Портал:Філософія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розділ Вікіпедії: Філософія
Проєкт  |  Портал (Скор.: П:ФІЛ)

Філософський портал

Портал Вікіпедії з філософії • 110 статті українською мовою
«Мислитель», статуя Огюста Родена, часто використовується для зображення філософії.

Філосо́фія, (дав.-гр. φιλοσοφία, дослівно: любов до мудрості) або любому́дрість, — дисципліна, що вивчає найбільш загальні суттєві характеристики та фундаментальні принципи реальності й пізнання, буття людини, відносини людини і світу, про найзагальніші суттєві характеристики людського ставлення до природи, суспільства та духовного життя у всіх його основних проявах. Також під філософією розуміють форму людського мислення, теоретичну форму світогляду. (Докладніше…)

Це «добрі статті», які відповідають основному набору високих редакційних стандартів.

Вибрані зображення

Чи Ви знаєте...


Як Ви можете допомогти

Сьогодні, понеділок 27 березня 2023, портал «Філософія» має 256 статті (в 18 категоріях) із 1 252 714 статтей в українській Вікіпедії.

Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про філософію
Barnstar of Busy Bee.png

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:

Корисні шаблони
 • {{теолог-доробити}}
  {{теологія-доробити}}
  {{філософ-доробити}}
  {{філософія-доробити}}
  {{етика-доробити}}
  {{логіка-доробити}}
  {{релігія-доробити}}
  {{Богослов}}
  {{Філософ}}
  

Цитата з філософії

Метою філософії є логічне роз'яснення думки. Філософія не є науковою дисципліною, а діяльністю. Філософське діло складається грунтовно з пояснень. Результатом філософії не є «філософські твердження», а вияснення тверджень. Філософія повинна вчинити непрозорі і розмиті думки ясними та визначити їм гострі межі.

Автор: Людвіг Вітгенштейн
Джерело Tractatus Logico-Philosophicus 4. 112


Вибрана особистість

Мармурова голова Сократа

Сокра́т (гр. Σωκράτης; МФА[ˈsɒkrətiːz]; прибл. 470–399 до н. е.) — грецький філософ з Афін, який вважається засновником західної філософії та одним з перших філософів етичної традиції думки. Загадкова постать, Сократ не написав жодного тексту і відомий в основному завдяки посмертним розповідям класичних письменників, зокрема, його учнів Платона і Ксенофонта. Ці розповіді написані у формі діалогів, в яких Сократ і його співрозмовники обговорюють якусь тему в стилі запитань і відповідей; вони дали початок літературному жанру сократівського діалогу. Суперечливі свідчення про Сократа роблять реконструкцію його філософії майже неможливою — ситуація, відома як сократівська проблема. Сократ був полярною фігурою в афінському суспільстві. У 399 році до н. е. його звинуватили у безбожництві та негативному впливі на погляди молоді. Після суду, який тривав один день, його засудили до страти. Свій останній день він провів у в'язниці, відмовившись від пропозицій допомогти йому втекти.

Діалоги Платона є одними з найповніших розповідей про Сократа, які дійшли до нас з античності. Вони демонструють сократівський підхід до таких галузей філософії, як раціоналізм та етика. Платонівський Сократ дав своє ім'я концепції методу Сократа, і навіть сократівської іронії. Сократівський метод запитання, або еленхус, формується в діалозі з використанням коротких питань і відповідей, уособленням якого є ті платонівські тексти, у яких Сократ та його співрозмовники розглядають різні аспекти проблеми або абстрактного сенсу, що зазвичай стосується однієї з чеснот, й опиняються в глухому куті, зовсім не в змозі визначити те, що, як їм здавалося, вони зрозуміли. Сократ відомий тим, що зазначав про своє повне невігластво; він казав, що єдине, що він усвідомлює, це своє незнання, намагаючись натякнути, що усвідомлення нашого незнання є першим кроком у філософствуванні. (Докладніше…)

Нові статті

 • DiSEqC — почато 26 березня 2023 користувачем Texnik


Категорії


Редагують зараз

Автоматично згенерований список статей, пов'язаних з порталом «Філософія», які редагуються на даний момент. Список призначений для комфорту патрулювання і не відображає вже відпатрульовані статті.

 • MILF — редагована 09:10, 2023-03-25 користувачем BlackStar1991

Братні портали

Інші розділи Вікімедії

Цей портал стартував 12 грудня 2007 року
Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш