Космодром

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стартовий комплекс 41 космодрому на Мисі Канаверал

Космодр́ом — територія, на якій розміщується комплекс споруд, призначений для запуску космічних апаратів у космос. Назва створена за аналогією з аеродромом для літаків. Зазвичай космодроми займають велику площу і розташовані на віддалі від густонаселених місць, щоб при падінні ступенів ракет-носіїв не завдати пошкоджень населеним пунктам або сусіднім стартовим майданчикам.

Найвигідніше розташування космодрому — на екваторі, щоб стартуючий носій міг якнайповніше використовувати енергію обертання Землі. Ракета-носій при запуску з екватора може заощадити приблизно 10 % палива в порівнянні з ракетою, яка стартує з космодрому північніше або південніше екватора. Крім того, той самий носій може вивести на орбіту дещо більше навантаження. З екватора можливий запуск на орбіту з будь-яким нахилом. Оскільки на екваторі небагато держав, здатних запускати ракети в космос, з'явилися проєкти космодромів морського базування.

Розташування

[ред. | ред. код]

Наземні космодроми будуються якомога ближче до екватора чи полюсів у малонаселених регіонах. Розташування надає відповідно переваги в запусках у площині екліптики чи в виведенні апаратів на орбіту, що проходить над полюсами Землі[1].

Історично космічні програми були тісно пов'язані з розробкою міжконтинентальних балістичних ракет, тому декілька центрів розробки та випробування балістичних ракет пізніше стали космодромами. Через політичний ризик, пов'язаний як з розробкою ракет, так і з випробуванням орбітального космічного запуску, кілька космодромів спочатку було створено таким чином, що їхнє точне розташування могло залишатися неоднозначним[2].

Космодроми в Україні

[ред. | ред. код]
Стартова платформа «Одіссей» програми «Морський старт»

Україна не має власних космодромів на своїй території. В 1995—2014 роках Норвегія, Україна, Росія та США використовували морську стартову платформу «Одіссей» у Британській Колумбії для програми «Морський старт». Платформа застосовувалася для екваторіальних запусків комерційних корисних навантажень на українських ракетах Зеніт-3SL[3][4].

Будівництво космодрому в Україні ускладнене вимогами до такого об'єкта. Зокрема, необхідна велика безлюдна територія — не менше 500 км під трасою польотів ракет-носіїв, і відсутність важливих народногосподарських об'єктів 200 км обабіч цієї траси. Це обмеження можливо обійти за умови використання ступенів ракет-носіїв, які керовано повертаються на Землю, а не просто скидаються після відпрацювання[5].

Український космодром може розташовуватися на узбережжі Чорного моря на межі Одеської та Миколаївської областей. Така пропозиція прозвучала на установчій конференції Всеукраїнського об'єднання інноваційно-космічних кластерів у січні 2022 року[5].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. See all the world's active rocket launch sites. Science (англ.). 4 жовтня 2018. Процитовано 20 січня 2024.
  2. Roberts, Thomas G. (13 березня 2019). Spaceports of the World. Aerospace Security (амер.). Процитовано 20 січня 2024.
  3. Павлюк, Олег; Стасюк, Андрій (7 лютого 2022). Україна планує до 2025 року побудувати морський космодром. Що про це відомо. Суспільне. Процитовано 20 січня 2024.
  4. What Ever Happened to Sea Launch?. Space Daily. Процитовано 20 січня 2024.
  5. а б Український космодром можуть збудувати на березі Чорного моря - вже визначили місце. www.ukrinform.ua (укр.). 20 січня 2022. Процитовано 20 січня 2024.

Посилання

[ред. | ред. код]