різні аспекти проблеми або абстрактного сенсу, що зазвичай стосується однієї з чеснот, й опиняються в глухому куті, зовсім не в змозі визначити те, що, як їм здавалося, вони зрозуміли. Сократ відомий тим, що зазначав про своє повне невігластво; він казав, що єдине, що він усвідомлює, це своє незнання, намагаючись натякнути, що усвідомлення нашого незнання є першим кроком у філософствуванні. (Докладніше…)
Автоматично згенерований список статей, пов'язаних з порталом «Філософія», які редагуються на даний момент. Список призначений для комфорту патрулювання і не відображає вже відпатрульовані статті.