Кропив'янка прудка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кропив'янка прудка

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Кропив'янкові (Sylviidae)
Рід: Curruca
Вид: Кропив'янка прудка
Curruca curruca
(Linnaeus, 1758)
Ареал C. curruca     Гніздування      Осіле проживання      Шляхи міграції      Зимування
Ареал C. curruca     Гніздування      Осіле проживання      Шляхи міграції      Зимування
Синоніми
Sylvia curruca
Посилання
Вікісховище: Sylvia curruca
Віківиди: Sylvia curruca
EOL: 60783396
ITIS: 563190
МСОП: 22734992
яйце Curruca curruca - Тулузький музей

Кропи́в'янка прудка́[1] (Curruca curruca) — вид птахів роду кропив'янка з родини кропив'янкових. В Україні гніздовий, перелітний вид.

Морфологічні ознаки

[ред. | ред. код]

Невеликий птах, маса тіла 19-20 г, довжина тіла близько 14 см. Дорослий птах зверху сірувато-бурий, з оливковим відтінком; боки шиї сіруваті; низ сірувато-білий, з вохристим відтінком на волі і боках тулуба; махові і стернові пера бурі; дзьоб зверху темно-бурий, знизу світліший; ноги темно-сірі. Молодий птах схожий на дорослого, але зверху буріший; низ світліший; на боках шиї сірого кольору нема.

Від інших кропив'янок відрізняється однотонним забарвленням верху і піснею.[2]

Звуки

[ред. | ред. код]

Пісня — мелодійні трелі і свист, але без флейтового закінчення, як у чорноголової кропив'янки: поклик — дещо гугняве «чек — чек — чек».

Поширення та місця існування

[ред. | ред. код]

Ареал дуже широкий — від західних меж Європи до Забайкалля, від лісотундри до південної Азії.

В Україні гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на значній частині степової смуги; мігрує на всій території.[2]

Перелітний птах, є дальнім мігрантом. Осіння міграція розпочинається на початку - в середині серпня та закінчується до кінця вересня. Кропив'янки, що гніздяться в Європі, зимують в Центральній Африці.

Біотоп, якому птах надає перевагу: ліси, сади, парки з густою чагарниковою рослинністю. Мешкає скрізь, де є кущі, часто у населених пунктах.

Підвиди

[ред. | ред. код]
  • C. c. minula — зустрічається на заході ареалу, менша за розміром і світліша;
  • C. c. althaea — зустрічається на сході ареалу, крупніша і темніша.

Чисельність

[ред. | ред. код]

Чисельність в Європі оцінена в 4,8-7,8 млн пар, в Україні — 155–230 тис. пар. Чисельність стабільна[3].

Гніздування

[ред. | ред. код]
Кропив'янка прудка на гнізді

На місця гніздування на території України прилітають протягом квітня. Першими з'являються самці, які починають будувати гнізда ще до прильоту самок. Будування гнізда триває 5-11 днів. Гніздиться окремими парами. Гнізда влаштовує на невеликій висоті (0,4-2 м) на молодих деревах і кущах. Віддає перевагу молодим ялинам, ялівцю, рідше гніздиться на деревах інших порід. У містах гнізда зазвичай влаштовує на декоративних кущах (туя, спірея, жимолость тощо). Гніздо закріплює біля стовбура на бічних гілках, у розгалуженнях та мутовках гілок, серед негустого їх переплетіння. Гніздо являє собою доволі пухку, неміцну споруду, значно меншу, ніж у інших кропив'янок. Стінки його складені з тонких деревних гілочок та сухих стебел трав'янистих рослин. Лоток акуратно вистелений тонкими корінцями, дрібними травинками, нерідко із домішками волосся, тонких луб'яних волокон. Інколи зовні в стінки вплітаються комочки павутиння, кокони комах, рослинний пух. Розміри гнізд: діаметр гнізда 9,2 (8,5-10,0), висота гнізда 6,9 (5,5-9,0), діаметр лотка 5,7 (5,1-6,0), глибина лотка 4,2 (3,8-5,2) мм.

Кладка зазвичай складається з 5 яєць, часто з 4 або 6. У виключних випадках трапляються кладки з 7 яєць. Основний фон шкаралупи зеленовато-білий, нерідко з легким вершковим відтінком. Поверхневі плями невеликі, бурого кольору різної інтенсивності, розкидані нещільно, біля тупого кінця можуть утворювати віночок.

Глибокі плями дрібні та великі, сірого кольору. Середні розміри яєць 16,9×12,8 мм.

Свіжі кладки трапляються у другій — третій декадах травня — на початку червня. У більшості пар буває також і друге гніздування (в липні). Насиджують кладку самець і самка протягом 11-13 діб. Молоді птахи стають здатними до польоту вже через 10-11 днів.[4]

Живлення

[ред. | ред. код]

Навесні та на початку літа прудка кропив'янка живиться переважно безхребетними: павуками, черевоногими молюсками, комахами та їх личинками; пізнім літом та восени живиться також ягодами.

Охорона

[ред. | ред. код]

Перебуває під охороною Бернської конвенції.

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. а б Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  3. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).
  4. Птицы Белоруссии: Справочник-определитель гнезд и яиц / М.Е. Никифоров, Б.В. Яминский, Л.П. Шкляров. — Минск : Выш. шк, 1989. — 479 с. — ISBN 5-339-00209-8.

Джерела

[ред. | ред. код]