Кропив'янка прудка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кропив'янка прудка
Sylvia curruca 1 (Martin Mecnarowski).jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Кропив'янкові (Sylviidae)
Рід: Curruca
Вид: Кропив'янка прудка
Curruca curruca
(Linnaeus, 1758)
Ареал поширення C. curruca     Гніздування      Осіле проживання      Шляхи міграції      Зимування
Ареал поширення C. curruca     Гніздування      Осіле проживання      Шляхи міграції      Зимування
Синоніми
Sylvia curruca
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Sylvia curruca
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Sylvia curruca
ITIS logo.svg ITIS: 563190

Кропи́в'янка прудка́[1] (Curruca curruca) — вид птахів роду кропив'янка з родини кропив'янкових. В Україні гніздовий, перелітний вид.

Опис[ред. | ред. код]

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Невеликий птах, маса тіла 19-20 г, довжина тіла близько 14 см. Дорослий птах зверху сірувато-бурий, з оливковим відтінком; боки шиї сіруваті; низ сірувато-білий, з вохристим відтінком на волі і боках тулуба; махові і стернові пера бурі; дзьоб зверху темно-бурий, знизу світліший; ноги темно-сірі. Молодий птах схожий на дорослого, але зверху буріший; низ світліший; на боках шиї сірого кольору нема.

Від інших кропив'янок відрізняється однотонним забарвленням верху і піснею.[2]

Звуки[ред. | ред. код]

Пісня — мелодійні трелі і свист, але без флейтового закінчення, як у чорноголової кропив'янки: поклик — дещо гугняве «чек — чек — чек».

Поширення та місця існування[ред. | ред. код]

Ареал дуже широкий — від західних меж Європи до Забайкалля, від лісотундри до південної Азії.

В Україні гніздиться в лісовій і лісостеповій смугах, а також на значній частині степової смуги; мігрує на всій території.[2]

Перелітний птах, є дальнім мігрантом. Осіння міграія розпочинаєтьс на початку - в середині серпня та закінчується до кінця вересня. Кропив'янки, що гніздяться в Європі, зимують в Центральній Африці.

Біотоп, якому птах надає перевагу: ліси, сади, парки з густою чагарниковою рослинністю. Мешкає скрізь, де є кущі, часто у населених пунктах.

Підвиди[ред. | ред. код]

  • C. c. minula — зустрічається на заході ареалу, менша за розміром і світліша;
  • C. c. althaea — зустрічається на сході ареалу, крупніша і темніша.

Чисельність[ред. | ред. код]

Чисельність в Європі оцінена в 4,8-7,8 млн пар, в Україні — 155–230 тис. пар. Чисельність стабільна[3].

Гніздування[ред. | ред. код]

Славка прудка на гнізді

На місця гніздування на території України прилітають протягом квітня. Першими з'являються самці, які починають будувати гнізда ще до прильоту самок. Будування гнізда триває 5-11 днів. Гніздиться окремими парами. Гнізда влаштовує на невеликій висоті (0,4-2 м) на молодих деревах і кущах. Віддає перевагу молодим ялинам, ялівцю, рідше гніздиться на деревах інших порід. У містах гнізда зазвичай влаштовує на декоративних кущах (туя, спірея, жимолость тощо). Гніздо закріплює біля стовбура на бічних гілках, у розгалуженнях та мутовках гілок, серед негустого їх переплетіння. Гніздо являє собою доволі пухку, неміцну споруду, значно меншу, ніж у інших кропив'янок. Стінки його складені з тонких деревних гілочок та сухих стебел трав'янистих рослин. Лоток акуратно вистелений тонкими корінцями, дрібними травинками, нерідко із домішками волосся, тонких луб'яних волокон. Інколи зовні в стінки вплітаються комочки павутиння, кокони комах, рослинний пух. Розміри гнізд: діаметр гнізда 9,2 (8,5-10,0), висота гнізда 6,9 (5,5-9,0), діаметр лотка 5,7 (5,1-6,0), глибина лотка 4,2 (3,8-5,2) мм.

Кладка зазвичай складається з 5 яєць, часто з 4 або 6. У виключних випадках трапляються кладки з 7 яєць. Основний фон шкаралупи зеленовато-білий, нерідко з легким вершковим відтінком. Поверхневі плями невеликі, бурого кольору різної інтенсивності, розкидані нещільно, біля тупого кінця можуть утворювати віночок.

Глибокі плями дрібні та великі, сірого кольору. Середні розміри яєць 16,9×12,8 мм.

Свіжі кладки трапляються у другій — третій декадах травня — на початку червня. У більшості пар має місце також і друге гніздування (в липні). Насиджують кладку самець і самка протягом 11-13 діб. Молоді птахи стають здатними до польоту вже через 10-11 днів.[4]

Живлення[ред. | ред. код]

Навесні та на початку літа прудка кропив'янка живиться переважно безхребетними: павуками, черевоногими молюсками, комахами та їх личинками; пізнім літом та восени живиться також ягодами.

Охорона[ред. | ред. код]

Перебуває під охороною Бернської конвенції.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. а б Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  3. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).
  4. Птицы Белоруссии: Справочник-определитель гнезд и яиц / М.Е. Никифоров, Б.В. Яминский, Л.П. Шкляров. — Минск : Выш. шк, 1989. — 479 с. — ISBN 5-339-00209-8.

Джерела[ред. | ред. код]