Кримська Радянська Соціалістична Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кримська Радянська Соціалістична Республіка
Крымская советская социалистическая республика
Кримський крайовий уряд
1919 Південь Росії (1919—1920)
Столиця Сімферополь
Мови російська
Форма правління територіальне утворення у складі РРФСР
Історія
 - Утворення 28 квітня 1919
 - Скасування 26 червня 1919

Кри́мська Радя́нська Соціалісти́чна Респу́бліка (рос. Крымская советская социалистическая республика, крим. Qırım Şuralar Sotsialistik Cumhuriyeti) — радянська республіка, що існувала в Криму з 28 квітня по 26 червня 1919 року. Входила до складу Радянської Росії. Центр — Сімферополь.[1]

Історія[ред. | ред. код]

У квітні 1919 р частини Української Червоної армії зайняли Крим, витіснивши з його території (за винятком Керченського півострова) білогвардійців і британо-французьких інтервентів. Третя Кримська обласна конференція РКП(б), що проходила в Сімферополі (губернське місто Таврійської губернії) 28-29 квітня 1919 року, прийняла постанову про утворення Кримської Радянської Соціалістичної Республіки. 5 травня 1919 було сформовано Тимчасовий робітничо-селянський уряд КРСР: Д. І. Ульянов (голова і наркомздоров'я), П. Ю. Дибенко (нарком військових і морських справ), І. А. Назукін (наркомос), І. Ібраїмов (наркомюст), С. Ідрісов (наркомзем), С. Меметов (нарком закордонних справ) та інші. У цей же день рішенням уряду з частин третьої Української радянської дивізії і місцевих формувань було створено Кримську радянську армію[1][2][3] (командарм П. Ю. Дибенко).

6 травня 1919 була опубліковано Декларацію уряду, в якій проголошували завдання республіки: створення регулярної Червоної армії, організація радянської влади на місцях і підготовка з'їзду Рад. Декларація оголошувала КРСР не національним, а територіальним утворенням, заявлялося про рівноправність усіх національностей в Криму, про націоналізацію промисловості та конфіскації поміщицьких, куркульських, церковних земель. 15 травня 1919 було створено РВС Кримської республіки, перетворений 5 червня в РВС Кримської армії. Було докладено зусиль з відновлення випуску продукції на шкіряних, консервних заводах, тютюнових фабриках. Уряд РРФСР профінансував діяльність з відновлення курортів[1][2].

З кінця травня 1919 року в ході наступу військ А. І. Денікіна у білих з'явилася можливість знову оволодіти територією Криму. 18 червня 1919 в районі Коктебеля висадився десант Збройних сил Півдня Росії під командуванням Я. А. Слащова. Кримський обком РКП (б) 23-26 червня 1919 провів евакуацію органів влади республіки в Херсон (губернське місто Херсонської губернії) і в Москву. У червні 1919 р Крим було зайнято білогвардійськими військами[1][3][4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Крымская Советская Социалистическая Республика // Гражданская война и военная интервенция в СССР. Энциклопедия.
  2. а б Крымская советская армия // Гражданская война и военная интервенция в СССР. Энциклопедия.
  3. а б Центральный государственный архив Советской армии. В двух томах. — Путеводитель. — 1991. — Т. 1. (рос.)
  4. Савченко В. А. Двенадцать войн за Украину. Глава 7. С. 192—220

Джерела та література[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]